خانهاقتصادیدرباره وعده رئیسی...

درباره وعده رئیسی در حضور رهبری ؛ آقای رئیس جمهور! کلی گویی بس است؛ بفرمایید نرخ ارز و تورم چه زمانی و چقدر پایین می آید؟/ تیم اقتصادی تان این کاره نیست

تغییر در نتیجه، بدون تغییر در روش ها میسر نیست. نمی شود که نه راه را تغییر داد، نه راننده و نه خودرو را و انتظار داشت به مقصد جدید رسید!

به گزارش گیل و دیلم به نقل از عصر ایران ، رئیس جمهور در حضور رهبر انقلاب خطاب به ایشان و مردم گفت که بدون تردید وضعیت ارز و تورم روند کاهشی خواهد داشت.

این که شخص اول دولت در حضور شخص اول مملکت، چنین وعده ای را به مردم بدهند، بسیار مبارک است اما توجه جناب ابراهیم رئیسی را به چند نکته جلب می کنیم:

۱ – کلی گویی، دردی از هیچ کس دوا نمی کند (لااقل که به تا کنون گرهی از کار مردم باز نکرده است). اگر آقای رئیسی این سخنان را برای خالی نبودن عریضه گفته اند، که هیچ! اما اگر به عنوان رئیس دولت و منطبق با واقعیت های موجود و برنامه های در دست اجرا، روند تورم و قیمت ارز را کاهشی دانسته اند، از جناب شان می پرسیم که برآورد کارشناسی صورت گرفته از میزان کاهش نرخ تورم و ارز چیست؟ قرار است در چه بازه زمانی به میزان کاهش برسیم؟

اقتصاد، بدون عدد فاقد معناست. وعده اقتصادی بدون عدد هم صرفاً ترکیب واژه هاست؛ همانند آن است که کسی بگوید خودروی خود را می فروشد ولی هیچ عددی برای قیمت آن اعلام نکند؛ معلوم است که فقط حرف می زند و قصد فروش ندارد.

بنابر این از رئیس جمهور انتظار جدی و کاملاً بحق می رود دقیقاً اعلام کنند که قرار است نرخ برای ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در بازه زمانی مشخص شده ای به چه عددی برسد و هکذا نرخ تورم.

نمی شود که در دوران تبلیغات انتخاباتی و برای گرفتن رأی مردم، حتی عدد دقیق صفحات برنامه اقتصادی را هم اعلام کنند و بگویند ۷۰۰۰ صفحه برنامه نوشته ایم ولی در دوران کار، عدد را کنار بگذارند؛ حال بماند که کسی آن ۷۰۰۰ صفحه را هم ندید و هیچ بنی بشری نمی داند الان که دلار در بازار آزاد به حدود ۴۸۰۰۰ تومان رسیده است در کدام صفحه هستیم؟!

۲ – اگر زمان و رقم مشخصی دادند و نشد چه؟ آیا عذرخواهی و کناره گیری می کنند تا فرد قوی تری – اصلاً از همان اصولگرایان – که اقتصاد و عدد و رقم را بهتر بداند، بر سر کار بیاید؟
اگر زمان و رقم مشخصی ندادند و تا پایان دوران ریاست جمهوری ایشان، همین آش بود و همین کاس، چه؟ باز هم کاندیدا می شوند یا با بیان این که من توانایی اش را ندارم، از دور دوم ریاست جمهوری منصرف خواهند شد؟

نمی شود که چه ارز و تورم صعودی باشد و چه نزولی، ایشان یک تصمیم واحد بگیرند!

۳ – آیا جناب رئیس جمهور نمی خواهند برای نیل به هدف کاهشی شدن نرخ ارز و تورم، تغییری جدی در سیاست خارجی و تیم اقتصاد داخلی ایجاد کنند؟
آیا جز این است که وضعیت اسفناک اقتصادی کنونی، محصول همین دو مورد است و بدون تغییر در آنها، در بر همین پاشنه خواهد چرخید؟

خیلی صریح به جناب رئیسی می گوییم که هم سیاست خارجی باید مورد بازبینی جدی قرار گیرد و هم تیم کنونی اقتصادی، به معنای واقعی کلمه این کاره نیست که اگر بود دلار ۲۳ هزار تومانی در یک و نیم سال بیش از دو برابر رشد قیمت نداشت و این در حالی است که بنا بر اعلام مسوولان همین دولت، فروش نفت و وصول پول آن، بیش از دولت قبلی شده است.

آقای رئیسی در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود که اقتصاددانان را به صف خواهد کرد ولی به جای آنها، اقتصاد را به دست تیم ناکارآمد کنونی داد!
هر چند “هزار وعده خوبان یکی وفا نکند” ولی برای آینده سیاسی شخص ایشان هم که شده، چاره ای جز کنار گذاشتن مسؤولان کم دانش و رویا زده و شعار محور کنونی اقتصادی و تمسک به اقتصاددانان واقعی – فارغ از رویکردهای سیاسی – نیست.

یادمان نرفته وزیر کار ایشان واقعاً فکر می کرد با اندکی ارز پاشی می شود دلار را ۱۵ هزار تومان کرد و با یک میلیون تومان شغل ساخت و در اندک زمانی اقتصاد دوم جهان شد و با دستور و نمودار و پاورپوینت، کشور را گل و بلبل کرد ولی در نهایت راهی بهتر از ترک وزارت نیافت. همانندان او کم نیستند و آفت بزرگ و خانمانسوز دولت رئیسی هم همین است.

تغییر در نتیجه، بدون تغییر در روش ها میسر نیست. نمی شود که نه راه را تغییر داد، نه راننده و نه خودرو را و انتظار داشت به مقصد جدید رسید!

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

روزهای تلخ و شیرین دولت روحانی از زبان واعظی: روحانی و ظریف نمی‌دانستند هواپیمای اوکراینی با موشک ساقط شده است | دلسوزی برای مردم...

منیبان نوشت: محمود واعظی با اشاره به ماجرای ساقط شدن هواپیمای اوکراینی می‌گوید: روحانی بر اینکه هر چه زودتر بیانیه داده شود و هر آنچه که هست را به مردم بگویید اصرار می‌کرد. به گزارش گیل و دیلم ، محمود...

اختصاصی گیل و دیلم | ‌ اسامی نامزدهای احتمالی انتخابات مجلس لاهیجان و سیاهکل + سوابق

اختصاصی گیل و دیلم | با فرارسیدن نوروز ۱۴۰۲ ، فعالیت های انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با توجه به نزدیکی موعد آن ، رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد . عدم اقبال عمومی نسبت به...

علم‌الهدی: امروز عده‌ای خواهان مذاکره با غرب هستند؛ در زمان پیامبر (ص) هم عده‌ای به دنبال سازش بودند / این‌طور نیست که فکر کنیم...

علم‌الهدی امام جمعه مشهد اظهار کرد: اگر سوره محمد (ص) را بخوانید و در معانی آن تدبر کنید، برایتان محرز می‌شود که گویا ذات اقدس پروردگار آن را برای وضع امروز ما نازل کرده است. در زمان پیامبر (ص)...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.