خانهاجتماعیبافت های تاریخی...

بافت های تاریخی و فرسوده یکی از مهم ترین مباحث مدیریت شهری است

شهردار لاهیجان گفت: بافت های تاریخی و فرسوده یکی از مهم ترین مباحث مدیریت شهری است.

به گزارش گیل و دیلم به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری لاهیجان، رضا زنده دل در نخستین همایش ملی « بازآفرینی حیات فرهنگی و تاریخی در مدیریت شهر معاصر ایرانی » در دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، افزود: بافت های تاریخی و فرسوده به جای اینکه یک فرصت در شهرها باشد، به یک تهدید تبدیل شده و مناطقی که زمانی به عنوان منطقه مهم شهر مطرح بوده و تعاملات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در آن انجام می شد در سال های اخیر به محل امنی برای بزهکاران و سکونتگاه افراد مهاجر تبدیل شده و حتی کسانی که بزرگان شهر هستند، امروز نمی توانند در این مناطق قدم بزنند.

وی اضافه کرد: چرا این وضعیت ایجاد شد، در حالیکه زیرساخت های لازم در این مناطق وجود داشت.

وی گفت: سیاست ها و برنامه ریزی هایی که اجرا شد، به صورت دستوری بود و نتوانست در جهت احیای این بافت و مناطق قدم بردارد.

شهردار لاهیجان افزود: ما برای تأمین مسکن در اطراف شهر، زمین های کشاورزی را با عناوین مختلف مسکن مهر و ملی تبدیل کردیم و زیر ساخت هایی انجام دادیم و مجبور شدیم هزینه های گزافی بابت آماده کردن زیرساخت های لازم انجام دادیم، اما امروز در بهترین این مناطق می بینیم که تعاملات اجتماعی برقرار نشده و ما ساختمان هایی بنا کردیم و امکاناتی فراهم شد که حیات به معنای واقعی و تعاملات اجتماعی و فرهنگی وجود ندارد در حالیکه در بافت های تاریخی این زیر ساخت ها وجود داشت اما امروز خالی از سکنه می شود چون برنامه ریزی ما به صورت دستوری و بخشنامه بود و تنها خواستیم این بافت ها را نگهداری کنیم.

زنده دل اضافه کرد: در بافت های فرسوده ما باید سیاست های تشویقی اجرامی کردیم و مشارکت مردم را برای احیای این بافت ها جلب می کردیم.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری بدون مشارکت مردم امکان موفقیت ندارد، گفت: در بافت های فرسوده باید بسته های تشویقی ارائه می کردیم تا سرمایه گذاران و سازندگان و مردم را وادار می کردیم در این بخش اقدام کنند و در زمینه کالبدی و ایجاد فضاهای مناسب بتوانند قدم بردارند، اما بناهای تاریخی در این بافت های فرسوده وجود دارد که ما نتوانیم حوزه مداخله خود را به معنای واقعی تعیین کنیم و تمام بافت را به معنای بافت تاریخی در نظر گرفتیم، فقط اجازه ندادیم ساخت و ساز اتفاق بیفتد و بسته های تشویقی که مردم را ترغیب کنیم این بافت را نگهدارند، نداشتیم.

وی افزود: اگر شهرداری ها و سازمانها بخواهند در بافت های فرسوده کف سازی و جداره سازی کنند، تا زمانی که حیات به معنای واقعی و تعاملات اجتماعی در این بافت وجود نداشته باشد، این اقدامات هم نتیجه بخش نخواهد بود و این زیر ساخت ها و هزینه ها هم از بین خواهد رفت.

زنده دل گفت: از مدیر کل میراث فرهنگی انتظار داریم در این خصوص بتوانیم به یک نقطه مشترک برسیم که چگونه بتوانیم هویت شهر را نگهداریم، زیرا بافت های تاریخی هویت شهر ما هستند، از طرفی باید نگهداری شده و از طرف دیگر طوری عمل کنیم که زندگی در این بافت ها جریان پیدا کند.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

پایان هفته گیلانی‌ها صاف و آفتابی

مدیر کل هواشناسی گیلان گفت: آسمان گیلان فردا آفتابی است و دمای هوا به تدریج افزایش می‌یابد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه آسمان گیلان هم اکنون نیمه ابری است گفت: آسمان گیلان...

لاهیجان میزبان اردوی استعدادیابی تیم ملی بسکتبال نوجوانان دختر

اردوی استعدادیابی دختران بسکتبالیست نوجوان زیر ۱۶ سال منطقه ۲ کشور با شرکت بازیکنان ۷ استان به میزبانی باشگاه چای رفاه لاهیجان برگزار شد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرعامل باشگاه چای رفاه لاهیجان و مسئول برگزاری استعدادیابی دختران...

بستری ۱۱ شهروند کرونایی در شبانه روز گذشته در گیلان

امروز تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های گیلان به ۲۹ نفر رسیده است. به گزارش گیل و دیلم ، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با بستری ۱۱ شهروند گیلانی مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، در حال...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.