خانهفرهنگی هنریایجاد موزه پیش...

ایجاد موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار‌های رودبار

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: موزه پیش از تاریخ در نزدیکی غار‌های باستانی شهرستان رودبار ایجاد می‌شود.

به گزارش گیل و دیلم، ولی جهانی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با استناد به کاوش‌های باستان‌شناسی، سابقه استقرار انسان در غار باستانی دربند روستای رشی (با شماره ثبت ملی ۱۳۲۱۸) به حدود ۲۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد.

او به اهمیت غار‌ها از جنبه طبیعی و باستان شناسی اشاره کرد و افزود: حفاظت از محیط زیست غار و مناطق پیرامون آن همراه با معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن‌ها به گردشگران داخلی و خارجی در بلندمدت باعث توسعه پایدار و رشد گردشگری ضابطه مند می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه هم اکنون بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری مهیا است، از علاقه‌مندان خواست با مراجعه به نزدیکترین واحد میراث فرهنگی در سطح استان نسبت به ارائه درخواست خود اهتمام ورزند.

جهانی افزود: مجموعه غار دربند رشی به عنوان یکی از سرمایه‌های تاریخی – طبیعی استان و کشور از زمان کشف آثار کهن سکونت انسان در آن جایگاه مهمی در تاریخ ایران و منطقه کسب کرده است.

به گفته او، جاذبه‌های مختلف تاریخی و طبیعی این غار‌ها و دره دربند باعث شده که این ناحیه یکی از اهداف تور‌های گردشگری شود که در کنار جنبه‌های مثبت آن، به واسطه نبود برنامه ریزی باعث وارد شدن آسیب‌هایی به زیست محیط طبیعی این مجموعه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: خوشبختانه سرمایه گذاری حاضر شده که با رعایت ضوابط میراث فرهنگی در فاصله یک کیلومتری از غار، درکنار جاده رشی به سی دشت یک مجموعه گردشگری شامل موزه محلی، بازارچه صنایع دستی، رستوران و پارکینگ اختصاصی را ایجاد کند تا تور‌های گردشگری قبل از بازدید از غار بتوانند با دیدن موزه، اطلاعاتی درباره پیشینه باستان شناسی منطقه و کشفیات باستان شناسی غار‌های دربند رشی کسب کنند.

جهانی افزود: ایجاد مسیر دسترسی مناسب و ایمن برای گردشگران و نصب تابلو‌های راهنما از دیگر مواردی است که برای ساماندهی غار پیش بینی شده است.

او اظهار امیدواری کرد: پس از صدور مجوز‌های لازم و سیر مراحل اداری، و با نظارت کارشناسان و متخصصان و حفظ حریم منظری مجموعه غار‌های رشی و دره دربند، این مجموعه گردشگری – موزه‌ای بتواند به یکی از مراکز گردشگری بی‌بدیل در سطح استان و کشور تبدیل شود.

شهرستان رودبار در ۶۷ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان واقع شده است.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

حسینی، معاون رئیسی: در یک سال و نیم گذشته توفیقات قابل ملاحظه‌ای حاصل شده / بانیان وضع موجود فرافکنی می‌کنند؛ ضرورت دارد نیروهای انقلابی...

معاون رییس جمهور با بیان اینکه دولت مردمی بی وقفه در تلاش است تا مشکلات مردم و کشور کاهش یابد، گفت: بانیان وضع موجود با فراغ بال و با قیافه حق به جانب و ژست دفاع از مردم، فرافکنی...

وزارت کشور: دستور العمل برگزاری تجمعات قانونی تهیه شد / در مهرماه امسال همزمان با شروع اعتراضات، این دستورالعمل آماده ابلاغ نبود / دستورالعمل...

عبدالله مرادی مدیر کل امور سیاسی وزارت کشور با اعلام اینکه دستور العمل برگزاری تجمعات قانونی تهیه شده است، گفت که این دستورالعمل به زودی به دستگاهها ابلاغ می‌ شود. وی اضافه کرد: در این دستورالعمل باید مرجع صدور...

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛ ترخیص ۷ بیمار کرونایی طی شبانه روز گذشته در گیلان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بهبودی و ترخیص ۷ بیمار کرونایی طی شبانه روز گذشته از مراکز درمانی گیلان خبر داد و گفت: تعداد بستری های کرونایی گیلان ۲۸ نفر است. به گزارش گیل و دیلم ، فردین مهرابیان...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.