خانهاجتماعیسرپرست اداره امور...

سرپرست اداره امور عشایر گیلان عنوان کرد: تولید ۵ درصد گوشت قرمز گیلان توسط عشایر

سرپرست اداره امور عشایر گیلان، از تولید پنج درصد گوشت قرمز استان معادل ۱۳۵ هزار و ۳۵۰ تن خبر داد و بیان کرد: ۵۶۰۰ تن شیر نیز توسط عشایر گیلان تولید می شود.

به گزارش گیل و دیلم ، فریدون طالبی، با بیان اینکه طبق دستورالعمل سازمان آمار عشایر دارای سه ویژگی هستند، اظهار کرد: عشایر براساس ایل و طایفه زندگی می کنند، امرار معاششان از طریق دامداری است و به همراه خانواده کوچنده هستند.

وی با اشاره به آمار ثبتی مبنای سازمان آمار کشور در سال ۱۴۰۰، افزود: در کل کشور ۲۵۱ هزار خانوار عشایر با جمعیت یک میلیون و ۱۱۵ هزار نفر داریم که سهم گیلان ۱۵۹۸ خانوار با جمعیت ۶۴۵۸ نفر است.

سرپرست اداره امور عشایر گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، سهم عشایر گیلان در کشور را ۰.۶ درصد دانست و تصریح کرد: عشایر گیلان در ۱۰ شهرستان سکونت دارند که ۷۰ درصد آنان در دو شهرستان تالش و رضوانشهر هستند.

طالبی، با اشاره به تشکیل کارگروه های آمار ثبتی مبنا در شهرستان ها برای شناسایی عشایر کل استان، عنوان کرد: هم اکنون ۳۴۵۰ خانوار عشایر با جمعیت ۱۲ هزار و ۱۰۷ نفر را در سامانه آماری کشور ثبت کردیم و در حال جمع آوری و پایش اطلاعات هستیم و به زودی آمار جدیدی از عشایر استان اعلام می شود.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد گوشت قرمز و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور توسط عشایر تولید می شود، خاطرنشان کرد: ۲۳۳ هزار واحد دامی در اختیار عشایر گیلان قرار دارد و لذا درصد تولید گوشت قرمز و لبنیات عشایر استان نسبت به کشور کمتر است، اما در صنایع دستی و گردشگری و گیاهان دارویی تولیدات خوبی داریم.

سرپرست اداره امور عشایر گیلان، از تولید پنج درصد گوشت قرمز استان معادل ۱۳۵ هزار تن خبر داد و بیان کرد: ۵۶۰۰ تن شیر نیز توسط عشایر گیلان تولید می شود و بانوان عشایر ۹۵ درصد شیر تولیدی را به ماست و پنیر و کره و دوغ تبدیل می کنند؛ همچنین عشایر استان ۱۹ تن عسل و ۲۲۰ تن پشم گوسفندی و پنج تن گیاه دارویی و ۳۵ هزار مورد صنایع دستی داری و غیر داری شامل گلیم و جاجیم و کلاه و جوراب پشمی و… تولید می کنند.

وی سهم عشایر گیلان در تولید ناخالص ملی استان را ۳۰۴۶ میلیارد ریال دانست و اضافه کرد: پروژه زنجیره تامین و تولید گوشت قرمز را با هدف افزایش بهره وری دنبال می کنیم که سه محور آموزش و ترویج بهره برداران، ارائه تسهیلات کم بهره برای خرید نهاده های دامی و به گزینی در داخل گله ها دارد.

طالبی، با اشاره به پرداخت چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره به عشایر استان، بیان کرد: به گزینی در داخل گله موجب افزایش ضریب تولید می شود، زیرا امکان افزایش تعداد دام نیست و لذا باید بهره وری را در واحدهای دامی بالا ببریم.

سرپرست اداره امور عشایر گیلان با بیان اینکه ۱۰ هزار بهره بردار دام سبک در استان داریم، عنوان کرد: از این تعداد ۱۵۹۸ خانوار عشایر هستند و می توانند با داشتن مرتع خوب، افزایش بهره وری داشته باشند.

وی با اشاره به اجرای ۳۶ پروژه عمرانی شامل آبرسانی شرب برای انسان و دامداری ها، به سازی چشمه های عشایری، تسطیح و شن ریزی راه ها و ساخت ابنیه راه و… در مناطق ییلاقی و سامانه های عرفی، یادآور شد: امسال نیز ۲۴ پروژه عمرانی را اجرایی کردیم.

طالبی، همچنین به ارائه هفت کیلوگرمی آرد به خانوارهای عشایر توسط فرمانداری ها اشاره کرد و گفت: از هفته آینده شاهد افزایش چهار درصدی سهمیه استان خواهیم بود و لذا عشایر می توانند ۱۲ کیلوگرم آرد دریافت کنند؛ در حال حاضر ۱۰۳ خانوار عشایر دارای پنل خورشیدی برای تولید برق هستند و تا دو سال آینده همه عشایر گیلان برق دار می شوند

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

سیاستگذاران باید پوشش جدید خانم‌ها را بپذیرند/ اگر می‌خواهید عزتتان حفظ شود، نادیده بگیرید

قرایی مقدم جامعه شناس می‌گوید: نسل جدید دیگر نسل پیرویی نیست و باید نوع لباس پوشیدن آن‌ها و روسروی نداشتن آن‌ها را به عنوان بخشی از جامعه جدید پذیرفت و مسئولیان اگر نمی‌خواهند عزتشان از بین برود، این مسئله...

مدیرکل صمت گیلان خبر داد: پلمب ۵ واحد صنفی گیلان به علت عدم رعایت قانون حجاب

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از برخورد قاطع با بی‌حجابی در حوزه صنفی خبر داد و گفت: بیش از ۵ واحد صنفی در رشت به علت عدم رعایت عفاف و حجاب پلمب شدند. به گزارش گیل و دیلم...

هشدار حفاظت محیط زیست گیلان، خطر آتش سوزی در مناطق جنگلی و تالابی

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مردم و مسافران خواست از روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی، نهم و دهم فروردین به دلیل وزش باد گرم خودداری کنند. به گزارش گیل و دیلم ،حمزه عشوری گفت : با توجه به...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.