×

ایران و بوئینگ برای خرید هواپیما به توافق مکتوب رسیده‌اند

 • کد نوشته: 3133
 • ۱۳۹۵-۰۳-۳۰
 • 74 بازدید
 • ۰
 • علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، ایران گفته است که این سازمان و شرکت هواپیمایی بوئینگ “به یک توافق مکتوب در زمینه خرید هواپیما” رسیده‌اند . آقای عابدزاده در گفتگویی با روزنامه ایران تعداد هواپیماهای مورد توافق را “۱۰۰ هواپیما” عنوان کرد و افزود که “شرکت بوئینگ درخواست رسمی خود برای کسب مجوز نهایی فروش […]

  ایران و بوئینگ برای خرید هواپیما به توافق مکتوب رسیده‌اند
 • علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، ایران گفته است که این سازمان و شرکت هواپیمایی بوئینگ “به یک توافق مکتوب در زمینه خرید هواپیما” رسیده‌اند .

  آقای عابدزاده در گفتگویی با روزنامه ایران تعداد هواپیماهای مورد توافق را “۱۰۰ هواپیما” عنوان کرد و افزود که “شرکت بوئینگ درخواست رسمی خود برای کسب مجوز نهایی فروش هواپیما را به خزانه‌داری آمریکا ارائه کرده و قرار است پس از کسب این مجوز، متن قرارداد نهایی بین دو طرف منعقد شود.”

  وی در عین حال در خصوص رقم این معامله گفت که ارقام اعلام شده از سوی برخی از منابع غربی “قطعی نیست” و تاکید کرد که “جزئیات ساز و کار و توافق نهای مالی در این حوزه پس از مذاکرات بیشتر مشخص خواهد شد.”

  آقای عابدزده گفته است که قرار است این هواپیماها “از طریق فایننس در اختیار ایران قرار گیرد.”

  پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه در دولت‌های غربی و خاورمیانه گزارش داد که ایران برای خریداری ۱۰۰ فروند جت مسافربری از این شرکت آمریکایی به تفاهمی مقدماتی دست یافته است. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران نیز قبل از آن اعلام کرده بود که جزئیات چنین قراردادی ظرف چند روز آینده اعلام می‌شود.

  مایندگان شرکت بوئینگ در ماه آوریل به ایران سفر کردندو یک مقام ایرانی گفت که این نمایندگان پیشنهاد فروش سه مدل هواپیما به این کشور را داده‌اند. بر اساس گزارشها “بوئینگ سری‌های جدید هواپیماهای ۷۳۷، ۷۸۷ و ۷۷۷” از جمله این مدلها هستند.

  ایران همچنین اخیرا قراردادی برای خریداری ۱۰۰ فروند ایرباس امضا کرد. اما ایرباس می‌گوید اجرای این قرارداد کندتر از آنچه که انتظار می‌رفت،پیش می‌رود؛ به علاوه آن قرارداد هنوز منتظر مجوز صادراتی از آمریکاست چون شماری از قطعات آن آمریکایی است.

  13683565081173

  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در همین رابطه به روزنامه ایران گفته است که “مانع نهایی در این زمینه تنها مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکاست.

  به گفته مقام های صنعت هوانوردی ایران ناوگان هواپیماهای مسافربری  کشور هم اکنون دارای ۲۵۰ هواپیماست که ۹۰ فروند آنها به دلایل اقتصادی یا فقدان قطعات زمین‌گیر هستند.

  برچسب ها

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=3133

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *