Homeسیاسیمحمد مهاجری: با...

محمد مهاجری: با اطلاع می گویم روش تندروها در خانواده خودشان هم خریدار ندارد /مگر رفتار ساواک و آمریکا در اخراج اساتید برای ماحجت است؟

مهاجری در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: اگر برای موضوعاتی چون پنهانی بررسی کردن قانون حجاب، فیلترینگ وحشت‌آور، اخراج اساتید، خالص‌سازی و نظایر آن، حرف حساب داریم به میدان بیاوریم وگرنه روشی که این روزها توسط برخی چهره‌های سیاسی و فرهنگی مد شده است حتی در خانواده خودشان خریدار ندارد.

به گزارش گیل و دیلم ، محمد مهاجری، فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی با تیتر «این را با اطلاع می‌گویم» نوشت؛

این روزها برای توجیه بعضی کارهای ناروا شبه‌استدلال‌هایی ارایه می‌شود که احتمالا بیان‌کنندگان آنها به مضحک یا غیرمنطقی بودن حرف‌شان واقف نیستند وگرنه بعید است که کسی از مختصر عقلی برخوردار باشد و برای ساکت کردن طرف مقابل، به چنین شیوه‌هایی دست یازد.

مثلا در واکنش به اینکه «در دوره پهلوی نیز اخراج اساتید به شیوه‌ای که امروزه اجرا می‌شود، مرسوم نبوده» نامه‌ای از ساواک رو می‌کنند که در آن از تدریس فلان استاد ممانعت شده است. یا در نمونه دیگر، کد می‌آورند که در امریکا هم بعضی اعضای هیات علمی به دلیل اینکه موضع سیاسی گرفته‌اند بیکار شده‌اند.

در مورد سلبریتی‌ها هم استدلال‌واره‌های مشابهی ارایه می‌شود از جمله اینکه فلان بازیگر هالیوود به دلیل بیان فلان حرف دچار بهمان محرومیت شده است. در نمونه‌ای دیگر معاون وزیر ارشاد می‌گوید چون در واتیکان اجازه کنسرت داده نمی‌شود، پس در مشهد و قم نباید چنین مراسمی برگزار شود.

کسانی که این گزاره‌ها را مطرح می‌کنند عملا به جای اینکه استدلال خود را تقویت کنند، ساواک یا امریکا یا… را تطهیر می‌کنند و بر عمل نادرست آنها مهر تایید می‌زنند. آیا اگر ساواک فلان استاد دانشگاه را اخراج کرده یا امریکا اقدام مشابهی انجام داده، رفتارشان برای ما حجت است؟

اگر حجت است، آنها هزاران کار غیرقابل دفاع هم کرده‌اند، آیا آنها را هم می‌توان مشروع و موجه دانست؟ یا مثلا در مورد کنسرت، این پرسش مطرح است که آیا برگزاری آن شرعا و قانونا مطلوب است یا نامطلوب؟ یک عمل شرعی به همان اندازه که در کعبه مباح است در اقصی‌نقاط دنیا هم بلااشکال است و اگر کاری حرام و غیرشرعی باشد، اگر فرضا در مسجد مورد ارتکاب قرار گیرد حرام‌تر نمی‌شود. به عبارت دیگر، اعمال دارای حسن یا قبح ذاتی‌اند. اخراج استاد اگر ذاتا قبیح است به این دلیل که توسط ساواک انجام شده مشروعیت نمی‌یابد و بالعکس. کنسرت اگر مباح است قم و غیر قم برایش فرقی ندارد. اگر در کنسرت رفتار غیرمشروع صورت گیرد چه در واتیکان و چه در مشهد به یک اندازه قباحت دارد.

خلاصه آنکه در امریکا و اروپا و کل بلاد کفر کارهای زیادی صورت می‌گیرد. اگر بعضی را سوا کنیم دستمان نزد مخاطب رو می‌شود و او می‌فهمد پای استدلال‌مان چوبین و سست است. اگر برای موضوعاتی چون پنهانی بررسی کردن قانون حجاب، فیلترینگ وحشت‌آور، اخراج اساتید، خالص‌سازی و نظایر آن، حرف حساب داریم به میدان بیاوریم وگرنه روشی که این روزها توسط برخی چهره‌های سیاسی و فرهنگی مد شده است حتی در خانواده خودشان خریدار ندارد. این را با اطلاع می‌گویم

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

ماهیگیری روزنامه اصولگرا از مصاحبه تحریف شده کرباسچی / او از انتخاب یک زن به عنوان رئیس جبهه اصلاحات ناراضی است!

روزنامه جوان در یادداشتی به مصاحبه کرباسچی درباره انتخاب آذر منصوری به عنوان ریاست جبهه اصلاحات پرداخته است آنهم در شرایطی که کرباسچی از تحریف اظهاراتش در این گفتگو روایت کرده است. به گزارش گیل و دیلم ، در ادامه...

آقای رئیسی! به جای این همه سختی سفر برای خود و خانواده و این همه سخنرانی اگر یک تحریم لغو می‌شد، سودمندتر نبود؟

گیل و دیلم | اعتماد نوشت: نقدوبررسی سخنان آقای رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل محل نیاز و ضرورت نیست چراکه تاکید بر مواضع جمهوری اسلامی بود و این معانی تاکنون با لحن و ادبیات مختلف از انواع تریبون‌های...

عصبانیت شدید روزنامه اصولگرا از انتصاب وزیر روحانی به عنوان قائم مقام وزیر رئیسی

روزنامه اصولگرای جوان از انتصاب خاوازی، وزیر دولت قبل به عنوان قائم مقام محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی عصبانی شد. به گزارش گیل و دیلم ، روزنامه جوان در این باره نوشت: با توجه به عملکرد ضعیف خاوازی در دوره وزارتش...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.