×

احمدی نژاد از گزینه های ریاست جمهوری ایت الله مصباح

 • کد نوشته: 5730
 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۷
 • 136 بازدید
 • ۰
 •  غرویان می‌گوید: جلیلی و احمدی‌نژاد به احتمال ۹۰ درصد گزینه‌های آیت‌الله مصباح در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هستند. امید کرمانی‌ها: تحرکات سیاسی شخصیت ها، جناح ها و سلایق مختلف برای رقابت انتخاباتی اردیبهشت سال ۹۶ روز به روز بیشتر مشهود می شود، در این میان روحانیت از جمله اقشار تأثیرگذار در این فرآیند انتخاباتی هستند […]

  احمدی نژاد از گزینه های ریاست جمهوری ایت الله مصباح
 •  غرویان می‌گوید: جلیلی و احمدی‌نژاد به احتمال ۹۰ درصد گزینه‌های آیت‌الله مصباح در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هستند.

  امید کرمانی‌ها: تحرکات سیاسی شخصیت ها، جناح ها و سلایق مختلف برای رقابت انتخاباتی اردیبهشت سال ۹۶ روز به روز بیشتر مشهود می شود، در این میان روحانیت از جمله اقشار تأثیرگذار در این فرآیند انتخاباتی هستند نه فقط در بین اصولگرایان که پرچم جامعتین را بالا نگه داشته اند بلکه در بین چپ گراها که مجمع روحانیون را به متن تصمیمات خود در شورای عالی سیاستگذاری وارد کرده اند.

  محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه می گوید: در شهر قم علاوه بر گروه ها و تشکل های نامدار و رسمی روحانیت مثل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه، رایزنی های محفلی بین طیف های مختلف مدرسین، اساتید، فضلا و طلاب وجود دارد.

  این استاد حوزه و دانشگاه یادآور می شود: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم دو طیف است، عده ای طرفدار آقای هاشمی و دکتر روحانی و عده ای دیگر مخالف آنها هستند، امیدواریم جامعه مدرسین هماهنگ با جامعه روحانیت مبارز در حمایت از دکتر روحانی به اجماع نسبی دست پیدا کنند.

  مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

  ***

  تشکل ها، احزاب و گروه های سیاسی تحرکات خود را کم کم برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده علنی می کنند، حال و هوای شهر قم در فاصله باقیمانده تا انتخابات ۹۶ را برایمان روایت می کنید، چه مباحثی در تشکل های روحانی و گعده های روحانیت درباره رقابت اردیبهشت ۹۶ بیان می شود؟

  کم و بیش تحرکات سیاسی در موضوع انتخابات وجود دارد، البته در قم گروه ها و تشکل های نامدار و رسمی مثل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم یکسری نشست ها و بحث هایی را دارند. اما گفتگوها و رایزنی های محفلی معمولی هم بین طیف های مختلف مدرسین، اساتید، فضلا و طلاب برقرار است که البته تشکل های اسم و رسم داری نیستند اما نقش آفرین هستند، بخصوص در دهه محرم که طلاب و فضلا برای تبلیغ می روند می توانند با اظهارنظرهای خودشان یک تحرکات و شور و نشاط ویژه ای را در مردم ایجاد کنند.

  یعنی مشخصا درباره انتخابات ریاست جمهوری در منبرها و تبلیغاتشان اظهارنظر کنند؟

  طبیعتا مبلغینی که به سراسر کشور می روند، از طرف مردم مورد سئوال قرار می گیرند و به تبع، آنها هم اظهارنظرهای خودشان را خواهند داشت.

  آقای غرویان! سمت و سوی نگاه ها به کدام سمت است، آنچه از اخبار نشست های جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به گوش شما می رسد نظرشان روی چه کاندیداهایی است؟

  به طور دقیق هنوز نمی توانیم به جز آقای دکتر روحانی روی اشخاص خاصی تکیه کنیم. آقای دکتر روحانی رئیس جمهور کشور است و طبیعتا گزینه اول محسوب می شود ولی کاندیداهای دیگر هنوز حضورشان مشخص نیست در حد گمانه زنی و حرف و حدیث همین چهره هایی که درباره شان صحبت هایی مطرح است، مثلا آقایان باهنر، ولایتی، حدادعادل، جلیلی و احمدی نژاد در حد گفتگوهای زبانی مطرح هستند باید دید چه کسانی قرار است برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند.

  جامعه روحانیت مبارز تهران دو طیف شده است برخی اعضا طرف آقای هاشمی هستند همان طور که در انتخابات مجلس خبرگان رهبری به حضور نام آقای هاشمی در لیست جامعه روحانیت مبارز رأی دادند و لیست جامعه روحانیت متفاوت از لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شد، امروز هم زمزمه هایی مطرح است که شرایط را برای حضور آقایان روحانی و هاشمی و ناطق در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز مهیا کنند، به نظر شما جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتخابات ریاست جمهوری چه می کند؟ آیا از آقای روحانی حمایت خواهد کرد؟

  همان طور که جامعه روحانیت مبارز دو طیف است، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم دو طیف است، عده ای طرفدار آقای هاشمی و دکتر روحانی و عده ای دیگر مخالف آنها هستند، هنوز به طور مشخص نمی شود گفت غلبه با کدام طیف است اما اختلاف وجود دارد؛ ما امیدواریم جامعه مدرسین به وحدت برسند و هماهنگ با جامعه روحانیت مبارز به یک اجماع نسبی دست پیدا کنند.

  اجماع نسبی به سمت حمایت از آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری است یا…

  بله، خوب در درجه اول آقای روحانی کاندیدا و گزینه مطرح است ولی همه چیز امکان تغییر دارد باید دید کاندیداهای دیگر چه کسانی هستند.

  طیف همسو و نزدیک به آیت الله مصباح چه می کنند؟ آیت الله محمد یزدی سال ۹۲ انتقاد کرد و گفت “احساس تکلیف های آیت الله مصباح جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را در معرض انشقاق قرار داد”، به نظر شما آیت الله مصباح این دوره هم کاندیدا معرفی می کند یا بحث گفتمانی را در پیش می گیرد؟

  همه براساس تکلیف و وظیفه شرعی عمل می کنند بنابراین به تکلیف عمل کردن چیزی را حل نمی کند و منحصر به یک گروه و تشکل خاص نیست که بگوید من به تکلیف عمل می کنم و دیگران به تکلیف عمل نمی کنند. در واقع هر شخصیت و تشکلی مصداق تکلیف را حمایت از نامزد خاصی می داند بنابراین همه در مسئله به تکلیف عمل کردن با هم مشترک هستند اما بر سر مصادیق اختلاف وجود دارد. فکر می کنم این دوره از قرائن پیدا است که همین تشتت و اختلاف متأسفانه وجود دارد و مصادیق تکلیف در هر یک از تشکل های اصولگرا متفاوت با دیگری است.

  یعنی آیت الله مصباح نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ معرفی خواهد کرد؟

  احتمال ۹۰ درصد همین طور است.

  یعنی گزینه خاصی مدنظر آیت الله مصباح یزدی است؟

  بله، گزینه و مصداق خاصی را به احتمال ۹۰ درصد برای انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ۹۶ تعیین می کند.

  شما اطلاع دارید که نامزد مدنظر آیت الله مصباح یزدی چه کسی است؟

  خیر به طور دقیق نمی توانم اعلام کنم.

  برداشت و ارزیابی شما چه می گوید، چه کسانی می توانند گزینه مدنظر آیت الله مصباح باشند؟

  احتمالا آقای احمدی نژاد و آقای جلیلی.

  یعنی این دو شخص می توانند گزینه های آیت الله مصباح باشند؟

  بله، به احتمال ۹۰ درصد.

  گفتمان سیاسی آیت الله مصباح در شهر قم غالب است یا در اقلیت قرار دارد؟

  به نظر من گفتمان اقلیت است و انتخابات اسفند سال ۹۴ هم این را نشان داد. یادآور می شوم که آقای دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نفر اول در شهر قم شد.

  پس به نظر شما تشکل ها و شخصیت های روحانی در قم روی یک نفر برای حمایت از او در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اجماع نخواهند کرد؟

  خیر، اجماع نخواهند داشت. تجربه گذشته هم نشان داده که نمی توانند به اجماع و به وحدت برسند. بالاخره در انتخابات مجلس هم درباره آقای لاریجانی و آقای بنایی این اختلاف نظر بر سر مصادیق تا آخرین لحظه وجود داشت و در انتخابات ریاست جمهوری هم همین طور می شود.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=5730

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *