خانهفرهنگی هنریبازدید ازموزه‌های گیلان...

بازدید ازموزه‌های گیلان رایگان است؛ نمایش ۲ جام کهن در موزه رشت

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد: امروز پنجشنبه بمناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی بازدید از موزه های استان رایگان است و به همین مناسبت دو جام ارزشمند رشی و تول تالش نیز امروز در معرض دید عموم قرار می گیرد.

به گزارش گیل و دیلم ،ولی جهانی روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: این اقدام با هدف توجه دادن اقشار مختلف جامعه به موزه‌ها به عنوان نمادی از هویت ملی انجام می شود.
وی اظهار کرد: بازدید رایگان از موزه‌ها یکی از ۲۰۰ برنامه ای است که بمناسبت هفته یاد شده در شهرستان‌های استان در نظر گرفته شده که در قالب جشنواره، نمایشگاه، معرفی مفاخر و مرمت آثار ارائه می‌شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان همچنین از آماده‌سازی بزرگترین موزه مطالعات باستان‌شناسی شمال کشور در شهرستان رودبار خبر داد و گفت: این موزه که بناست آثاری از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر را به نمایش بگذارد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
جهانی عنوان کرد: اگر چه اعتبارات اندک است اما با همه این احوال ۵۲ بنای تاریخی در استان برای تغییر کاربری به موزه در نظر گرفته شده و برنامه ریزی‌ها در حال انجام است.
وی با بیان اینکه «شبی با موزه‌ها» برای معرفی مفاخر شهرستان های استان در این هفته برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: همچنین بناست در شهر هایی از استان که فاقد موزه است بنایی در نظر گرفته شود و آثار کهن مربوط به آن شهرستان برای چند روز به نمایش گذاشته شود.
بشقاب سیمین «رشی» یک نمونه زیبا از هنر قلمزنی دوره ساسانی محسوب می شود که سطح داخلی آن دارای نقوش برجسته قایقرانان، ماهی، اردک و موجودات افسانه ای است.
این نقوش عبارتند از نقش ۱۸ ماهی که در سه مورد تنها دم‌هایشان در بیرون از آب تصویر شده است. نقش ۱۸ اردک که بر روی سطح آب شناورند که از میان آنها سر و گردن چهار اردک بیرون از آب تصویر شده است. موضوعات تصویر شده در بشقاب رشی با دیگر ظروف ساسانی متفاوت است، زیرا اکثر ظروف و جام های منقوش این دوره در تجلیل از شاه ساسانی و نمایش اقتدار و زندگی پر تجمل شاهانه یا نقوش حیوانات اساطیری اند.

شاید بتوان گفت که بشقاب رشی یکی از نخستین نمونه های هنر دوره ساسانی است که موضوع نقوش به کار برده شده در آن مربوط به زندگی عموم جامعه ساسانی است.
موضوع اصلی به کار برده شده بر روی این بشقاب که صحنه ماهی‌گیری را نشان می دهد این مطلب تایید می کند که بشقاب فوق توسط هنرمندان منطقه گیلان به سفارش یکی از بزرگان ساسانی که شاید با خانواده سلطنتی نیز ارتباط داشته، ساخته شده است. شاید بتوان این شخص را همان فرد نشسته در درون یکی از قایق ها دانست که ناظر بر کار ماهی‌گیران است.

در زمینه ی تاریخ گذاری آن می توان گفت که بشقاب رشی متعلق به قرون ۶ و۷ میلادی و مربوط به اواخر دوره ساسانی است.
۵ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و ۲۳۵ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ۲۳ موزه در استان فعال است که ۱۳ موزه تخصصی در ۲سال اخیر ایجاد شده است.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

مسعود پزشکیان، نماینده تبریز: حاکمیت در بحث حجاب دخالت نکند

نماینده تبریز در مجلس گفت: اصولا حاکمیت نباید در بحث حجاب دخالت کند. در قرآن هم توصیه حجاب به زنان مومن و همسران رسول خداست. مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس در مورد لایحه عفاف و حجاب، گفت: رفتار انسان...

سیدحسن خمینی: ما «جمهوری اسلامی» هستیم؛ امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) تأکید کرد: ما «جمهوری اسلامی» هستیم و امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم. نتیجه انقلاب جمهوری اسلامی است و اگر به...

هشدار کوچکی نژاد نسبت به حذف ارز ٢٨۵٠٠ تومانی ؛ دوباره جهش قیمتی رخ می‌دهد | دو سال از عمر دولت گذشته نتیجه جراحی‌ها...

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد. به گزارش گیل و دیلم به نقل از...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.