×

آخرین مرحله آب‌گذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود در گیلان آغاز شد

 • کد نوشته: 91055
 • ۱۴۰۲-۰۵-۰۵
 • 52 بازدید
 • ۰
 • مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از آغاز آخرین مرحله آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سد سفیدرود از امروز(پنجشنبه پنجم مرداد ماه) خبر داد و گفت: این مرحله از آب‌گذاری به درخواست مردم انجام می‌شود. به گزارش گیل و دیلم ، وحید خرمی روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود : ششمین مرحله آبگذاری امروز از کانال […]

  آخرین مرحله آب‌گذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود در گیلان آغاز شد
 • مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از آغاز آخرین مرحله آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سد سفیدرود از امروز(پنجشنبه پنجم مرداد ماه) خبر داد و گفت: این مرحله از آب‌گذاری به درخواست مردم انجام می‌شود.

  به گزارش گیل و دیلم ، وحید خرمی روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود : ششمین مرحله آبگذاری امروز از کانال چپ سد سنگر برای آبیاری شالیزارهای مناطق مرکزی آغاز شده و به مدت سه روز ادامه دارد.

  وی یادآورشد: آب‌گذاری کانال چپ سد سنگر برای آبیاری شالیزارهای مناطق مرکزی شامل رشت، خمام، بخش‌های سنگر، کوچصفهان، خشکبیجار و لشت نشاء انجام می شود.

  خرمی ادامه داد: آب گذاری کانال راست سد سنگر هم برای آبیاری شالیزارهای شرق گیلان سیاهکل، لاهیجان، لنگرود، آستانه اشرفیه و کیاشهر نیز از روز یکشنبه پیش رو آغاز و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

  وی یادآور شد: بارش های امسال کمبود ۱۳۰ میلیون متر مکعبی آبی را که نسبت به سال قبل در ابتدای فصل کشاورزی داشتیم، جبران کرد.

  وی تصریح کرد: سال قبل، دشوارترین سال آبی در حوضه سدسفیدرود داشتیم که امسال با توجه به میزان ذخیره سد این وضعیت در ابتدای فصل کشت حادتر و نگران کننده بود اما با بارش ها و مدیریتی که انجام شد، این کسری جبران شد.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه این مرحله از آبگذاری به تقاضای تعدادی از کشاورزان انجام می شود، گفت: کشاورزانی که دیگر به آب برای این مرحله از کشاورزی شان نیاز ندارند، می توانند ورودی های مزارع خود را ببندند.

  به گزارش ایرنا، سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

  این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

  بر اساس آمارها؛ میزان آب مورد نیاز سالانه در استان بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در بخش ها و مصارف مختلف است که معادل ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی استفاده می شود و بیشترین بخش آب‌بر کشاورزی استان شالیزارهاست.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=91055

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *