خانهاقتصادیمحسن رنانی: افق...

محسن رنانی: افق اقتصاد ایران مسدود شده است

به گزارش گیل و دیلم ، رحمت اله بیگدلی در کانال خود به نقل از دکتر محسن رنانی، اقتصاددان برجسته نوشت: افق اقتصاد ایران مسدود شده است؛امروز سؤال سرمایه‌گذاران این است چگونه سرمایه خود را از کشور خارج کنند؟!

در زمان ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی سؤال سرمايه‌گذاران از من به عنوان یک مشاور اقتصادی اين بود که: سرمايۀ خود را به استان سيستان و بلوچستان ببریم برای پرورش شترمرغ چون برای سرمايه‌گذاری در آن مناطق تسهيلات با سود اندک ارائه می‌شود يا این‌که سرمايه‌ را به استان اصفهان ببریم برای ايجاد کارخانه سنگ‌بری؟

يعنی در آن دوران سرمايه‌گذار حاضر بود در همه جای ايران سرمايه‌گذاری کند و نگاه می‌کرد که کجا برای او سودآورتر است.

در دوران آقای خاتمی سؤال فعالان اقتصادی اين بود که: سرمايۀ خود را در اصفهان، تبريز يا مشهد برای کارخانۀ فولادسازی استفاده کنیم يا در تهران روی پتروشيمی و خودرو سرمايه‌گذاری کنیم؟ در اين دوره دیگر سؤال سرمايه‌گذار حول منطقۀ سرمايه‌گذاری در حاشيۀ کشور نبود، بلکه مي‌خواست فقط سرمايه‌اش در مراکز استان‌‌های بزرگ متمرکز شود.

در زمان دولت احمدی‌نژاد سؤال سرمايه‌گذاران اين شد که: سرمايه‌ را صرف خريد دلار کنیم يا طلا و زمين بخریم؟!

درواقع دیگر کسی دنبال سرمایه‌گذاری در تولید نبود و تنها به دنبال کسب سودهایی بود که در بازارهای یادشده از طریق دلالی کسب می‌شد!

اما امروز سؤال سرمايه‌گذاران اين است که: سرمايه‌ را به امارات و ترکیه ببریم يا در ارمنستان و گرجستان خانه بخریم یا سرمايه‌گذاری کنیم؟!

روند اين سؤالات نشان می‌دهد افق اقتصاد ايران مسدود شده يعنی دیگر سرمايه‌گذار احساس نمی‌کند که در ۲۰ سال آينده همین نظم اقتصادی وجود داشته باشد یا در صورت وجود همین نظام هم به سرمايۀ او آسیبی نرسیده و سود قابل قبولی کرده باشد!

امروز سرمايه‌گذاران سؤالشان اين است که سرمايۀ خود را چگونه و کجا از کشور خارج کنند؛ بخش بزرگی از افزايش قيمت دلار هم ناشی از سرمايه‌هايی است که در حال خارج شدن از کشور است چون سرمايه‌گذار نمی‌داند در تحريم يک ماه ديگر، در انتخابات دو سال دیگر یا در اعتراضات بعدی چه بلايی بر سر ثروت او خواهد آمد!

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

آغاز دوباره بارش باران در گیلان از فردا

بارش تناوبی باران در مناطق مختلف گیلان از فردا به مدت ۳ روز ادامه دارد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی گیلان گفت: آسمان استان در شرایط فعلی صاف تا نیمه ابریست، اما از فردا بارش تناوبی باران...

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان خبر داد : تردد نوروزی ۱.۵ میلیون خودرو در محورهای گیلان/ افزایش ۱۵ درصدی حجم ورودی ها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان، با بیان اینکه همزمان با آغاز طرح نوروزی، شاهد تردد یک میلیون و ۵۱۹ هزار و ۶ وسیله نقلیه در محورهای استان بودیم، گفت: بالغ بر ۸۸۴ هزار خودرو وارد گیلان...

مدیرعامل هلال احمر گیلان خبر داد : امدادرسانی به ۱۷۳ حادثه دیده از ابتدای طرح امداد نوروزی در گیلان

مدیرعامل هلال احمر گیلان گفت: از آغاز اجرای طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر در این استان به ۱۷۳ نفر حادثه‌دیده در ۵۷ مورد حادثه امدادرسانی شده است. به گزارش گیل و دیلم ، سیاوش غلامی در گفت وگو با...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.