خانهاجتماعیرئیس جهاد کشاورزی...

رئیس جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: شخم زمستانه ۱۰ درصد شالیزارهای گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، از انجام شخم اولیه در بیش از ۱۰ درصد از اراضی شالیزاری استان خبر داد و اضافه کرد: توصیه می کنیم کشاورزان از بارندگی های زمستان برای شخم استفاده کنند.

به گزارش گیل و دیلم ،صالح محمدی، با اشاره به گذشت فصل پاییز و یک ماه از فصل زمستان، اظهار کرد: بارش های کم چند ماه گذشته حاکی از آن است که امسال نزولات جوی کمی داریم.

وی افزود: برای اینکه فعالیت کشاورزی سال زراعی جدید را آغاز کنیم لازم است کشاورزان یک سری نکات فنی را رعایت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، از کشاورزان خواست به توصیه های جهاد کشاورزی در قالب تقویم زراعی عمل کنند و گفت: شخم زمستانه یکی از راهکارهای مدیریت منابع آب است.

محمدی با بیان اینکه اراضی شالیزاری شرق و غرب استان خارج از شبکه آبیاری سد هستند، عنوان کرد: این اراضی معمولا از آب های محلی و رودخانه ها و بارندگی ها برای شخم اولیه استفاده می کنند.

وی از انجام شخم اولیه در بیش از ۱۰ درصد از اراضی شالیزاری استان خبر داد و اضافه کرد: توصیه می کنیم کشاورزان از بارندگی ها استفاده کنند و به ویژه در نیمه دوم فصل زمستان شالیزارها را با آب موجود شخم بزنند.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان، با بیان اینکه کشاورزان در اراضی شالیزاری تحت شبکه آبیاری نیز در قالب تقویم زراعی می توانند اقدام به شخم شیاری و سطحی جهت مدیریت رطوبت خاک کنند، متذکر شد: در سال زراعی گذشته تجربه خوبی داشتیم و تشکیل قرارگاه مدیریت جهادی آب اثربخش بود و امیدواریم امسال نیز علیرغم بارش های کم، بتوانیم منابع آبی را مدیریت کنیم و سال زراعی موفقی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شخم سهم نفوذپذیری خاک را نسبت به آب و هوا افزایش می دهد، تاکید کرد: کشاورزان هم اکنون با شخم و مرزبندی مانع از خروج آب از کرت های شالیزاری شوند تا مدیریت منابع آب صورت بگیرد

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

پایان هفته گیلانی‌ها صاف و آفتابی

مدیر کل هواشناسی گیلان گفت: آسمان گیلان فردا آفتابی است و دمای هوا به تدریج افزایش می‌یابد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه آسمان گیلان هم اکنون نیمه ابری است گفت: آسمان گیلان...

لاهیجان میزبان اردوی استعدادیابی تیم ملی بسکتبال نوجوانان دختر

اردوی استعدادیابی دختران بسکتبالیست نوجوان زیر ۱۶ سال منطقه ۲ کشور با شرکت بازیکنان ۷ استان به میزبانی باشگاه چای رفاه لاهیجان برگزار شد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرعامل باشگاه چای رفاه لاهیجان و مسئول برگزاری استعدادیابی دختران...

بستری ۱۱ شهروند کرونایی در شبانه روز گذشته در گیلان

امروز تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های گیلان به ۲۹ نفر رسیده است. به گزارش گیل و دیلم ، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با بستری ۱۱ شهروند گیلانی مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، در حال...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.