Homeاجتماعیمدیرکل منابع طبیعی...

مدیرکل منابع طبیعی گیلان عنوان کرد: تولید ۳.۵ میلیون اصله نهال در نهالستان های گیلان

مدیرکل منابع طبیعی گیلان گفت: در حال حاضر هشت نهالستان فعال داریم و تاکنون سه میلیون و ۵۰۰ اصله نهال را تولید کردیم که آماده کاشت در ایام درختکاری است؛ البته هدفگذاری برای سال جاری بیش از ۹ میلیون اصله است که بیش از چهار میلیون اصله در بخش دولتی تولید خواهد شد.

به گزارش گیل و دیلم ،سرخوش کرم زاده در گفت وگویی، با اشاره به اهمیت نهالکاری و گسترش فضای سبز، اظهار کرد: با افزایش جمعیت و گسترش ساخت و ساز و کارخانجات و ماشین آلات در کنار بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع شاهد کاهش فضای سبز و تخریب های زیست محیطی زیادی در دهه های اخیر هستیم.

وی افزایش آلاینده های زیست محیطی و دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای و دمای کره زمین را از دیگر پیامدهای تخریب منابع طبیعی دانست و افزود: با کاهش اکسیژن نیز مواجه هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه کشورهای دنیا از جمله ایران تصمیم گرفته اند برای احیا و بازسازی زیست بوم های تخریب شده دست به کار شوند، خاطرنشان کرد: با دستور رئیس جمهور طرح بزرگ و مردمی کاشت یک میلیارد درخت کلید خورده و با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، به تکلیف قانونی تبدیل شده است.

کرم زاده، کاشت سه اصله نهال توسط رهبر معظم انقلاب در روز درختکاری سال گذشته را تکلیف شرعی برای اجرای طرح مذکور دانست و متذکر شد: مردم پا به پای مسئولان در تولید و توزیع و کاشت نهال هستند.

وی از تکلیف تولید هشت میلیون اصله نهال در گیلان طی امسال خبر داد و عنوان کرد: فقط نهالستان پیلمبرا سه میلیون اصله نهال تولید کرده که غالبا از گونه های بومی منطقه است؛ این نهالستان در سال های گذشته حدود یک میلیون اصله نهال تولید می کرد.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان نهال های تولید شده در نهالستان های گیلان را از گونه های افرا و توسکا و ون و شیردار و بلوط بلند و مازو و انجیلی و گیلاس وحشی و انواع سوزنی برگان همچون کاخ تدا و سرو خمره ای دانست و گفت: در راستای حمایت از زراعت چوب نیز اقدام به تولید گونه صنوبر نیز می کنیم.

وی با بیان اینکه مردم می توانند با مراجعه به سایت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، نهال های کاشته شده را به نام خود و همراه با تاریخ و موقعیت کاشت ثبت کنند، متذکر شد: در حال حاضر هشت نهالستان فعال داریم و تاکنون سه میلیون و ۵۰۰ اصله نهال را تولید کردیم که آماده کاشت در ایام درختکاری است؛ البته هدفگذاری برای سال جاری بیش از ۹ میلیون اصله است که بیش از چهار میلیون اصله در بخش دولتی تولید خواهد شد.

کرم زاده با اشاره به توزیع رایگان نهال در فصل درختکاری، اضافه کرد: نهال های تولید شده بین مردم و ادارات و نهادها و مراکز نظامی و آموزشی و مدارس و دانشگاه ها و حاشیه راه ها و کانال ها و… توزیع و در مناطق مستعد کاشته می شود.

مدیرکل منابع طبیعی گیلان استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود نهالستان ها را ویژگی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت دانست و تاکید کرد: خوشبختانه شاهد تولید نهال در روستاها هستیم.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

هوای آفتابی همچنان میهمان گیلانیان ؛ آسمان گیلان تا اواسط هفته پایدار است

مدیر کل هواشناسی گیلان گفت: دمای هوا تا اواسط هفته نسبی افزایش می‌یابد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی آسمان گیلان تا اواسط هفته صاف تا نیمه ابری با افزایش نسبی...

هوا سرد شد و کیهان دوباره نگران «زمستان سخت» اروپا شد!

روزنامه کیهان نوشت: با نزدیک شدن به زمستان زنگ‌ها دوباره برای «زمستان سخت» در اروپا به صدا درآمده است. روزنامه کیهان بار دیگر نسبت به «زمستان سخت» در اروپا هشدار داده است! به گزارش گیل و دیلم به نقل از کیهان،...

جمیله علم الهدی : من بانوی اول نیستم، همسر رهبری بانوی اول هستند / آرزو می کنم بتوانم برای انتقال خاطرات ایشان کاری بکنم

جمیله علم‌الهدی گفت: من تازه متوجه شدم که بنده را به عنوان بانوی اول معرفی کردند. لازم است توضیح دهم در ساختار جمهوری اسلامی ایران بانوی اول همسر رهبر معظم انقلاب هستند. همسر رئیس جمهور در یک سخنرانی خاطرنشان کرد...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.