Homeاجتماعیمدیرعامل شرکت آب...

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان: سد سفیدرود فقط ۱۹ درصد ذخیره دارد / پوشش برفی در حوزه آبریز سد سفیدرود بسیار نازک است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: سد سفیدرود سال گذشته در همین زمان ۳۶۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب داشت ولی این ذخیره در حال حاضر به ۱۹۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

به گزارش گیل و دیلم ، وحید خرّمی با بیان اینکه حجم ذخیره شده در پشت سد سفیدرود تا به امروز ۱۹۰ میلیون مترمکعب است، اظهار کرد: متاسفانه با حجم مطلوبی مواجه نیستیم، زیرا سال گذشته در چنین روزی، ۳۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم؛ البته متوسط ۲۰ سال گذشته نیز بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی سال آبی پیش رو را به مراتب سخت‌تر از آبی سپری شده دانست و افزود: شاهد بارش‌های خوبی در فصل زمستان در سطح کشور بودیم، اما پوشش برفی در حوزه آبریز سد سفیدرود بسیار نازک بوده و بین ۱۲ تا ۲۰ سانتیمتر است که بخشی از آن با توجه به شرایط آب و هوایی فعلی و گرمای هوا، بخار و بخش دیگر جذب زمین می‌شود، زیرا طی دو سال گذشته بارش‌های مناسبی نداشتیم و زمین نیز تشنه است و بهترین راهکار برای عبور از شرایط کم آبی توجه کشاورزان به توصیه‌های جهادکشاورزی همچون انجام شخم زمستانه و رعایت تقویم زراعی است.

وی با بیان اینکه آبگذاری انهار غرب و شرق استان که فاقد سد هستند را شروع کرده‌ام، متذکر شد: لایروبی انهار نیز در دست اجرا بوده و تا اردیبهشت ماه که فصل آبگذاری است ادامه دارد؛ طبق برنامه ریزی‌ها باید بیش از ۵۰۰ کیلومتر از انهار را لایروبی کنیم.

خرمی از کشاورزان خواست لایروبی انهار داخل اراضی کشاورزی خود را انجام دهند که از هدررفت آب جلوگیری می‌کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه ۴۵۴ ایستگاه پمپاژ و بیش از ۹۰۰ پمپ و ۲۶۰ حلقه چاه عمیق داریم که برای فصل کشاورزی وارد مدار می‌شود، خاطرنشان کرد: کشاورزان حتما بیمه محصولات کشاورزی را انجام دهند.

وی از کشاورزان خواست لایروبی انهار داخل اراضی کشاورزی خود را انجام دهند که از هدررفت آب جلوگیری می‌کند و گفت: کشاورزان در راستای تقویم زراعی لایروبی انهار را جدی بگیرند.

خرمی تعیین آب بهای کشاورزی را در راستای قانون تثبیت آب بهای زراعی دانست که در کل کشور اجرا می‌شود و عنوان کرد: شبکه‌های مدرن سه درصد قیمت محصول برداشت شده و شبکه‌های نیمه مدرن دو درصد را پرداخت می‌کنند و برخی از اراضی نیز معاف هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان متوسط تولید برنج سفید در هر هکتار ار اراضی کشاورزی گیلان را ۱۷۵۰ کیلوگرم دانست و بیان کرد: افزایش آب بها ناشی از افزایش قیمت برنج بوده و لذا متوسط قیمت هر کیلوگرم برنج محلی گیلان را ۵۳ هزار تومان در نظر گرفتیم

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

نیکفر سرپرست باشگاه سپاهان شد

هیأت مدیره باشگاه فولاد مبارکه سپاهان به دنبال استعفای محمدرضا ساکت تشکیل جلسه داد و منوچهر نیکفر را به سمت سرپرستی این باشگاه منصوب کرد. به گزارش گیل و دیلم ، روابط عمومی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان، روز پنجشنبه اعلام...

مدیر کل صمت استان گیلان خبر داد؛ سلب صلاحیت ۴ معدن متخلف در گیلان

مدیرکل صمت استان گیلان از سلب امتیاز ۴ معدن استان به دلیل عدم ایفای تعهدات فنی و مالی خبر داد. به گزارش گیل و دیلم ، تیمور پورحیدری بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای معادن ضمن اعلام خبر سلب...

با حکم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان؛ سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای ارشاد گیلان منصوب شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با صدور حکمی «قاسم مصفا» را با حفظ سمت، به عنوان سرپرست معاونت امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان منصوب کرد. به گزارش گیل و دیلم ، امیرحسین طاهری...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.