×

استاندار گیلان: جهاد کشاورزی گیلان جلوی هدررفت آب زراعی را بگیرد

 • کد نوشته: 89930
 • ۱۴۰۲-۰۳-۲۸
 • 68 بازدید
 • ۰
 • استاندار گیلان یکی از راه‌های کاهش هدررفت آب را تقویت و اصلاح شبکه‌های آبیاری و لایروبی کانال ها دانست و اعلام کرد: در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی باید اقدامات لازم و به موقع را انجام داده و با اصلاح شبکه‌های آبیاری در گیلان از هدررفت آب کشاورزی جلوگیری کند. به گزارش گیل و دیلم […]

  استاندار گیلان: جهاد کشاورزی گیلان جلوی هدررفت آب زراعی را بگیرد
 • استاندار گیلان یکی از راه‌های کاهش هدررفت آب را تقویت و اصلاح شبکه‌های آبیاری و لایروبی کانال ها دانست و اعلام کرد: در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی باید اقدامات لازم و به موقع را انجام داده و با اصلاح شبکه‌های آبیاری در گیلان از هدررفت آب کشاورزی جلوگیری کند.

  به گزارش گیل و دیلم ، اسدالله عباسی امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع استان گیلان، اظهار کرد: در دو سال اخیر با کاهش بارش باران با تنش آبی مواجه بوده ایم ولی نگذاشتیم شالیکاران با مشکلی مواجه شوند.

  وی افزود: در شش ماه نخست سال در استان باید از تمامی ظرفیت‌های موجود برای حمایت از کشاورزی بهره گیری شود و هیچ عذر و بهانه‌ای در این خصوص پذیرفته نیست.

  استاندار گیلان ادامه داد: سال گذشته در حوزه تامین آب زراعی اقدامات خوبی انجام شد و الحمدلله رضایت مردم به ویژه شالیکاران جلب شد.

  نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود به منظور تامین آب زراعی در استان گفت: از آب ذخیره شده به حد بضاعت باید استفاده شود ولی برای تامین کامل آب زراعی نیاز است تا کانال‌های آبرسانی، آب بندان‌ها و انهار مورد لایروبی شوند.

  وی یادآور شد: تدابیر اندیشیده شده برای حفظ ادوات کشاورزی مثل پمپ آب و موتورخانه ها بسیار خوب بوده است و باید این روند ادامه داشته باشد زیرا تمامی این اموال بیت المال است که در اختیار کشاورزان قرار دارد.

  عباسی اظهار کرد: در برخی از حوزه‌ها از جمله در تامین آب زراعی خلاء‌هایی وجود دارد که در حال برطرف شدن است و باید از هم اکنون با برنامه ریزی و آینده نگری برای سال آینده پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

  وی با بیان اینکه کشاورزان باید استفاده از موتورهای پمپاژ آبرسانی که برق زیادی را مصرف می‌کند به ساعات پایانی روز موکول کنند، افزود: شرکت برق منطقه‌ای گیلان نظارت کاملی داشته باشد تا در ساعات اوج مصرف شالیکاران از ادواتی که برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند، جلوگیری کند.

  استاندار گیلان با درخواست از مسئولان و متولیان امر درخصوص عدم قطعی برق کشتارگاه‌ها نیز عنوان کرد: قطعی برق کشتارگاه ها به صلاح نیست زیرا با امنیت غذایی جامعه ارتباط دارد؛ به خصوص آنکه استان گیلان بخشی از مرغ مورد نیاز دیگر استان‌های کشور از جمله تهران و البرز را تامین می ‌کند.

  عباسی ادامه داد: کشاورزان به مسئولان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای اعتماد کرده و تقویم زراعی را رعایت کردند؛ از این رو فرمانداران هم به کشاورزان سرکشی کرده و مشکلات احتمالی آنان را به استانداری اعلام کنند.

  وی با اشاره به قیمت های انواع برنج گیلان در بازارهای مصرف، اعلام کرد: محصول کشاورزان منطقه طوری خریداری شود که کشاورز دچار ضرر و زیان نشود.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=89930

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *