خانهسیاسیماجرای «تنها برخورد...

ماجرای «تنها برخورد تلخ» روحانی با جهانگیری در حضور سران قوا / طرح «بنزین برای همه» به کجا رسید؟

به گزارش گیل و دیلم ، اطلاعات آنلاین نوشت: حواشی افزایش یا عدم افزایش قیمت بنزین و مطرح شدن دوباره طرح «بنزین برای همه» این روزها بازهم در صدر اخبار رسانه‌هاست.

در روزها و هفته های اخیر، زمزمه هایی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین در برخی از محافل خبری – سیاسی مطرح شده که واکنش هایی را به همراه داشته است.

به اجمال می توان نوشت که برخی از حامیان دولت پیشنهاد داده اند که دولت افزایش قیمت بنزین را برای کاهش مصرف در نظر بگیرد. این در حالی است که گزارشاتی از رکوردشکنی میزان مصرف بنزین در ماه های اخیر منتشر شده است.

اما مخالفان این ایده نسبت به تاثیر مستقیم افزایش قیمت بنزین بر قیمت ها و پیامدهای اجتماعی – امنیتی بسیار گسترده آن هشدار داده اند.

البته موضوع مدیریت مصرف بنزین در دولت روحانی نیز مطرح شده بود. همچنان که در اواخردوره دوم دولت، ایده ای برای سهمیه بندی فردی بنزین مطرح شد که به دلیل برخی اختلاف نظرها، این ایده کنار گذاشته شد.

اسحاق جهانگیری در گفتگو با نشریه آگاهی نو در این باره گفت: در اواخر سال ۹۷ با یک ایده جدیدی روبه رو شدم که یک عده ای از دوستان با من ملاقات کردند و گفتند به جای سهمیه خودرو، سهمیه فردی را مطرح کردند. گفتند شما برای نزدیک شدن به عدالت سهمیه به فرد بدهید.

وی گفت که هر وقت در دولت بحث کردیم وزرا تقریبا مخالف بودند. یعنی وزیر نفت مخالف بود، وزیر کشور مخالف بود، رئیس کل بانک مرکزی مخالف بود.آن ها می گفتند که آقای جهانگیری این شدنی نیست. وارد داستانی می شویم که نمی دانیم چه می شود.آقای روحانی هم مبنایی مخالف بود. هر وقت می گفتیم یک شوخی هم در جلسات می کرد که آقای جهانگیری می گوید هر کس متولد شد غیر از پستونک شیر یک پستونک بنزین هم به او بدهیم.

جهانگیری گفت: در جلسه آخر که می خواست راجع به قیمت بنزین تصمیم گیری شود در حضور آقای روحانی من باز این را مطرح کردم که آقای روحانی برخورد خیلی بدی در جلسه کردند. یعنی شاید تنها برخورد تلخ بین من و آقای روحانی همان جلسه بود که در حضور سران و جمعی از سه قوه بود.

این در حالی است که طرح بنزین برای همه در اواخر سال ۱۴۰۰ به صورت آزمایشی در دو شهر کیش و قشم اجرایی شد.

علی ملکی، رئیس ستاد هماهنگی طرح باز توزیع بنزین درباره جزئیات و آخرین وضعیت این طرح گفت: برنامه ما این است که فعلا طرح بازتوزیع بنزین در جزیره کیش اجرا شود و پس از رفع اشکالات آن در جزیره قشم نیز اجرا خواهد شد و سپس به کل کشور توسعه پیدا می کند.

وی گفت: در حال حاضر یارانه پنهان بنزین در کشور رقم بالایی است که توزیع آن هم عادلانه نیست و فقط حدود ۵۰ درصد مردم که دارای خودرو هستند، از یارانه بنزین بهره‌مند می‌شوند. وی گفت: به همین دلیل به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد شد که در قالب طرح بازتوزیع بنزین، سهمیه بنزین به جای تخصیص به خودرو به کارت ملی تخصیص یابد.

ملکی گفت: این طرح به صورت آزمایشی در کیش اجرا شده است و افرادی که خودرو ندارند، این سهمیه بنزین به کارت بانکی آنها واریز شده است.

رئیس ستاد هماهنگی طرح باز توزیع بنزین گفت: میزان تخصیص بنزین به ازای هر نفر ۲۰ لیتر است و افراد می‌توانند در هر جایگاه و سامانه «بنزینِ من» از سهمیه خود مطلع شوند.

وی گفت: اگر این خانوار نخواهند از سهمیه بنزین خود استفاده کنند، درخواست فروش آن را در سامانه اعلام می‌کنند و سپس معادل نقدی سهمیه بنزین خود را به صورت ریالی در حساب بانکی خود دریافت می‌کنند.

رئیس ستاد هماهنگی طرح باز توزیع بنزین گفت: اینکه چه زمانی این طرح در کل کشور اجرا خواهد شد به تصمیم دولت بستگی دارد، اما در صورت موفقیت آمیز بودن اجرا در کیش و قشم طی دو ماه آینده امکان اجرای آن در کشور نیز وجود دارد

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

وکیل مهران سماک: دادگاه بدوی برای متهم به قتل موکلم حکم قتل عمد صادر کرد

وکیل انتخابی مهران سماک، یکی از جان باختگان بندر انزلی، از ارسال پرونده موکل خود به دیوان عالی کشور با اعتراض متهم خبر داد و تاکید کرد که فرمانده نیروی انتظامی بندر انزلی همچنان در بازداشت است. به گزارش گیل...

محمدصادق جوادی‌حصار، سخنگوی حزب اعتمادملی: احزاب نقشی در جامعه ندارند که بخواهند پاسخگوی وضع موجود باشند

محمدصادق جوادی‌حصار نوشت: واقعیت آن است که احزاب در جامعه ایران نقش برجسته‌ای ندارند، بنابراین پاسخگویی به وضع موجود هم بر عهده آنها نیست. افراد و گروه‌هایی باید پاسخگوی وضعیت کشور باشند که قدرت را در اختیار دارند. به گزارش...

اعتراض عباس عبدی به لغو جلو کشیدن ساعت؛ فکر می‌کنند تغییر ساعت و زندگی مردم در دست و اراده آنان است!

عباس عبدی نوشت: با لغو جلو کشیدن ساعت کل نظام زندگی و کار را به هم زدند. آنان گمان می‌کنند که تغییر ساعت و زندگی مردم در دست و اراده آنان است و هر کاری بخواهند می‌توانند انجام دهند....

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.