×

اختصاصی گیل و دیلم : تلنگری بر انتخاب اصلح شوراهای اسلامی شهر و روستا

 • کد نوشته: 8225
 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۲
 • 192 بازدید
 • ۰
 • شوراهای اسلامی شهر و روستا با ایجاد ارتباط مردم محور، از مشکلات شهرها و روستاها با خبر هستند و به بررسی و حل مشکلات مربوطه خواهند پرداخت. شوراهای اسلامی شهر و روستا توانایی بستر ارتباطی دو طرفه و مستمر را بین نمایندگان شوراها و مردم به منظور توسعه و تعالی شهرها و روستاها را دارند […]

  اختصاصی گیل و دیلم : تلنگری بر انتخاب اصلح شوراهای اسلامی شهر و روستا
 • شوراهای اسلامی شهر و روستا با ایجاد ارتباط مردم محور، از مشکلات شهرها و روستاها با خبر هستند و به بررسی و حل مشکلات مربوطه خواهند پرداخت. شوراهای اسلامی شهر و روستا توانایی بستر ارتباطی دو طرفه و مستمر را بین نمایندگان شوراها و مردم به منظور توسعه و تعالی شهرها و روستاها را دارند که این امر مجوب می شود انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. شوراهای اسلامی شهر و روستا در نظام اسلامی، ساختار و سیستمی است که به مردم توسط خود مردم خدمت رسانی می کند و یکی از حلقه های اتصال مردم با دولت به شمار می رود. چند ماهی تا زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا که مصادف با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می باشد، فرصت باقی مانده است تا بار دیگر نامزدهای انتخاباتی خود را برای یک رقابت انتخاباتی که انتظار می‌رود شورانگیز باشد، آماده نمایند. بدون تردید نتایج انتخابات اسفند ماه (مجلس شورای اسلامی) بر روی برنامه‌ریزی‌ها و انتخاب نامزدها تاثیر بسیاری دارد. برخی به‌دنبال جبران شکست قبلی و برخی به دنبال تکرار تجربه شیرین پیروزی هستند.
  انتخاب نامزدهای شوراهای اسلامی بر اساس معیار رفاقت، دوستی، دشمنی، قومی، قبیله ای، تیپ، قیافه، پول، جنسیت و … از معیارهای انتخاب احساسی و عاطفی می باشد. انتخاب نامزدهای شوراهای اسلامی بر اساس معیار عقل، منطق، شرع، تخصص، تعهد، توانایی، توانمندی، برنامه علمی و عملی و … از معیارهای انتخاب عقلانی می باشد که منجر به توسعه و پیشرفت محلی و ملی خواهد شد.
  اعضای شوراهای اسلامی موفق باید ویژگی های زیر را داشته باشند:
  برنامه و توانایی علمی و عملی کارهای بزرگ را داشته باشند نه اینکه کارهای کوچک را بزرگ بدانند.
  تخصص علمی و عملی مورد نیاز برای توسعه و پیشرفت جامعه را دارا باشند.
  استقلال فکری داشته باشند، وامدار و بله قربان گوی کسی نبوده و پاسخگوی کردار، پندار و گفتار خود باشند.
  عوام فریب، چند چهره و دروغگو نباشند و شعار و وعده های خود را به جای عمل به وفای عهد، به مردم حواله نکنند.
  انتقاد پذیر نقدهای منطقی و معقول و منصفانه بوده و اشنباهات خود را قبول کنند و در جهت اصلاح آن کوشش نمایند.
  اهل رانت و رانت بازی بویژه در خصوص وابستگان خود نباشد و اصل شایسته سالاری را درک و عمل نمایند.
  کار و آثار ماندگار را به گزارش و آمار لحظه ای ترجیح دهند.
  به وظایف خود آشنا باشند و خدمتگذار صاق مردم باشند و اهل برتری، منت و فخرفروشی نباشند.
  طرح های مدیریت شهری را چند بار افتتاح نکنند.
  بین مناطق محروم و اعیان شنین شهری تبعیض قائل نشوند.
  در اجرای طرح های مدیریت شهری، کیفیت را فدای کمیت و … نکنند.
  از جنس مردم بوده و نماینده مردم باشند نه مسئولین.
  خدا ترس و خدا محور باشند و برای رضای خدا به مردم خدمت کنند و این پست را سکویی برای ترقی خود و نزدیکان خود نپندارند.
  صداقت در رفتار و عمل خود داشته باشند و درگیر سیاست زدگی شهری نشوند.
  از فرهیختگان و نخبگان شهر مشورت بگیرند و نظرخواهی از مردم در مدیریت شهری را در نظر بگیرند و در نهایت پاسخگوی مردم باشند.
  هویت تاریخی و فرهنگی شهر را در ترکیب با سیستم مدرنیته مدنظر قرار دهند.
  ایده محور برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در راستای توسعه، رفاه و پیشرفت منطقه باشند.
  با تلاش و سلامت کاری خود بتوانند اعتماد عمومی را به عنوان یک سرمایه با ارزش کسب نمایند.
  بررسی مشکلات جوانان و حمایت از آنها به عنوان آینده سازان فردای جامعه مدنظر قرار دهند و موجب شکوفایی استعدادهای آنها با برنامه های مثل استارپ آپ و … شوند.
  انگیزه آنها شهرت و اسم و رسم دار شدن نباشند.
  شورای شهر را محل آزمون و خطا و تجربه گری ندانند.
  شورای شهر را مکانی برای فعالیت های اقتصادی، کسب درآمد، راه اندازی بنگاه معاملاتی ملکی از رهگذر کسب کرسی شورا و سکوی پرتاپ پست های بالاتر ندانند.
  شورای شهر را مکانی برای کار آموزی و هزینه کردن ازجیب ملت ندانند و برای رسیدن به اهداف شخصی خود از مقدسات و ارزش ها هزینه نکنند.
  تعاریف مشخص و استاندارد از شهر، شهرداری و شهروند داشته باشند.
  مدیر و مدبر باشند و به توسعه و پیشرفت شهری، چشم انداز جهانی داشته باشند و از طرحهای موفق ملی نیز به عنوان الگوهای بومی استفاده نمایند.
  چند شغله واقعی نباشند.
  انتخاب و استیضاح شهردار را بر اساس مصالح شهروندان انجام دهند.
  ترکیبی از تخصص های مرتبط با وظایف شورا، همفکر، همدل و همزبان و آشنا به مشکلات مدیریت شهری باشند.

  رهبر معظم انقلاب هنگام رأی دادن در چهارمین دوره انتخابات شورای شهر تهران فرمودند: «من به ۳۱ نفر برای شورای شهر رأی دادم. البتّه بعضی از این حضرات را از نزدیک می‌شناختم، بعضی را هم نمی‌شناختم، لکن اعتماد کردم به همین فهرست‌هایی که پیشنهاد می‌کنند و می‌دهند.» این نخستین باری بود که رهبر معظم، راه درست برای استفاده از تمام حق رأی را، «اعتماد به فهرست» اعلام فرمودند و حتی نشناختن چند چهره از بین آنان سبب نشد که نظرشان در مورد لیستی رای دادن تغییر نماید. رهبر معظم انقلاب همچنین در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ضرورت اعتماد به لیستی رای دادن را مطرح کردند.
  یکی از نقاظ مثبت مرتبط با نهاد شورا پیش از انتخابات، می تواند انتخاب لیستی و جمعی در کنار کاندیداتوری لیستی و جمعی از سوی شهروندان آشنا به حقوق شهروندی می باشد. زیرا شورا یک نهاد جمعی محور می باشد نه فردگرا. بدون تردید تیمی یک دست در توسعه شهر و نظام مدیریت شهری بیشتر از شورای غیر همدل و همزبان در اندیشه و افکار سودمند می باشد و این امر مستلزم همت مردم بر اساس انتخاب لیستی با معیار توانمندی، تخصص و سلامت فرد می باشد تا منتخبین شورا بتوانند در برابر مطالبات به حق مردم موفق‌تر عمل نمایند. انتخابات شوراهای اسلامی و نحوه غربالگری نامزدها باید حول محور های تخصصی و دانش بنیان شهری نظیر محیط زیست، منابع طبیعی، آموزشی، سلامت و بهداشت، حمل و نقل، معماری و شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … باشد.
  گروه های مرجع سیاسی، اجتماعی و علمی می توانند با پیشنهاد یک لیست منسجم به شهروندان در انتخاب شورای مسنجم با کارایی بالا کمک نمایند و راه را بر انتخاب فردی و کاندیداتوری فردی ببندند و هزینه انتخابات را نیز کاهش دهند. اگر شورای اسلامی را یک سیستم در نظر بگیریم، بدون شک باید بین اجزای این سیستم مدیریتی باید تعادل و تعامل عقلانی وجود داشته باشد تا کارایی بالا رود. با توجه به اینکه جامعه شهری و روستایی به عنوان یک ثروت تکرار نشدنی ملی بوده و طرحی های اجرایی در آن باید با نگاه علمی و عملی و چشم انداز آینده برنامه ریزی و پایه ریزی شود. شهروندان آشنا به حقوق شهروندی باید در نقش مربیان دلسوز و متفکر، بازیکنانی با کارایی بالا را جذب و تیمی منسنجم انتخاب نمایند. زیرا شوراهای اسلامی، تیم منتخب ستارگان برای بازی توسعه شهری و نظام مدیریت شهری برای یک دوره چهار ساله خواهد بود.
  انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و روستاها فرصتی است بالقوه در اختیار مردم تا با انتخاب آگاهانه و دقیق خود ضمن اعمال نظر خود در مدیریت شهری و روستایی در به فعلیت رساندن ظرفیت‌های بی‌انتها در این نهاد مردمی قدم مثبت بردارند با در نظر گرفتن وظایفی که شوراهای اسلامی می تواند انجام دهد در مسیر خدمت و خدمتگزاری برای پیشرفت جامعه در سطح محلی، منطقه ای و ملی. اگر انتخاب، آگاهانه باشد، دیگر برخی کاندیدها به خود اجازه توهین به شهروندان و گرفتن رأی با توزیع شام، هدایای انتخاباتی و … را نمی دهند و می توان امیدوار بود، افرادی راهی مسیر خدمت به مردم می شوند که شورای شهر را بسازند و نه شورای شر بسازند !!! شهر را بسازند و نه شر بسازند !!!
  شعر طنز زیر را به امید انتخاباتی پاک در مسیر خدمتی پاک با هم زمزمه می نماییم تا فراموش نکنیم شهروندان آشنا به حقوق شهروندی فراموش نکرده اند منتخبینی که با سوار‌شدن بر موج شعارهای پوپولیستی در انتخابات پیروز شده، نیت‌شان چه بوده و در آخر شهر و دیارمان به چه سرنوشتی دچار شده است.

  گر به شورا راه یابد پای من
  هرچه ویرانی است عمران می کنم

  می روم هر شب به میدان های شهر
  هر چه ساعت بود میزان می کنم

  مشکلات شهرتان را رتق و فتق
  پشت میز و پشت فرمان می کنم

  کوچه های تنگ را هر شب فراخ
  هرچه بن بست است دالان می کنم

  چاله های شهر را چاه عمیق
  هرچه دالان را خیابان می کنم

  هرکه شورا شد فقط این کرد و رفت
  من اگر شورا شوم آن می کنم

  مردها را اهل تجدید فراش
  لطف ها در حق نسوان می کنم

  مرده ها را می کنم ساماندهی
  شهرتان را باغ رضوان می کنم

  شاعران شهر را در خانه ام
  هفته ای یک بار مهمان می کنم

  کارگردان های با احساس را
  می برم مهمان مامان می کنم

  می شوم هر شب سوار بلدوزر
  هر چه ناصافی است ویران می کنم

  می نویسم طنز بر دیوار و در
  شهرتان را من نمکدان می کنم

  تا که کار خلق فورا حل شود
  کارمندان را دو چندان می کنم

  شهرداری را همه رایانه ای
  کارها را سهل و آسان می کنم

  گر رقیبانم به من فرصت دهند
  چاره ی کمبود سیمان می کنم

  می کنم هی کارهای خوب خوب
  دشمنانم را پشیمان می کنم

  می فروشم کل اسراییل را
  پول آن را خرج لبنان می کنم

  یک سخنرانی به نفع مسلمین
  در بلندی های جولان می کنم

  مثل اقشار ضعیف اجتماع
  نوش جان سویای سبحان می کنم

  هم صدایی هم دلی هم زیستی
  با سرای سالمندان می کنم

  منتخبین شایسته شوراهای اسلامی می توانند در برابر مطالبات به حق مردم موفق‌تر عمل نمایند. چرا که بر اساس فرمایش رسول اکرم (ص): «لاخیرفی الوطن الامع الأمن و المسره: در شهری که شادی و امنیت نباشد، هیچ خیری در آن نیست.» مطالب را نگارش کردیم تا بگوییم شهروندان دلسوز و متخصص می‌باید در فرصت چند ماهه باقیمانده، افراد شایسته خدمت را وارد میدان انتخابات نموده تا در آینده دور و نزدیک، شاهد مشکلات جدید نباشیم. مهم است که به وجود شهر و دیارمان افتخار کنیم؛ ولی مهمتر از آن این است که : “کاری کنیم” شهر و دیارمان به وجودمان افتخار کند و به جای آمار، آثار بر جای بگذاریم. اعضای شوراهای اسلامی باید بدانند و درک نمایند که داوری فردا و فرداها مبتنی بر رفتار حال و امروز آنها رقم می خورد و اعمال نظارت صحیح، سنجیده و کارآمد در گرو همکاری مشترک شهرداری، شورای شهر و شهروندان است. این متخبین می‌توانند با شرکت خود و مشارکت مردم در رقم‌زدن شعار واقعی شهری آباد تر می سازیم به همه ما کمک کنند. به امید روزی که با انتخاب صحیح خود در راه ساختن شهری که لایق زیستن در آن هستیم گام برداریم و برای رسیدن به این مقصود باید شعار هر شهروند یک فعال اجتماعی در جامعه مرسوم شود.

  دکتر ابراهیم آذرپور
  «پژوهشگر و نویسنده»
  ۲ دی ۱۳۹۵

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=8225

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *