خانهاقتصادیمهدی پازوکی اقتصاددان:...

مهدی پازوکی اقتصاددان: چرا نمی‌گویند پول صندوق توسعه ملی را به چه کسانی داده‌اند؟/ در کشور نظام تدبیر وجود ندارد

یک اقتصاددان می گوید: دولت رئیسی هرکجا که کم آورده دست کرده و از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است. مثلا ۵۰۰ میلیارد دلار را به نام آب روستایی از این صندوق برداشت کرده اند اما مشخص نشد کدام روستاها ؟ خب اعلام کنید کدام روستاها بوده است؟ چرا اعلام نمی‌کنند که چه کسانی این وام ها را گرفته اند؟

به گزارش گیل و دیلم ، مهدی پازوکی اقتصاددان با انتقاد به وضعیت خالی بودن صندوق توسعه ملی که اخیرا خبر آن منتشر شده و اعلام شده که موجودی فعلی این صندوق ۱۰ میلیارد دلار است، به اصلاحات نیوز می‌گوید: دولت رئیسی که روی کار آمد باید همان ابتدا اعلام می‌کرد که منابعش چیست و چه میزان وام را به چه کسانی داده اند. طبق قانون صندوق فقط حق دارد به بخش خصوصی وام دهد. شخصا به عنوان یک شهروند ایرانی عاجزانه می‌خواهم که اعلام کنند از ابتدا این وام‌هایی که پرداخت کرده اند به چه کسانی و به چه میزانی و سررسید و معوقات آن چیست. پس ابتدا نیاز به شفاف سازی وجوددارد.

وی ادامه داد: به نظرم اعضای صندوق بروند از نروژ، عربستان و کویت یاد بگیرند و ببینند که چگونه در حال اداره هستند. صندوق در حد یک وزارت خانه بودجه دارد، قبل از صندوق در دولت خاتمی در برنامه سوم یک حساب ارزی داشتیم و پول ها به آن می‌آمد و یک دبیر داشت به نام آقای مردوخی و زمانی که دولت را به احمدی نژاد با حدود ۱۰ میلیارد دلار تحویل داد، حالا آقایان میلیاردها گرفته اند و حالا بعد از ۲۰ ماه، می‌گویند صندوق خالی است.

پازوکی با بیان اینکه صندوق هم مانند سایر امور است و نیاز داریم تا مدیریت را درست کنیم، گفت: ما باید سلامت اقتصادی را به اقتصاد ایران برگردانیم. اصلا نماینده چه حقی دارد که به صندوق فشار بیاورد ، اگر نماینده نظارت می‌کند قابل تحسین است، اما اگر به دنبال بده بستان است باید به مردم معرفی شوند.صندوق توسعه ملی یک جدولی درست کند و بگوید این ۱۴۰ میلیارد را به چه کسانی داده و سررسید آن کی بوده و میزان معوقات هم چقدر است. این حق مردم است که بدانند این پول‌ها دست چه کسی است.

این اقتصاددان ادامه داد: دولت هرکجا که کم آورده دست کرده و از این صندوق برداشت کرده است. مثلا ۵۰۰ میلیارد دلار را به نام آب روستایی از این صندوق برداشت کرده اند اما مشخص نشد کدام روستاها ؟ خب اعلام کنید کدام روستاها بوده است؟ چرا اعلام نمی‌کنند که چه کسانی این وام ها را گرفته اند؟ من که نگرفتم، یکسری علاف این وام ها راگرفته اندو پس هم نمی‌دهند. فلسفه این صندوق این است که بخش خصوصی را فعال کند که در زمینه های تولیدی وام بگیرد و وام را پرداخت کند و ضمانت لازم را بدهند. خب حالا که پس نمی‌دهند ضمانت ها را بگذارید و پول دولت را دربیاورید، در این میان یکی این ها را خورده است و نمیدانیم چه فرد یا افرادی هستند. چرا تضمین ها را مصادره نمی‌کنید؟ آیا تضمین ها الکی بوده است؟ چرا افراد کارشناس ارزیاب را محاکمه نمی‌کنید؟ متاسفانه بسیاری از این پولها را به شرکت های وابسته به صندوق بازنشستگی و وابسته به نهادهای نظامی داده اند.

پازوکی با بیان اینکه این رویه عامل فساد در کشور است، گفت: پولی که قرار است صرف گسترش تولید شود، نباید صرف تجارت شود. اخیرا دیدم اعضای عامل صندوق می‌گویند که نمایندگان به ما فشار می‌اورند، خب بیخود که فشار می‌آورند.

وی ادامه داد: صندوق باید یک دفتر کوچکی در سازمان برنامه باشد و زیر نظر این سازمان باشد. اجاره همین دفترصندوق توسعه ملی درخیابان گاندی چندمیلیارد است؟ بروند از دنیا یاد بگیرند. دبیرخانه صندوق با ۵ نفر اداره می‌شود و اگر نمی‌توانند شخصا می‌توانم با ۵ نفر این صندوق را مدیریت کنم و هر روز هم گزارش عملکرد را روی سایت بگذارم تا مردم ایران در جریان امور قرار داشته باشند که چقدر ورودی و چقدر خروجی و دست چه کسانی است. اما اکنون این صندوق با کلی خدم و حشم اداره می‌شود. در زمان آقای خاتمی که این صندوق ایجادشد، یک ریال سو استفاده نشد و اساس شکل گرفت تا جلوی شوک‌های اقتصادی را بگیرد. به دلیل عدم وجود نظام تدبیر در کشور، این صندوق مانند سایر مسائل دچار مشکل شده است

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

مسعود پزشکیان، نماینده تبریز: حاکمیت در بحث حجاب دخالت نکند

نماینده تبریز در مجلس گفت: اصولا حاکمیت نباید در بحث حجاب دخالت کند. در قرآن هم توصیه حجاب به زنان مومن و همسران رسول خداست. مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس در مورد لایحه عفاف و حجاب، گفت: رفتار انسان...

سیدحسن خمینی: ما «جمهوری اسلامی» هستیم؛ امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) تأکید کرد: ما «جمهوری اسلامی» هستیم و امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم. نتیجه انقلاب جمهوری اسلامی است و اگر به...

هشدار کوچکی نژاد نسبت به حذف ارز ٢٨۵٠٠ تومانی ؛ دوباره جهش قیمتی رخ می‌دهد | دو سال از عمر دولت گذشته نتیجه جراحی‌ها...

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد. به گزارش گیل و دیلم به نقل از...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.