×

استاندار گیلان: گیلان برای تامین آب به ساخت ۵ سد دیگر نیازمند است

 • کد نوشته: 13188
 • ۱۳۹۵-۱۲-۲۱
 • 83 بازدید
 • ۰
 • استاندار گیلان گفت:گیلان برای تامین مطمئن آب کشاورزی به ساخت ۵ سد دیگر نیازمند است . به گزارش «پایگاه خبری گیل و دیلم» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ،دکتر محمدعلی نجفی در دیدار با معاون وزیر نیرو در امور آب که در دفتر کار استاندار برگزار شد، گفت:متوسط میزان بارش هزار و […]

  استاندار گیلان: گیلان برای تامین آب به ساخت ۵ سد دیگر نیازمند است
 • استاندار گیلان گفت:گیلان برای تامین مطمئن آب کشاورزی به ساخت ۵ سد دیگر نیازمند است .

  به گزارش «پایگاه خبری گیل و دیلم» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ،دکتر محمدعلی نجفی در دیدار با معاون وزیر نیرو در امور آب که در دفتر کار استاندار برگزار شد، گفت:متوسط میزان بارش هزار و ۲۶۵ میلی متری گیلان در طول ۱۵ سال گذشته موجب تصورات اشتباه در خصوص پرآبی کشاورزی استان شده است در حالیکه بیشتر بارش در فصول غیر کشاورزی انجام می شود و زیرساختهای ذخیره سازی در جلگه نیز مناسب نیست.

  دکتر نجفی ادامه داد:در فصل بهار که زمان کشت برنج است میزان بارش کمتر از ۲۰۰ میلی متر است که به میزان بارش استانهای نیمه خشک است

  استاندار گیلان افزود:اهتمام دولت برای ساخت وتکمیل سدهای کوچک و بزرگ در جلگه گیلان برای تقویت این زیرساختها است تا بارشهای باران در جلگه ذخیره شود.

  دکتر نجفی تکمیل سدهای پلرود،شفارود ولاسک را برای رفع مشکلات آب های مناطق استان در بخش های شرب و کشاورزی عنوان کرد و افزود:پیشرفت سد پلرود در ابتدای دولت ۱۹ درصد و در حال حاضر ۵۴ درصد و سد شفارود نیز با همراهی مدیران استان ۳۲ درصد پیشرفت را شاهد است .

  استاندار گیلان خاطرنشان کرد:شتاب بخشیدن به ساخت سدهای لاستیکی و آغاز ساخت ۵ سد مطالعه شده دیگر اقدام اطمینان بخشی در تأمین آب کشاورزی گیلان به عنوان قطب تولید برنج کشور است .

  وی اظهار کرد:با توجه به اینکه بارش ها به سمت دریا هدایت می شود و خاک حاصلخیز نیز فرسایش پیدا می کند .

  وی بهره مندی ۸ استان کشور از حوزه ی آبریز سد سفیدرود اشاره و خاطرنشان کرد:از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره سد سفیدرود در سال های گذشته این منبع عظیم اکنون به یک میلیارد و دویست میلیون مترمکعب رسیده است .

  نماینده عالی دولت در گیلان گفت:در جلسات تشکیل شده با حضور معاون اول رییس جمهور،وزیر نیرو و استانداران بارها این مسئله ی مهم را منعکس کردم و با توجه به اینکه وزارت نیرو را وزارت کاردانی می دانم؛انتظار می رود در این خصوص وزارت نیرو برنامه ی مشخصی را تدوین کند.

  استاندار گیلان با بیان اینکه تمهیدات تأمین آب زراعی پیش رو اندیشیده شده است ابراز امیدواری کرد تا وضعیت آب پشت سد برای سال زراعی پیش رو به سطح مورد انتظار برسد .

  وی به فرسوده بودن بعضی از شبکه های توزیع آب و فاضلاب شهری و آب شرب روستایی اشاره کرد و گفت:علیرغم اینکه از تنگاهای موجود پس از هدفمندی یارانه ها اطلاع داریم اما خواستار تقویت این بخش هستیم .

  معاون وزیر نیرو در امور آب نیز در این دیدار با قدردانی از طرح گوشه ای از مشکلات و پیگیری های مستمر دکتر نجفی در توسعه ی زیرساخت های استان گفت:طی ۱۲ سال قبل از دولت تدبیر و امید تنها ۷ جلسه شورای عالی آب تشکیل شده بود که با اهتمام موجود در این دولت اکنون به ۲۹ جلسه رسیده است .

  رحیم میدانی آب و محیط زیست را اولویت دولت در برنامه ی ششم توسعه عنوان و خاطرنشان کرد:در برنامه ششم باید ۱۱ میلیارد متر مکعب از آب مصرفی کشور را کاهش دهیم .

  وی اظهار کرد:علیرغم اینکه در آب روستایی ردیف ملی نداشتیم اما از منابع عمرانی امسال هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه ی شبکه ها هزینه کردیم و در سال ۹۶ به ۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=13188

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *