خانهاجتماعیمدیرعامل آب منطقه...

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان عنوان کرد: لایروبی ۵۰۰ هکتاری انهار کشاورزی گیلان

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، با بیان اینکه آبگذاری انهار غرب و شرق استان که فاقد سد هستند را شروع کردیم، متذکر شد: لایروبی انهار نیز در دست اجرا بوده و تا اردیبهشت ماه که فصل آبگذاری است ادامه دارد؛ طبق برنامه ریزی ها باید بیش از ۵۰۰ کیلومتر از انهار را لایروبی کنیم.

به گزارش گیل و دیلم ، وحید خرمی، با بیان اینکه حجم ذخیره شده در پشت سد سفیدرود تا به امروز ۱۹۰ میلیوم مترمکعب است، اظهار کرد: متاسفانه با حجم مطلوبی مواجه نیستیم، زیرا سال گذشته در چنین روزی، ۳۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم؛ البته متوسط ۲۰ سال گذشته نیز بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی سال آبی پیش رو را به مراتب سخت تر از امسال دانست و افزود: شاهد بارش های خوبی در فصل زمستان در سطح کشور بودیم، اما پوشش برفی در حوزه آبریز سد سفیدرود بسیار نازک بوده و بین ۱۲ تا ۲۰ سانت است که بخشی از آن با توجه به شرایط آب و هوایی فعلی و گرمای هوا، بخار و بخش دیگر جذب زمین می شود، زیرا طی دو سال گذشته بارش های مناسبی نداشتیم و زمین نیز تشنه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، با تاکید بر لزوم پایش و برنامه ریزی دقیق برای منابع آبی در سال زراعی پیش رو، عنوان کرد: متاسفانه در داخل استان نیز شاهد کاهش بیش از ۳۰ درصدی بارش باران نسبت به نرمال هستیم.

خرمی، با بیان اینکه اراضی خارج از شبکه سد سفیدرود به صورت سنتی از آب باران و برف استفاده می کنند، گفت: امیدواریم در سال زراعی جاری نیز مانند سال گذشته بتوانیم برنامه ریزی مناسب داشته باشیم و از پتانسیل برف و باران استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود ۶۰ هزار حلقه چاه و ۹۰۰۰ هکتار آب بندان در سطح استان، بیان کرد: بخش عمده این آب بندان ها آبگیری شده اند و لذا کشاورزان از بارش های به هنگام استفاده بهینه کنند و براساس تقویم زراعی پیش بروند تا در زمان رهاسازی آب سد سفیدرود، بتوانند محصول خود را از کم آبی حفظ کنند.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، سفره های آبی استان را دارای پتانسیل لازم دانست و تصریح کرد: کشاورزان می توانند از چاه های موجود در اراضی کشاورزی برای اوایل فصل کشت استفاده کنند و سپس بهره برداری مناسب را از آب سد داشته باشند.

وی با بیان اینکه آبگذاری انهار غرب و شرق استان که فاقد سد هستند را شروع کردیم، متذکر شد: لایروبی انهار نیز در دست اجرا بوده و تا اردیبهشت ماه که فصل آبگذاری است ادامه دارد؛ طبق برنامه ریزی ها باید بیش از ۵۰۰ کیلومتر از انهار را لایروبی کنیم.

خرمی، از کشاورزان خواست لایروبی انهار داخل اراضی کشاورزی خود را انجام دهند که از هدررفت آب جلوگیری می کند و گفت: کشاورزان در راستای تقویم زراعی لایروبی انهار را جدی بگیرند.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ۴۵۴ ایستگاه پمپاژ و بیش از ۹۰۰ پمپ و ۲۶۰ حلقه چاه عمیق داریم که برای فصل کشاورزی وارد مدار می شود، خاطرنشان کرد: کشاورزان حتما بیمه محصولات کشاورزی را انجام دهند.

وی همچنین به بهره برداری از دو سد لاستیکی گیلان در آینده نزدیک خبر داد و اضافه کرد: سه سد مخزنی استان نیز در دست ساخت است.

خرمی، تعیین آب بهای کشاورزی را در راستای قانون تثبیت آب بهای زراعی دانست که در کل کشور اجرا می شود و عنوان کرد: شبکه های مدرن سه درصد قیمت محصول برداشت شده و شبکه های نیمه مدرن دو درصد را پرداخت می کنند و برخی از اراضی نیز معاف هستند.

وی متوسط تولید برنج سفید در هر هکتار ار اراضی کشاورزی گیلان را ۱۷۵۰ کیلومتر دانست و بیان کرد: افزایش آب بها ناشی از افزایش قیمت برنج بوده و لذا متوسط قیمت هر کیلوگرم برنج محلی گیلان را ۵۳ هزار تومان در نظر گرفتیم.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

سیاستگذاران باید پوشش جدید خانم‌ها را بپذیرند/ اگر می‌خواهید عزتتان حفظ شود، نادیده بگیرید

قرایی مقدم جامعه شناس می‌گوید: نسل جدید دیگر نسل پیرویی نیست و باید نوع لباس پوشیدن آن‌ها و روسروی نداشتن آن‌ها را به عنوان بخشی از جامعه جدید پذیرفت و مسئولیان اگر نمی‌خواهند عزتشان از بین برود، این مسئله...

مدیرکل صمت گیلان خبر داد: پلمب ۵ واحد صنفی گیلان به علت عدم رعایت قانون حجاب

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از برخورد قاطع با بی‌حجابی در حوزه صنفی خبر داد و گفت: بیش از ۵ واحد صنفی در رشت به علت عدم رعایت عفاف و حجاب پلمب شدند. به گزارش گیل و دیلم...

هشدار حفاظت محیط زیست گیلان، خطر آتش سوزی در مناطق جنگلی و تالابی

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مردم و مسافران خواست از روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی، نهم و دهم فروردین به دلیل وزش باد گرم خودداری کنند. به گزارش گیل و دیلم ،حمزه عشوری گفت : با توجه به...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.