خانهسیاسیبا قانون انتخابات...

با قانون انتخابات جدید دست شورای نگهبان برای ردصلاحیت بازتر می شود

عبدالله ایزدپناه نماینده ایذه و باغ‌ملک در مجلس یازدهم در پاسخ به پرسش خبرآنلاین درباره قانون انتخابات و موضوع وسیع شدن دایره ردصلاحیت‌ها حتی پس از برگزاری انتخابات، می‌گوید: «بله در قانون جدید دستان شورای نگهبان بازتر می‌شود.» این نماینده درباره انتخابات تناسبی نیز به خبرآنلاین توضیحاتی می‌دهد: «اگر شورای نگهبان تایید بکند، فعلا آزمایشی برای تهران برگزار می‌شود.»

به گزارش گیل و دیلم ، ایزدپناه درباره تفاوت انتخابات تناسبی با غیرتناسبی می‌گوید: «مثلا دو لیست از دو جریان هرکدام کاندیداهای فهرست خود را معرفی کرده‌اند. لیست اول ۸۰ درصد آرا را کسب کرده و لیست دوم بیست درصد رای آورده. بنابراین مثل گذشته همه‌ی کاندیداهای لیست پیروز شده وارد مجلس نمی‌شوند و لیست دوم به اندازه بیست درصد رای ماخوذه‌ی خود بیست درصد از سهمیه نمایندگی آن شهر را از آن خود می‌کند. یعنی برای شهر تهران شش نفر آخر در لیست پیروز می‌افتند(به اندازه هشتاد درصد یعنی ۲۴ نفر) و شش نفر اول لیست دوم(به اندازه بیست درصد رای) در فهرست ۳۰ نماینده تهران قرار می‌گیرند.»

ایزدپناه در پاسخ به این سوال که آیا قانون انتخابات تناسبی، تلاشی از سوی نمایندگان کنونی تهران و شخص رییس مجلس که با بیم بالا رفتن دوباره مشارکت مردم، احتمال رای نیاوردن خود را قوی دیده و می‌خواهند راه ورودشان را به مجلس بعدی تسهیل کنند گفت:«دور قبل این قدرها هم مشارکت پایین نبود. آقای قالیباف بالای یک میلیون رای آورده و نفر اول لیست بوده است. البته نگاه مجلس نگاه قانون گذاری است. مجلس تشخیص داده خوب است از همه دیدگاه‌ها استفاده بشود و اقلیت‌ هم صدایی و کرسی خودش را داشته باشد.»

آیا نفع انتخابات تناسبی در اسفند امسال را چند نفر اول لیست ائتلاف احتمالا شکست خورده اصولگرایان تندرو نخواهند برد؟ سوالی است که ایزدپناه نماینده مجلس در پاسخ آن می‌گوید: «برعکسش را هم ببینید. ممکن است به نفع جریان منتقد جریان انقلابی هم باشد.»

وی انتخابات تناسبی را در بلندمدت به نفع احزاب می‌داند: «خوب است آن فردی رای بیاورد که پاسخگوی حزبش بشود و در چارچوب حزبش حرکت بکند. البته این نظر ما بوده و ممکن است شورای نگهبان مخالفت کند.»

او درباره‌ی بندهای دیگر قانون انتخابات نیز توضیحاتی می‌دهد: «قانون استانی شدن انتخابات که مجلس پیش دنبال کرد، مسکوت ماند چون شورای نگهبان رد کرد. اجحاف هم بود به شهرهای کوچک که ممکن بود به نسبت میزان رای استان نتوانند نماینده‌ای داشته باشند.»

وی از شرایط افزایش تعداد نمایندگان در قانون جدید انتخابات گفت: «طرحی در مجلس پیرامون افزایش نمایندگان حوزه ها درحال گردش است. براساسدر اصل ۶۴ قانون اساسی ایران تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر است و از تاریخ همه‏ پرسی سال ۱۳۶۸ هجری شمسی پس از هر ۱۰ سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر ۲۰ نماینده می تواند به تعداد نمایندگان اضافه شود. الآن بیست و دو سال است که افزایش نداشتیم. این طرح چهل نماینده اضافه می‌کند. کمیسیون امور داخلی و شوراها هم تصویب کردند. و در اختیار هیئت رییسه قرار گرفته است. باید هیئت رییسه در دستور کار بگذارد تا به قانون تبدیل بشود. قانون اساسی به اجرای چنین اصلی تاکید دارد زیرا به نفع کشور است زیرا آنانی که قانون اساسی را نوشتند، متوجه بودند شهرها توسعه پیدا می‌کنند، جمعیت‌شان افزایش می‌یابد. یا برعکس شهری دچار کاهش جمعیت می‌شود. همین کرج با جمعیت دو میلیون و نیم، فقط دو نماینده دارد!. از نظر جمعیت چندین برابر شده. نمی‌شود فقط دو نماینده داشته باشد. از طرف دیگر حوزه‌های انتخابی داریم که با چهل هزار جمعیت یک نماینده دارد!»

به گفته‌ی ایزدپناه به جز شاخص جمعیت، شاخص محرومیت نیز در افزایش تعداد نمایندگان مدنظر مجلس قرار گرفته است: «منتظریم دکتر قالیباف دستور بدهند تا توسط هیئت رییسه در دستور کار قرار بگیرد و شورای نگهبان نیز تایید نهایی‌اش کند.»

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

سخنگوی شورای شهر لاهیجان : با توجه به وجود بازار پروژه سنگ فرش خیابان شهید کریمی در اولویت قرار گیرد

به گزارش گیل و دیلم به نقل از روابط عمومی شورای شهر لاهیجان ، مهدی عاطف در جلسه شورای شهر گفت: پروژه سنگ فرش خیابان شهید کریمی با توجه به قدیمی بودن منطقه و وجود بازار در اولویت نسبت...

عضو شورای شهر لاهیجان : خیابان شیشه گران و باند کندرو استخر لاهیجان سنگ فرش شود

ایستگاه آتش نشانی و پایگاه اورژانس در زیر پل روگذر میدان گیل احداث شود دکتر ابراهیم خوشحال در جلسه شورای شهر گفت : جهت افزایش خدمات رسانی آتش نشانی و اورژانس و کوتاه شدن زمان رسیدن به محل...

عضو شورای شهر لاهیجان : سنگ فرش خیابان شهید کریمی بزودی آغاز می شود

به گزارش گیل و دیلم به نقل از روابط عمومی شورای شهر لاهیجان ، فرشید فلاح در جلسه شورای شهر گفت : با توجه به اینکه دو سال از عمر شورای ششم پشت سر گذاشته شد و وارد سال...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.