×

حادثه پلاسکو به روز دوم رسید/ در حال بروز رسانی حرارت زیر آوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ درجه/ یک امدادگر مصدوم شد/ کشف یک کپسول آتش‌نشانی/ انجام ۳۰ درصد آواربرداری/ ۲۰ نفر زیر آوار هستند

 • کد نوشته: 9607
 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۱
 • 82 بازدید
 • ۰
 • ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت ۵۳ ساله دارد که صبح روز پنجشنبه دچار آتش سوزی گسترده شده بود. از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود. در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید: ۱۹:۵۵/ پیام تسلیت رئیس قوه قضائیه: حادثه آتش سوزی و فرو ریختن […]

  حادثه پلاسکو به روز دوم رسید/ در حال بروز رسانی حرارت زیر آوار بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ درجه/ یک امدادگر مصدوم شد/ کشف یک کپسول آتش‌نشانی/ انجام ۳۰ درصد آواربرداری/ ۲۰ نفر زیر آوار هستند
 • ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت ۵۳ ساله دارد که صبح روز پنجشنبه دچار آتش سوزی گسترده شده بود.

  از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.

  در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:

  ۱۹:۵۵/ پیام تسلیت رئیس قوه قضائیه: حادثه آتش سوزی و فرو ریختن یکی از ساختمان های تجاری تهران که شهادت و مصدومیت جمعی از مردم شریف بویژه آتش نشانان شجاع و دلیر را به دنبال داشت، موجب تاسف و تاثر عمیق اینجانب گردید.

  ۱۹:۳۰/ گفته می شود در حین آوار برداری یک کپسول آتش نشانی کشف شده است.

  گفته می‌شود تعدادی از سگ‌ها در حین گشت زنی زمان رسیدن به این کپسول‌ پارس کرده اند.

  ۱۸:۴۲/ سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ: با توجه به شاهراه بودن چهار راه استانبول احتمالا فردا بار ترافیکی سنگین را شاهد خواهیم بود. محدودیت‌های ترافیکی تا فردا ادامه خواهد داشت.

  شهروندان می‌توانند از مسیرهای جایگزین نظیر خیابان انقلاب، ولیعصر استفاده کنند. معابر تا محدوده ۱۰۰ متری حادثه ایزوله شده و تردد هرگونه وسایل نقلیه به این محدوده به غیر از خودروهای مجاز ممنوع است.

  این محدودیت‌ها ترافیکی است و افراد با عبور از پیاده‌راه‌ها می‌توانند به امور روزانه خود رسیدگی کنند و از این نظر مشکلی وجود ندارد.

  ۱۸:۴۰/ مسعود ثقفی رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: هیچ مدرسه‌ای در مناطقه ۱۹ گانه شهر تهران فردا شنبه دوم بهمن ماه تعطیل نیست.
  فقط دو مدرسه دخترانه امامیه و امید امام در اطراف منطقه حادثه ساختمان پلاسکو وجود دارد که تصمیمی برای تعطیلی این مدارس گرفته نشده است.
  اگر نیاز به تعطیلی این دو مدرسه باشد از سوی مدیریت منطقه و مدیران مدارس به والدین و خانواده‌های آنها اطلاع رسانی خواهد شد.

   


  سگ‌های زنده‌یاب در حال گشت در آوارهای پلاسکو هستند

   

  ۱۸:۳۵/ کار بعد از ۵ دقیقه آغاز شد.

   


  روز دوم به شب رسید اما هنوز خبری از آتش‌نشانان نیست

   

  ۱۸:۳۰/ کار برای لحظاتی متوقف شد؛ یک کپسول آتش‌نشانی پیدا شد. سگ‌های زنده یاب در حال گشت هستند.

   


  «جابر صادق زاده»، «قاسم رضایی» و «حسن یزدانی» در لباس آتش‌نشانی

   

  ۱۸:۲۰/ «جابر صادق زاده»، «قاسم رضایی» و «حسن یزدانی» قهرمانان کشتی ایران و جهان در اقدامی مثال زدنی و در جریان مسابقات قهرمانی کشتی جام تختی و به احترام آتش نشانان حادثه پلاسکو با لباس آتش نشانی روی تشک کشتی آمدند.

   


  با غروب خورشید شماری از مردم قدرشناس تهران با حضور مقابل آتش نشانی بلوار کشاورز با نثار گل به مقام ایثارگران شجاع حادثه پلاسکو ادای احترام کردند

   

  ۱۸:۱۴/ کتابدار مدیر عامل هلال‌احمر استان تهران: دستگاه‌های زنده یاب هیچ آلارمی از افراد زنده دریافت نکرده‌اند. از ۵ بیورادار ۳ دستگاه را جدید خریداری کرده‌ایم و دستگاه‌ها اختلالی ندارد.

  ۱۸:۰۹/ روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد: در پی حادثه غمبار و دردناک ساختمان پلاسکو که منجر به داغ‌دار شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان گردید و همچنین به پاس احترام به ساحت همه آتش‌نشانان شجاع و فداکار، با توجه به اطلاعیه هیأت محترم دولت، شنبه دوم بهمن‌ماه اجراهای صحنه‌ای موسیقی کشور برگزار نخواهد شد.

  ۱۸:۰۱/ آمار مصدومان ساختمان پلاسکو (تا ساعت ۱۷:۰۰): کل مصدومین و فوتی: ۱۱۱ نفر؛ درمان در محل: ۷۴ نفر؛ انتقالی ۳۷ نفر (فوتی ۱ نفر – بستری ۵ نفر – ترخیص ۳۱ نفر)؛ از ۳۷ مصدومی که به مراکز درمانی انتقال یافتند: فوتی (بهنام میرزاخانی-۳۵ ساله – بیمارستان مطهری)،
  تعداد ۵ نفر در حال حاضر بستری «فخرالدین گودرزی (پارس) – امیر مهدیانی (کسری)- محمد آستراکی ( سینا)- سید مجتبی حنیفه ( سینا ) – مهرداد ربیعی ( بانک ملی)» و ۳۱ نفر درمان و از مراکز درمانی ترخیص شدند.

  ۱۷:۵۰/ دود و آتش متساعد شده حاصل از آواربرداری ساختمان پلاسکو افزایش یافت. بوی دود منطقه را فرا گرفته است.

  ۱۷:۴۰/ در بیانیه کارگروه ساماندهی مد و لباس که در پی حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو منتشر کرد، آمده است: «فروریختن ساختمان پلاسکو که موجب خسارات جدی به هموطنان و نیروهای جهادگر امدادی شد، بسیار تلخ و جانگداز بود.

  تلاشگران حوزه تولید و عرضه پوشاک با قدمت ۴ دهه و بیشتر در این ساختمان فعالیت می کردند که متاسفانه با این حادثه خسارات و صدمات زیادی را متحمل شدند.

  کارگروه ساماندهی مد و لباس در کنار اتحادیه پوشاک و سایر مسوولان از همان ساعات اولیه این حادثه پیگیر مسایل مختلف این حوزه برای ترمیم و جبران آلام حادثه دیدگان است و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.».

  ۱۷:۳۷/ ساجدی نیا: فقط یکی، دو نفر در محل مراجعه کردند و اعلام کردند که بستگانشان مفقود شدند که راهنمایی شان کردیم.

  ۱۷:۳۰/ سخنگوی آتش نشانی تهران: هنوز هیچ پیکری از زیر آور بیرون نیامده است. مردم به اخبار منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنند.

   


  ستون‌های ساختمان در حال برش است

   

  ۱۷:۲۱/ ستون‌های اصلی ساختمان پلاسکو در ضلع شرقی در حال برش و جداسازی است و توسط کمپرسی‌های مستقر در محل حادثه به بیرون از این محدوده منتقل می‌شوند.

   


  امیر مهدیانی آتش‌نشان بستری در بیمارستان

   

  ۱۷:۱۵/ اختصاصی فارس/ همسر امیر مهدیانی آتش‌نشان بستری در بیمارستان: امیر در حال حاضر به دلیل کوفتگی شدید در ناحیه گردن، کمر، لگن و مچ پا تا ۴٨ ساعت آینده در بیمارستان بستری و تحت نظر خواهند بود و غیر از کوفتگی مشکل حادی در وضعیت جسمانی ایشان وجود ندارد.

  ۱۷:۱۰/ سردار ساجدی‌نیا نقل قول منتشر شده از خود مبنی‌بر اعلام مفقودی از سوی ۲۵ خانواده در ارتباط با حادثه پلاسکو را تکذیب کرد.

  ۱۷:۰۱/ شنیده‌ها حاکیست تیم‌های جست‌وجو حین آواربرداری با پیکر دو تن از آتش‌نشانان روبه‌رو شدند که نیمی از بدن آنها از زیر آوار خارج شده و با توجه به تأکیدی که برای سالم خارج شدن اجساد وجود دارد، دستگاه‌های امدادی در تلاشند تا بدون کمترین آسیب‌دیدگی پیکر این افراد را از زیر آوار خارج کنند.

  ۱۶:۵۸/ رئیس جمعیت هلال احمر خبر داد: آمادگی کشورهای دنیا برای کمک‌ در حادثه پلاسکو. امکانات کشور برای پاسخگویی به حادثه ساختمان پلاسکو کافی است.

   


  دود غلیظ برخاسته از آتش‌های زیر خاکستر پلاسکو

   

  ۱۶:۴۰/ آواربرداری در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو سرعت بیشتری گرفت. لودرها و کمپرسی‌های تخلیه آواربرداری وارد صحنه حادثه پلاسکو شدند. این در حالی بود که در ساعات گذشته بیشتر جرثقیل‌ها و بیل‌های مکانیکی مشغول کار بودند.

   


  هنوز باورشان نمی‌شود که همکاران‌شان زیر آوار مانده‌اند

   


  خدایا به امید تو

   

  ۱۶:۲۵/ پیام تسلیت دختران شین آبادی به آتش نشانان قهرمان: «اشک می‌ریزیم تا آتش پلاسکو خاموش شود».

  ۱۶:۰۹/ ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران: عملیات آوار برداری بدون توقف در حال انجام است. در لایه‌های زیرین آوارها آتش محبوس شده و اصطلاحا (آتش نهفته) شکل گرفته و به محض آوار برداری آتش شعله ور می‌شود و این دود غلیظ را ایجاد می‌کند.
  نگرانی ما از حرارت بسیار بالا است اما امیدمان را از دست نمی‌دهیم.
  هنوز به هیچ کسی در زیر آوارها دسترسی پیدا نکرده‌ایم.

  ۱۶:۰۷/ محسن حاجى میرزایی دبیر هیأت دولت: از سوى دولت فردا، شنبه عزاى عمومى اعلام شده است.

  ۱۶:۰۵/ سردار ساجدی نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ: به علت ادامه کار امدار رسانی و آوار برداری فردا(شنبه) از تقاطع خیابان جمهوری اسلامی – خیابان سی تیر تا میدان استقلال(چهارراه مخبرالدوله) تردد ممنوع است. از شمال به جنوب هم تردد از میدان فردوسی تا میدان امام خمینی(ره) ممنوع است.
  فردا هیچ مدرسه و مؤسسه آموزشی تعطیل نیست.
  کسبه‌ای که نگران اموال خود هستند و در جریان حادثه ساختمان پلاسکو در بین آوار قرار دارد، می‌توانند با اسناد و مشخصات اموال به اداره آگاهی مراجعه کنند.
  تاکنون نزدیک به ۲۵ خانواده (به غیر از خانواده آتش نشانان)به پلیس مراجعه کرده‌اند و از مفقود شدن یکی از اعضای خانواده خود خبر داده‌اند.

  ۱۶:۰۰/ مغازه‌های ضلع شرقی ساختمان پلاسکو توسط مأموران امدادی تخلیه شد. امکان تخریب این مغازه‌ها وجود داشت.

  ۱۵:۵۹/ یک مسئول هلال احمر درباره عملکرد سگ‌های نجات به دلیل دود و حرارت حریق ساختمان پلاسکو گفت: در برخی نقاط زیرین ساختمان پلاسکو حرارت بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ درجه است که باعث تاثیر منفی بر عملکرد نیروی انسانی و خرابی تجهیزات می‌شود که سگ‌ها نیز مستثنی نیستند.

  ۱۵:۵۱/ وزارت خارجه فرانسه طی پیامی از فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران ابراز تاسف کرد و به خانواده قربانیان این حادثه از جمله آتش‌نشان‌ها تسلیت گفت.

  ۱۵:۴۷/ شهرام گیل آبادی سخنگوی شهرداری تهران: حدود ۲ هزار نفر از نیروهای اجرایی و داوطلب در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو مشغول کمک رسانی و فعالیت هستند.

  ۱۵:۴۰/ جست‌وجو کنندگان برای ورود به آوار چندین بار ضلع شرقی و غربی را امتحان کردند، حتی از راه فاضلاب که در ضلع جنوبی قرار داشت اقدام به ورود کردند که متأسفانه راه نفوذ پیدا نشد.

  در ضلع جنوبی (راه فاضلاب) به دلیل وجود سازه بزرگ که تونل را سد کرده بود، ورود میسر نشد و بعد از برداشتن آن سازه، ورودی تونل پایین ریخت. هم اکنون با دستگاه حفر تونل تلاش برای ورود به آمار ادامه دارد و دستگاه‌های زنده‌یاب هلال‌احمر نیز فعال هستند.

  از ورودی ضلع شرقی چندین سازه برداشته شد اما بعد از آن با آهن‌های گره خورده مواجه شدند که کار را سخت کرد. برش‌کاران باید ابتدا این آهن‌ها را برش دهند تا بتوانند سازه‌های آهنی را بردارند.

  ۱۵:۳۲/ پرویز سروری عضو شورای اسلامی شهر تهران: احتمالا یک مخزن اصلی گازوئیل در طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو وجود داشته است که نگران انفجار آن هستیم. احتمال می‌رود افرادی در طبقات پایین و در زیر آوارها مصدوم شده باشند که احتمال نجات زنده آنها وجود ندارد. چهار هزار کارگر ساختمان پلاسکو بیکار شدند.

  ۱۵:۳۰/ کولیوند رئیس اورژانس کشور: نیروهای امدادی با دودی که از شعله‌های آتش در زیر خاک متصاعد می‌شود، دچار سرگیجه و مشکلات دیگر می‌شوند که لازم است نیروهای اورژانس برای مداوای آنها حضور داشته باشند.

  تا زمانی که عملیات خاکبرداری پلاسکو ادامه داشته باشد ما در صحنه حضور خواهیم داشت.

   


  مصدومیت یکی از امدادگران

   

  ۱۵:۲۸/ یک نفر از امدادگران در حین عملیات امداد نجات و آواربرداری ساختمان پلاسکو مصدوم و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

   


  به رغم تقاضاهای مکرر از مردم برای نزدیک نشدن به محوطه پلاسکو همچنان تعداد زیادی در صدد ورود به منطقه هستند که با ممانعت پلیس مواجه می شوند

   

  ۱۵:۱۵/ هم‌اکنون چهار آتش نشان با رفتن روی جرثقیل برای آزادسازی ستون‌ها و فلزات آوار شده به روی ساختمان تخریب شده پلاسکو به عمق این حادثه رفتند.

   


  گل‌باران ماشین‌ آتش‌نشانی آسیب دیده در حادثه پلاسکو به یاد آتش‌نشانان شهید

   

  ۱۵:۰۱/ سرپرست اورژانس کشور: فقط ۲ آتش‌نشان فداکار به نام‌های «فخرالدین گودرزی» در بیمارستان پارس و «امیر مهدیانی» در بیمارستان کسری بستری هستند.

  ۱۵:۰۰/ ملکی در خصوص مصوبات ستاد بحران گفت: در این جلسه در خصوص مسایل کلی اقدامات انجام شده گزارشاتی ارائه شد، همچنین پیشنهاداتی در خصوص ادامه روند عملیات داده شده است که به دلیل قطعی نبودن آن ها نمی‌توان مصوبات را اعلام کرد.

  ۱۴:۵۷/ عمده عملیات به بخش شمالی و در پارکینگ پاساژ مجاور معطوف شده است. ورود به آن بخش همچنان برای حضور رسانه ها ممنوع است.

   


  دود آتش همچنان روند عملیات را کند کرده است

   

  ۱۴:۵۱/ «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در پیامی به همتای ایرانی خود حادثه تلخ ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت.

  ۱۴:۴۸/ ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران: این عملیات کم‌نظیرترین عملیات تخریب در ایران است زیرا ذوب شدن سازه فلزی و حجم بسیار بالای آوار و همچنین صحنه محدود عملیات، حساسیت آن را بیش از عملیات‌های مشابه کرده است.

  در حال حاضر حتی دستگاه‌های بزرگ حاضر در محل نیز به سختی می‌توانند آواربرداری این عملیات را انجام دهند ضمن آنکه حضور آتش‌نشانان مدفون در زیرآوار حساسیت آواربرداری را دوچندان کرده است.

  ۱۴:۴۵/ سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو: وضعیت زیر آوار بحرانی است و تقریبا نمی‌توانیم انتظار زنده ماندن کسی را داشته باشیم.

   


  “مهران غفوریان” و “حسین سلیمانی” در محل حادثه پلاسکو

   

  ۱۴:۴۳/پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور: فقط ۳ نفر از مصدومین در بیمارستان بستری هستند.

  ۱۴:۴۲/ ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران: قبل از تخریب، آتش نشانان در مراحل پایانی بودند که پس از انفجار ساختمان تخریب شد. آتش‌نشانان با حضور به موقع از یک فاجعه انسانی جلوگیری کردند.
  در لإیه های زیرین حرارت زیادی وجود دارد که به محض آواربرداری و ورود هوا، آتش شعله‌ور می‌شود.
  امیدواریم بتوانیم از زیر آوار افرادی را به صورت مصدوم و زنده خارج کنیم.

  ٢٠ نفر زیر آوار هستند و هیچ کدام خارج نشده اند و آمارهای شبکه های اجتماعی معتبر نیست. هیچ آتش‌نشانی که در زیر آوار است تلفنی نداشته که پیامک ارسال کند و این موضوع صحت ندارد. فعلا نتیجه خاصی از تونل‌ها نداشته‌ایم. اولویت ما حفر تونل نبود بلکه اولویت آواربرداری از بالا بود.

  راه دسترسی به ساختمان از فاضلاب که برخی از کسبه پیشنهاد داده بودند هم نتیجه بخش نبود، تاکتیکی که هم اکنون داریم برداشتن آوار از بالای ساختمان و سبک سازی است.

   


  تلاش بی وقفه

   

  ۱۴:۳۸/ مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات: در مجموع حدود ۳۵۰۰ خط به دلیل قطعی برق با اختلال مواجه شده بودند که از ساعات اولیه صبح امروز امور مربوط به وصل مجدد آنها انجام شد.
  در حال حاضر تنها ۱۳۰۰ خطی که مربوط به واحدهای خود ساختمان پلاسکو می‌شود، قطع است.
  وی در پاسخ به این سوال که تکلیف مالکان این خطوط چه خواهد شد گفت: مالکان این شماره‌ها می توانند در صورت درخواست شماره‌های خود را به نقاط مختلف همان منطقه منتقل کنند.

   


  خانواده‌ها چشم‌انتظار خبری از آتش‌نشانان

   

  ۱۴:۳۷/ حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران: هنوز آواربرداری در جریان است و هیچ مصدوم یا فردی از زیر آوار بیرون آورده نشده است، لطفا به شایعات توجه نکنید.

  ۱۴:۳۵/ محمد علی محسنی بندپی، رئیس هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران از آمادگی برای ارائه خدمات رایگان فیزیوتراپی به آتش‌نشانان و نیروهای امدادی آسیب دیده ساختمان فروریخته پلاسکو خبر داد.

  ۱۴:۳۲/ ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در خصوص برخی اخبار پیرامون متوقف شدن عملیات در برخی ساعات: عملیات امداد و نجات متوقف نشده است بلکه تاکتیک‌های عملیات تغییر کرده است.

   


  همدردی مردم با آتش نشانان فداکار حادثه پلاسکو

   


  چشم انتظاری آتش‌نشانان

   

  ۱۴:۲۰/ مازیار حسینی معاونت حمل و نقل شهرداری تهران: در جبهه شمالی و جنوبی خیابان جمهوری در حال فعالیت هستیم تا بتوانیم به افرادی که در زیر آوار گرفتار شده‌اند برسیم، اما کار بسیار سخت و پیچیده دنبال می‌شود.
  محدودیت جبهه فعالیت و ساختمان‌های فرسوده در اطراف باعث شده تا با احتیاط بیشتری کار دنبال شود.
  این نخستین تجربه ریزش ساختمان به این وسعت در کشور بوده است و تجربه مشابهی از آن نداشتیم.

  ۱۴:۱۷/ یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران: هیچ آتش‌سوزی دوباره‌ای در منطقه حادثه ساختمان پلاسکو رخ نداده است.

  ۱۴:۱۳/ الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در پیامی حادثه ساختمان پلاسکو را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.

   


  آتش‌نشان‌های همدانی عزادار همکاران شهید خود

   

  ۱۴:۰۷/ عیسی فرهادی فرماندار تهران: همکاری نداشتن برای ایمن‌سازی وضعیت کارگاه‌های ناایمن موجب بروز حوادثی مانند ساختمان پلاسکو می‌شود. آواربرداری از ساختمان فرو ریخته شده پلاسکو با سرعت و جدیت در حال انجام است.
  برش‌های آهن آلات فرو ریخته شده ساختمان پلاسکو در حال انجام است. هنوز اطلاع دقیقی از زیر آوار‌ماندگان نداریم اما تصور می‌کنیم تعداد آنها به بیش از ۲۵ نفر نرسد.

  کارهای فنی و برشکاری برای اتمام آواربرداری به طور جد و لحظه به لحظه ادامه دارد. همچنین هنوز تصمیمی برای تعطیلی مدارس نگرفته‌ایم.

  ۱۴:۰۲/ امیرپوردستان: ارتش جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این حادثه مراتب آمادگی خود را اعلام کرد. دژبان مرکز ارتش آمادگی دارد تا به نیروهای ناجا کمک کند. ارتش ظرفیت انسانی زیاد و خطرپذیری دارد و با وجود تجهیزات مهندسی و بالگرد می‌تواند در این حوادث کمک کند.

  تمامی یگان‌ها و پادگان‌های ارتش در تهران آماده باش هستند. یک پادگان در تهران مرکز تجهیزات مهندسی مانند لودر و کمپرسی‌ها شده تا در صورت نیاز کمک کنند. یک پایگاه بالگردی هم در آبیک آماده کمک است. ۱۲ بیمارستان ارتش در تهران نیز آماده کمک رسانی هستند.

  ۱۴:۰۰/ حسینی مسئول عملیات آواربرداری ساختمان تخریب شده پلاسکو: با توجه به پیچیدگی‌های موجود و همچنین حجم بالای آوار، نمی‌توان زمان اتمام عملیات آواربرداری پلاسکو را تخمین زد.

  این عملیات نیازمند تجهیزات خاص و ویژه‌ای است و تا کنون تجربه مشابه‌ای از آن را نداشتیم، حتی کشور آمریکا نیز تنها تجربه مشابهی که داشت، تجربه ریزش برج‌های تجارت جهانی بود.

  ۱۳:۵۶/ محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت کشورمان در اینستاگرامش نوشت:
  ‌نام آتشنشان را به جان فشان تغییر دهید

  ۱۳:۵۴/ کار آوار برداری از ضلع شرقی ساختمان تخریب شده پلاسکو سرعت بیشتری دارد. خبری مستند و موثق از شنیدن صدای افرادی از زیر آوار دریافت نشده است.

  ۱۳:۵۳/ با شعله ور شدن شعله های آتش در ضلع شرقی، تیم آتش نشانی شروع به کف پاشی کرده است
  آتش اجازه ورود آتش نشان ها را نمیدهد

  ۱۳:۵۱/ آتش نشانانی از «قم»، «کرج» و «ملارد» برای کمک به آوار برداری ساختمان پلاسکو در محل حضور یافتند.

  ۱۳:۵۰/ در قسمت شرقی حادثه سازه های بتنی عظیم از سرراه برداشته شده است. از تونلی که در قسمت شرقی حفر شده بود راهی برای ورود به داخل آوار پیدا شده است.

  راه در حال بازگشایی است. نیروهای آتش‌نشانی در تلاشند تا بتوانند از قسمت شمالی و غربی از طریق فاضلاب راهی به داخل آوار پیدا کنند. دودهای غلیظ همچنان ادامه دارد.

   


  امیر پوردستان وارد محل حادثه ساختمان پلاسکو شد

   

  ۱۳:۴۷/ امیر پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون وارد محل حادثه ساختمان پلاسکو شد.

   


  تل فولاد و سیمان؛ امدادرسانی ادامه دارد

   

   


  هنرمندان و فرهیختگان افغانستانی در پی شهادت تعدادی از آتش نشانان کشورمان در حادثه دلخراش آتش سوزی ساختمان پلاسکو با آنها و خانواده‌هایشان ابراز همدردی کردند

   

  ۱۳:۳۰/ داوری معاون عملیات سازمان آتش نشانی مستقر در محل حادثه: عملیات آواربرداری به سختی پیش می‌رود. اطلاعات جدیدی برای پیدا کردن افراد زیر آوار پیدا کردیم. استفاده از کانال فاضلاب برای رسیدن به زیر آوار ساختمان پلاسکو از گزینه‌های اصلی امدادرسانی است. آواربرداری در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو با سرعت بیشتری انجام می‌شود. ۲۵ تا ۳۰ درصد آواربرداری انجام شده است.

   


  در حادثه پلاسکو هیچ آسیبی به لوله‌های آب وارد نشده است

   

  ۱۳:۲۵/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران: ٢٠ گروه برشکار، هشت دستگاه جرثقیل و ٢٠٠ نیروی متخصص آواربرداری در محل حادثه حضور دارند و نیروهای امدادی آبفای استان تهران آماده باش هستند. در حادثه پلاسکو هیچ آسیبی به لوله‌های آب وارد نشده است،نه‌ تنها آب در این منطقه قطع نشده است، بلکه برای استفاده از آتش‌نشان‌ها فشار آب را افزایش داده‌ایم.

   


  بیم و امید آتش نشانان برای نجات همکاران خود از زیر آوار

   

  ۱۳:۲۲/ خاکبرداری حداقل ۷۲ ساعت طول خواهد کشید

  ۱۳:۲۱/ آتش نشانان با استفاده از پشت بام پاساژ کویتی‌ها به مهار دود و ایمن سازی پلاسکو مشغولند.

  ۱۳:۲۰/ خانواده‌ها می‌توانند جهت دادن اطلاعات یافتن از عزیزانشان که در محل حادثه بوده‌اند و تاکنون خبری از آنها نشده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند‌‌‌.

  ۱۳:۱۵/ قسمتی از حفاظ جلویی و بزرگ ساختمان تخریب شده پلاسکو توسط جرثقیل‌های امدادی جابه‌جا شد تا راه برای ورود لودرها و ماشین‌های امدادی دیگر باز شود. با این کار در روند امدادرسانی تسریع می‌شود.

   


  مراسم ختم آتش‌نشانان برای همکاران جان بأخته در حادثه پلاسکو تهران

   


  ۱۳:۱۲/ تولیت آستان قدس رضوی: کانال‌ها عوض شدند ولی آدم های داخل کانالها هنوز بر راهی که انتخاب کردند استوار هستند
  به شما افتخار می‌کنیم و از جوار امام الرئوف(ع) دعاگو و نائب الزیارتان هستیم.

  ۱۳:۰۹/ سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی: جمعیت همکاران نیروی انتظامی از ابتدای وقوع حادثه افزایش پیدا کرده است. اقدامات ترافیکی و انتظامی خوبی تاکنون صورت گرفته است.

  دستورالعمل‌هایی برای حضور شهروندان و تردد وسایل نقلیه صادر شده است. سرعت آواربرداری نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده است. هیچ مورد امنیتی از حادثه پلاسکو گزارش نشده است. شهروندان حتی المقدور از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

  ۱۳:۰۸/ معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران پس از حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو: از میان ۱۷ هزار بازدید انجام شده در سراسر تهران، ۳ هزار گزارش از ناایمن بودن ساختمان‌های پایتخت خبر می‌دهد. این بدان معناست که «سه هزار ساختمان دیگر در تهران، وضعیتی مشابه وضعیت ساختمان پلاسکو دارند.»

   


  هنوز پیکر هیچ‌کس از زیر آوار بیرون کشیده نشده است

   

  ۱۳:۰۲/ فرمانده نیروی انتظامی در محل حادثه پلاسکو: علی رغم شایعات سفارت خانه ها هیچ مشکل امنیتی نداشته اند و به کار خود مشغولند/ محدودیت های ترافیکی امروز و فردا و شاید چند روز آینده ادامه داشته
  باشد/خاکبرداری حداقل ۷۲ ساعت طول خواهد کشید/اشیاء قیمتی و گاوصندوق هایی که در آواربرداری کشف می‌شوند در پلیس اگاهی دپو و بعدا به مالکین تحویل داده خواهد شد‎

  ۱۳:۰۰/ رئیس ستاد بحران: هیچ پیکری از ساختمان خارج نشده است. ۲۰ نفر از آتش نشانان در ساختمان جان خود را از دست داده اند، احتمال می رود ۵ نفر از کارگران یا کسبه و همچنین ۲ خبرنگار در ساختمان محبوس شده باشند. مشابه ساختمان پلاسکو در پایتخت بسیار است.

   


  پلاسکو همچنان می‌سوزد

   


  گروه‌های امدادی با دقت در تلاش هستند

   

  ۱۲:۵۰/ «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان با ارسال پیامی به حسن روحانی، حادثه روز گذشته آتش‌‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت.

  ۱۲:۴۶/ چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در پی حادثه ساختمان پلاسکو در تهران به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تسلیت گفت.

   


  سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در حال بازدید و دریافت گزارش در محل حادثه پلاسکو

   

  ۱۲:۴۶/ آیت‌الله صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران: هنوز خبری از تعدادی از آتش‌نشانان ما نیست/ مسئولان ننشینند و بعد به فکر بیفتند، باید پیشگیری کرد.

  ۱۲:۴۵/ جرثقیل ها در ضلع غربی ساختمان پلاسکو در حال جابه جایی سازه بتنی عظیم و آهنی هستند که به دلیل گره خوردن این سازه آهنی با آوارها عملیات با کندی پیش می‌رود. به دلیل زبانه کشیدن شعله های آتش از زیر آوارها عملیات انتقال آوارها به کندی پیش می‌رود. عملیات حفر تونل در ضلع غربی ساختمان پلاسکو همچنان ادامه دارد.

  ۱۲:۳۸/ سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز فرماندهی و ترافیک پلیس راهور تهران: درحال حاضر محدوده خیابان مصطفی خمینی و خیابان مولوی بار ترافیکی سنگین است. احتمال تمدید محدودیت ها در دو روز آینده وجود دارد.

  ۱۲:۳۶/ سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس: شهرداری طبق اسناد و مدارک موجود، بارها تذکراتی به مالکان، ادارات نظارتی و بازرسی ارسال کرده، اما هیچ یک از این تذکرات منجر به صدور حکم قضایی نشده است . اقدامات جهادی شهرداری تهران در ۲۴ ساعت گذشته ستودنی است. از همین رو از تمامی نمایندگان مجلس یا شورای شهر، خبرنگاران و مسئولان منتقدی که تلاش دارند نقدی به روند امدادرسانی وارد کنند، می گویم بهتر است بر مبنای واقعیت و تعقل سخن بگویند.

  ۱۲:۳۲/ هلال احمر اعلام کرد: تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به دو بخش تقسیم شده اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. تیم های واکنش سریع و نجات از آوار جمعیت هلال احمر به وسیله دستگاه های زنده یاب و سگ های تجسس همچنان در حال جست و جو در آوار هستند.

  ۱۲:۲۶/ عباس جدیدی عضو شورای اسلامی شهر تهران امروز در جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو پیشنهاد داد تا فردا به عنوان عزای عمومی اعلام شود.

  ۱۲:۲۴/ محل قرارگیری پیکر دو آتش‌نشان در قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو مشخص شده اما تا کنون این افراد خارج نشده‌اند.

  ۱۲:۲۲/ رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بیش از ۲ هزار نفر در این ساختمان مشغول به کار بودند. یک پنجم واحدهای صنفی ساختمان پلاسکو بیمه بودند. یکی از موضوعات مورد اهمیت برای ما وضعیت کارگران بیکار شده و همچنین برنامه‌ریزی برای فعال‌سازی حدود ۶۰۰ واحد صنفی و تولیدی در مکان دیگری است. ظرف ۷۲ ساعت آینده میزان خسارت حاصل از حادثه پلاسکو به دولت اعلام می‌شود.

  ۱۲:۱۹/ سرپرست امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: آواربرداری «پلاسکو» سخت‌تر از امدادرسانی زلزله ۶ ریشتری است.

  ۱۲:۱۸/ ارسالی یکی از خادمین حرم مطهر رضوی: در پی حادثه تلخ ساختمان پلاسکو در تهران و شهادت یکی از آتش نشانان فداکار خادمین کشیک چهارم حرم امام رضا علیه السلام زیارت و خدمت امروز (جمعه) را به نیابت عزیزان آتش نشان انجام می دهند‌.

  ۱۲:۱۵/ مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۲ تهران گفت: احتمال تعطیلی دو مدرسه دخترانه که در محدوده ساختمان پلاسکو قرار دارند برای شنبه ۲ بهمن وجود دارد و نظر نهایی درباره این مسئله تا عصر امروز اعلام می‌شود.

  ۱۲:۱۳/ یکی از مسئولان هلال احمر استان تهران: دستگاه‌های بیورادار بلافاصله پس از حفر تونل و کانال در مسیر نصب می‌شوند ولی به دلیل سر و صدای زیاد این مسئله با مشکل مواجه است
  البته تلاش امدادگران و تیم‌های زنده یاب ادامه دارد

   


  ایجاد تونل برای نجات زیرآوار ماندگان حادثه پلاسکو

   

  ۱۲:۱۰/ شهاب الدین چاوشی معاون استاندار تهران: حادثه پلاسکو زنگ خطری برای مسئولان پایتخت است.

  ۱۲:۱۹/ سرپرست امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: آواربرداری «پلاسکو» سخت‌تر از امدادرسانی زلزله ۶ ریشتری است.

  ۱۲:۱۸/ ارسالی یکی از خادمین حرم مطهر رضوی: در پی حادثه تلخ ساختمان پلاسکو در تهران و شهادت یکی از آتش نشانان فداکار خادمین کشیک چهارم حرم امام رضا علیه السلام زیارت و خدمت امروز (جمعه) را به نیابت عزیزان آتش نشان انجام می دهند‌.

  ۱۲:۱۵/ مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۲ تهران گفت: احتمال تعطیلی دو مدرسه دخترانه که در محدوده ساختمان پلاسکو قرار دارند برای شنبه ۲ بهمن وجود دارد و نظر نهایی درباره این مسئله تا عصر امروز اعلام می‌شود.

  ۱۲:۱۳/ یکی از مسئولان هلال احمر استان تهران: دستگاه‌های بیورادار بلافاصله پس از حفر تونل و کانال در مسیر نصب می‌شوند ولی به دلیل سر و صدای زیاد این مسئله با مشکل مواجه است
  البته تلاش امدادگران و تیم‌های زنده یاب ادامه دارد

   


  ایجاد تونل برای نجات زیرآوار ماندگان حادثه پلاسکو

   

  ۱۲:۱۰/ شهاب الدین چاوشی معاون استاندار تهران: حادثه پلاسکو زنگ خطری برای مسئولان پایتخت است.

  ۱۲:۰۹/ سرپرست اورژانس عکس منتشر شده در رسانه ها درباره نجات یک آتش نشان از زیر آوار را تکذیب کرد/ هنوز هیچکس از زیر آوار بیرون آورده نشده است.

   


  امداد رسانی به یکی از اتش نشانان داوطلب که دچار گاز گرفتگی شده است

   

  ۱۲:۰۴/ دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در پی حادثه پلاسکو، پیام تسلیتی صادر کرد.

  ۱۲:۰۲/ معاون امداد و نجات استان تهران از پیدا کردن یک کلاه در زیر آوار خبر داد. هنوز جسدی کشف نشده است.

   


  تجهیزات زنده‌یاب

   

  ۱۲:۰۰/ چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، پیش از خطبه‌های نماز جمعه: در عرض سه سال به پلاسکو ۱۴ بار اخطار داده شد که این ساختمان امنیت ندارد‎.

  ۱۱:۵۹/ آتش‌نشانان در حال تلاش برای باز کردن راهی از طریق کانال فاضلاب ساختمان پلاسکو برای نجات افرادی که در زیر آوار مانده اند هستند، کامیون ها لحظه به لحظه در حال بارگیری و بردن آوار هستند، عملیات آوار برداری به طور مستمر ادامه دارد.

   


  به احترام درگذشت شهدای سانحه ساختمان پلاسکو، پرچم های تهران سیاهپوش شد

   

  ۱۱:۵۴/ طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران طی امروز یا فردا برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.

  ۱۱:۵۲/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: ۲ آتش نشان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو ظهر امروز از بیمارستان مرخص شدند
  درحال حاضر ۳ آتش نشان مصدوم در مراکز درمانی تهران بستری هستند.

  ۱۱:۴۷/ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻦ ﺯﺩا معاون ﻓﻨﻲ و ﺩﺭﺁﻣﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ گفت: مقرری ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ ﻫﻤﻮﻃﻨﺎﻥ و ﺁﺗﺶ ﻧﺸﺎﻧﺎﻥ ﻓﺪاﻛﺎﺭ و اﺯ ﺟﺎﻥ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﺑﻪ ﻓﻴﺾ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻧﺎئل ﮔﺸﺘﻪ اﻧﺪ، ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﺮﻗﺮاﺭ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.

   


  حفر تونل برای یافتن آتش نشانان محبوس در پلاسکو

   

  ۱۱:۴۳/ اسامی بستری در بیمارستان :
  ۱- فخرالدین گودرزی (پارس) – ۳۸ ساله –
  ۲- امیر مهدیانی (کسری) – ۵۰ ساله – بخش جراحی – مولتیپل تروما
  ۳- بهروز اجاقی (امیر اعلم) – ۴۷ ساله – بخش اورژانس – بیمارستان

  فوتی : ۱ (بهنام میرزاخانی – بیمارستان مطهری) ۶۵ درصد سوختگی – ۰۶:۴۵ صبح فوت )

  ۱۱:۴۱/ سومین جلسه کمیته بحران حادثه ساختمان پلاسکو هم‌اکنون با حضور شهردار تهران، فرمانده ناجا، استاندار تهران، فرمانده کل سپاه پاسداران، سخنگوی سازمان آتش نشانی، رئیس پلیس پایتخت، وزیر کشور و فرماندار تهران در حال برگزاری است.

   


  شک و انتظار برای شنیدن یک خبر خوش از پلاسکو

   


  یادی که فراموش نمی شود

   

  ۱۱:۳۶/ یک منبع آگاه حاضر در حادثه ساختمان پلاسکو گفت: روند آوار برداری ساختمان پلاسکو تا ۲ روز آینده ادامه خواهد داشت. هم‌اکنون تقریبا حدود هر ۱۰ دقیقه یک کمپرسی بقایای ساختمان فرو ریخته پلاسکو را به خارج محل منتقل می‌کند.

  ۱۱:۳۲/ علی فاضلی رئیس اتاق اصناف: کاسبان پلاسکو نگران نباشند. محلی برای استقرار اصناف، در دستور قرار دارد. جلوگیری از افزایش قیمت پوشاک در دستور قرار دارد.

   


  حضور سردار سرلشکر عزیز جعفری در محل حادثه پلاسکو

   

  ۱۱:۲۷/ هم اکنون سردار سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل حادثه پلاسکو حضور یافت.

  ۱۱:۲۵/ در پی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان با صدور پیامی، این ضایعه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

  ۱۱:۲۳/ رئیس اداره اطلاع رسانی آموزش و پرورش تهران گفت: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است.
  اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کنیم.

  ۱۱:۲۲/ حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران: هنوز کسی از زیر آوار بیرون نیامده/ آماری که در فضای مجازی داده می شود نادرست بوده و مستند نیست.

  ۱۱:۲۰/ سردار قادر کریمی جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ: وسایل و اشیاء مالکان ساختمان پلاسکو در «گنجینه پلیس» با ثبت شماره نگهداری می‌شود و مالکان می‌توانند پس از اتمام عملیات امداد و نجات برای دریافت مدارک خود به پلیس آگاهی مراجعه کنند.

  ۱۱:۱۴/ تیم های ویژه واکنش سریع هلال احمر قم به محل حادثه اعزام شدند.

   


  پلاسکو؛ هم‌اکنون

   

   


  داغ بر دل نشسته

   


  تصویری دیگر از شهید آتش نشان بهنام میرزاخانی

   

  ۱۱:۰۷/ در حال حاضر تردد وسایل نقلیه به استثنای خودروهای امدادی و پلیس به محل حادثه ممنوع است.

   


  آتش‌نشانان خسته

   

  ۱۱:۰۶/ رئیس اتاق اصناف ایران: برآورد اولیه کمیته ویژه رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو از خسارات مالی این سانحه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

   


  پلاسکو قبل از آتش

   

  ۱۱:۰۳/ در حال حاضر، ۸دستگاه جرثقیل، ۲۰برشکار جهت جداسازی ستون ها در صحنه مشغول فعالیت هستند.

   


  دود غلیظ از آوار پلاسکو

   


  پلاسکو همچنان می‌سوزد

   


  تلاش‌های امدادگران ادامه دارد

   

  ۱۱:۰۱/ شدت دود غلیظ سفید رنگ در محل حادثه ساختمان پلاسکو افزایش یافت.

   


  مشاوره برای خانواده آتش‌نشان گرفتار زیر آوار

   

   


  مشاور با پدر یکی از اتش نشانان محبوس زیر اوار

   

  ۱۰:۵۸/ استاندار تهران اعلام کرد: برگزاری جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در محل حادثه پلاسکو

   


  توییت یک آتش‌نشان آمریکایی: برای برادرانمان در ایران دعا کنید. شما می‌توانید درد را در این عکس‌ها حس کنید

   

  ۱۰:۵۶/ حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران با بیان اینکه یک سوم نیروهای اورژانس پایتخت در محل حادثه ساختمان پلاسکو حضور دارند، گفت: از دیروز بالغ بر ۶۴ آمبولانس و دو اتوبوس امبولانس به همراه ۲۵۰ نیروی اورژانس پای کار برای خدمات رسانی به حریق پلاسکو هستند و به واقع در طول این سال‌ها خدمت در اورژانس چنین حادثه اورژانسی نداشتیم.

   


  تلاش نیروهای اورژانس برای نجات محبوس شدگان زیر آوار پلاسکو

   

  ۱۰:۵۰/ ۴ مرکز سلامت جامع، ثلاث، فرمانفرماییان، این سینا و نور سعادت آماده باش برای خدمات دهی به سانحه دیدگان و بستگان و شهروندان هستند. ١۵ روانشناس و روانپزشک بصورت ٢۴ ساعته در اکیپ های مستقر اماده خدمت رسانی هستند.


  همچنین طی هماهنگی های به‌عمل امده با بیمارستان روزبه، آماده باش برای انتقال بیماران اورژانسی و حاد از لحاظ دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی انجام گرفته است.

   


  بهنام میرزاخانی آتش‌نشان ۳۵ ساله که در حادثه پلاسکو به شهادت رسید

   

  ۱۰:۳۶/ وزیر کشور با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو گفت: از نظر نیرو و تجهیزات هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و به دلیل وجود آتش های خفته در زیر آوار، احتمال انفجار و آتش سوزی در محل وجود دارد لذا از مردم تقاضا داریم از حضور در محل حادثه خودداری کنند.

  ۱۰:۳۵/ استاندار تهران در محل حادثه ساختمان پلاسکو: پس از برزو حادثه در ساختمان پلاسکو، تونل‌هایی برای نجات حادثه دیدگان ایجاد شد، اما این کار هنوز به نتیجه نرسیده است. عملیات امداد و نجات هم‌چنان ادامه دارد. جلسات کمیته بحران با حضور شهردار تهران، وزیر کشور و فرماندار تهران مستمرا برگزار می‌شود. از مردم درخواست می‌کنیم که در اطراف ساختمان حادثه دیده حضور پیدا نکنند تا امدادگران کار خود را انجام دهند.

   


  عملیات امدادرسانی پلاسکو

   

  ۱۰:۳۰/ خدادای رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از برگزاری جلسه ویژه برای حادثه پلاسکو در ساعت ۱۰ صبح فردا خبرداد. پیگیری حادثه پلاسکو را به بعد از بازگشایی مجلس موکول نمی کنیم

  ۱۰:۲۶/ هم‌اکنون/ حضور وزیر کشور، استاندار تهران و رئیس پلیس پایتخت در محل حادثه پلاسکو

  ۱۰:۲۴/ معاون اورژانس تهران: ۶ دستگاه آمبولانس درمحل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو مستقر شده اند
  ۶ دستگاه آمبولانس در بیمارستان بانک ملی در حال آماده باش هستند.

   


  با وجود تذکرهای متعدد، تجمع مردم در اطراف ساختمان پلاسکو تا صبح امروز همچنان ادامه دارد

   

  ۱۰:۲۱/ ماموران انتظامی مانع حضور کسبه و مردم عادی در محل/خواهش و التماس کسبه پلاسکو به ماموران/تنها نیروهای امدادی و پلیس میتواند از خط عبور کند.

   


  مادران منتظر، چشم دوخته به آوار پلاسکو

   

  ۱۰:۱۹/ محل استقرار تیم های سلامت روان برای نیروهای امدادی و خانواده حادثه دیدگان اعلام شد:

  اتوبوس امبولانس تقاطع پل حافظ و جمهوری، پایگاه اورژانس و ایستگاه اتش نشانی حسن آباد، ساختمان مرکزی اورژانس تهران در جمهوری، ستاد فرماندهی مستقر در چهارراه استامبول


  ۱۰:۱۸/ مدیر عامل بیمه ایران: پرداخت خسارت به واحدهای آسیب دیده از روز شنبه آغاز خواهد شد.

  ۱۰:۱۸/ رئیس انجمن مدیریت بحران کشور گفت: در حادثه قبلی خیابان جمهوری هم عمده‌ی بحث روی باز نشدن نردبان آتش نشانی متمرکز شد و مسائل اصولی مربوط به ایمنی و مدیریت حادثه مورد غفلت واقع شد؛ متاسفانه به کرات شاهد انحراف بحث از زمینه اصلی حادثه بوده‌ایم که خود علت تکرار این حادثه‌هاست و مطمئناً این حادثه آخرین حادثه نخواهد بود.

  ۱۰:۱۴/ احمد شجاعی رئیس پزشکی قانونی کل کشور: هنوز هیچ جسدی برای شناسایی و بررسی به پزشکی قانونی فرستاده نشده ولی نیروهای ما آمادگی کامل داشته و اقدامات لازم جهت تشخیص و شناسایی سریع اجساد را انجام می دهند

  ۱۰:۱۳/ اتاق اصناف اعلام کرد: کمیته ویژه‌ای برای ابعاد حادثه ساختمان پلاسکو تشکیل شده است و راه‌هایی برای تأمین خسارت اصناف پلاسکو پیش بینی شده است. ۵۶۰ واحد تولیدی و تجاری در ساختمان پلاسکو وجود داشت که فقط ۱۰۰ واحد دارای بیمه بودند.

  ۱۰:۱۱/ رئیس انجمن مدیریت بحران کشور درباره هشدارهایی که درباره قدمت این ساختمان داده شده بود، گفت: طرح چنین موضوعی بیشتر به خلط مبحث می‌ماند. ورود به حادثه بدون ارزیابی محیط بوده است که جای تامل دارد.

   


  عیادت حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب و مدیر عامل سازمان آتش‌شانی از آتش‌نشانان بستری در بیمارستان

   

  ۱۰:۱۰/ حجت الاسلام و المسلمین تقوی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در دو بیمارستان محل بستری آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو، از آنان عیادت و سلام و دعای رهبر انقلاب اسلامی برای سلامتی و بهبود این نیروهای فداکار و متعهد را ابلاغ کرد‎.

  ۱۰:۱۰/ هر مقدار که آواربرداری بیشتر انجام می‌شود، دود غلیظ سفید رنگ از زیر آوار ساختمان پلاسکو بیشتر و بیشتر می‌شود.

  ۱۰:۰۹/ مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: تیم پزشکی قانونی از روز گذشته به منظور شناسایی و احراز هویت جانباختگان احتمالی حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در کهریزک مستقر است.


  ۱۰:۰۵/ ستون بتنی بزرگی که سد اصلی کمک رسانی بود با تلاش چند جرثقیل بزرگ در حال جا به جایی است تا راه برای لودرها و برش‌کاران جهت امدادرسانی باز شود. در هنگام جا به جایی این ستون، قسمتی از ساختمان مجاور پلاسکو ریزش کرد.

  ۱۰:۰۴/ بخشی از دیوار ساختمان مجاور پلاسکو ریزش کرد

  ۱۰:۰۰/ کولیوند: در حال حاضر پزشکان و متخصصان در محل حادثه مستقر هستند، تا کنون ۵۱ نفر از مصدومان به صورت سرپایی مداوا شدند و فقط ۵ نفر در بیمارستان بستری هستند.

   


  تصویری دردناک از محل حادثه ساختمان پلاسکو، گریه‌های ناتمام

   

  ۰۹:۵۸/ استقرار ٩ تیم سلامت روان اورژانس تهران با همراهی ٢۵ روانشناس و روانپزشک در محل حادثه ساختمان پلاسکو و مسیرهای منتهی به ساختمان

  ۰۹:۵۰/ جلال ملکی در پاسخ به شایعاتی مبنی بر کمبود تجهیزات و امکانات آتش نشانی که در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده است گفت: آتش نشانی پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات برای امداد رسانی را در اختیار دارد و ما برای امدادرسانی با کمبود امکانات مواجه نیستیم.

  ۰۹:۴۵/ عملیات آوار برداری از سه جهت در حال انجام است و لودرها و کامیون ها به سرعت در حال آوار برداری هستند.

  ۰۹:۳۸/ سگهای زنده یاب هلال احمر در انتظار باز شدن معبری برای نجات جان محبوس شدگان هستند.

   


  ادای احترام پرسنل آتش نشانی و نجات فرودگاهی، فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به همکاران ایثارگر و از جان گذشته خود در حادثه ساختمان پلاسکو

   

  ۰۹:۳۷/ معاون عمران وزیر کشور: تمام تمرکزها بر زنده نجات دادن محبوس‌شدگان آوار پلاسکو است.

  ۰۹:۳۵/ هم‌چنان دود غلیظ سفید رنگ از زیر آوار ساختمان پلاسکو بلند شده و ادامه دارد و امدادگران مشغول خاموش کردن این دود غلیظ هستند تا جرثقیل‌ها بتوانند کار آواربرداری را سریعتر انجام دهند.

  ۰۹:۳۰/ اقبال شاکری رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران:محل آتش نشانانی که محبوس شده اند مشخص شده است و در حال حاضر باید ستون ها و تیرآهن های بسیار سنگین جابجا شود تا گروههای امدادی بتوانند وارد ساختمان شوند.

  ۰۹:۲۷/ خطر فروریختن ساختمان مجاور پلاسکو جدی شد.

  ۰۹:۲۵/منابع مستقر در محل وقوع فاجعه پلاسکو حاکی از آن است که ساختمان مجاور آن در خطر فروریزی قرار دارد. دیواره های پاساژ کویتی ها در مجاورت مخروبه پلاسکو تَرَک برداشته و خطر ریزش این بنا هم جدی به نظر می رسد.

   


  هنوز خاموش کردن آتش ادامه دارد

   


  دو کارگاه در قسمت شرقی و غربی برای عملیات نجات دایر شده و آتش‌نشانان نیز با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی و هوابرشی، برش سازه‌ها و ستون‌های ساختمان را که بعضی از آنها بیش از ۱۰ تن وزن دارد را آغاز کرده‌اند​.

   

   


  عملیات ضلع شمالی ساختمان

   

  ۰۹:۲۰/ سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز فرماندهی و ترافیک پلیس راهور تهران با اشاره به ادامه روند محدودیت‌های ترافیکی گفت: با توجه به اینکه امروز جمعه است و محدوده مرکزی شهر شلوغ می‌شود از شهروندان تقاضا می‌کنیم از تردد و تجمع در محدوده مرکزی شهر خودداری کنند.

  ۰۹:۱۸/ به گفته یک منابع آگاه مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو: دو تونلی که برای نجات افراد محبوس شده در موتورخانه ساختمان پلاسکو حفر شده بود، به نتیجه نرسید و امدادگران تلاش می‌کنند تا از جای دیگری وارد موتورخانه این ساختمان شوند.

  ۰۹:۱۷/ پرواز بالگرد هلال‌احمر بر فرار محل حادثه پلاسکو

  ۰۹:۱۵/ شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جهت رفاه حال شهروندان تغییراتی در خطوط حاشیه ای محل وقوع حادثه داده است که تا اطلاع ثانوی این تغییرات به شرح زیر اعمال خواهد شد:
  خطوط (میدان امام خمینی(ره)- به میدان قدس)- ( میدان امام خمینی ( ره)- میدان امامت) – ( میدان امام خمینی(ره)- خیابان معلم)- ( میدان امام خمینی(ره)- پل سیدخندان)
  مسیر رفت: خیابان انقلاب- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان- خیابان امیرکبیر
  مسیر برگشت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
  خط جمهوری- بهارستان
  مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر- خیابان انقلاب- پل چوبی- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان.
  مسیر برگشت: خیابان مصطفی خمینی- خیابان امیرکبیر- میدان امام خمینی(ره)- خیابان سی تیر- خیابان جمهوری
  خط جمهوری -پل کریمخان
  مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر(عج)- خیابان انقلاب- میدان فردوسی- خیابان فردوسی
  مسیر برگشت: میدان فردوسی- خیابان انقلاب- خیابان حافظ- خیابان جمهوری
  خط خیابان فردوسی- پایانه بیهقی:
  مسیر رفت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
  مسیر برگشت: خیابان انقلاب- دروازه دولت- خیابان سعدی- خیابان اکباتان- میدان امام خمینی

   


  حضور قالیباف در روز دوم حادثه پلاسکو

   

  ۰۹:۱۲/ پیرحسین کولیوند سرپرست مرکز اورژانس کشور: دو تیم حمایت روانی در محل حادثه و در محلی که خانواده‌های آتش‌نشانان حضور دارند، مستقر شده است.

  ۰۹:۰۵/ خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور با حضور در محل حادثه پلاسکو گفت: با وجود حجم آوار و سختی های ایجاد شده امدادگران و آتش نشان ها تمام تلاش خود را بر زنده نجات دادن افراد مانده در زیر آوار معطوف کرده اند و عملیات با سرعت بیشتری در حال انجام است.

  ۰۹:۰۴/ به گفته یکی از خبرنگاران مستقر در پلاسکو: هر گاو صندوقی که از زیر آوار پیدا می‌شود توسط ناجا دپو شده تا پس از بحران و احراز هویت تحویل صاحبانش گردد

  ۰۹:۰۰/ بهنام میرزاخانی یکی از آتش‌نشانان که در بیمارستان شهید مطهری بستری بود به دلیل شدت جراحات سوختگی به شهادت رسید.

   


  انتقال یک تکه بزرگ از سازه فلزی نمای ساختمان پلاسکو به وسیله دو جرثقیل

   

   


  رییس سازمان آتش نشانی : از ۸۴ نفر مصدومان حادثه پلاسکو هنوز ۱۰ نفر در بیمارستان ها بستری هستند

   

  ۰۸:۳۵/ تابلوهای روان پایتخت در روز دوم حادثه پلاسکو: «شهروندان تهرانی از تردد غیر ضروری در مرکز شهر خودداری کنند.»

  ۰۸:۲۹/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: ستون‌های ۵۰ تا ۶۰ تُنی که کمک‌رسانی را سخت کرده بود، جمع‌آوری کردیم. کار با سرعت بیشتری پیش می رود.
  با وجود دستور دادستانی برای تخریب ساختمان‌های مجاور، اما تا کنون نیازی به خراب کردن ساختمان‌ها نیست. هنوز پیکر هیچکس پیدا نشده است.

  ۰۸:۲۰/ تعدادی از آتش نشانان داوطلب خانم با حضور در محل حادثه، با آماده کردن لقمه های نان و پنیر و نان و خرما به همکاران آتش نشان خود خدمت می کنند.

   


  زنان آتش‌نشان در جال آماده کردن لقمه نان و پنیر برای همکاران

   

  ۰۸:۱۵/ اسماعیل اسکندری مدیر تیم‌های انست سازمان امداد و نجات:‌ نیروهای آتش‌نشانی هنوز مشغول آواربرداری بوده ولی به دلیل دود غلیظ و خاموش نشدن آتش، عملیات جست‌وجو به نتیجه نرسیده است.


  عملیات نجات به کندی پیش می‌رود ولی با این وجود همه تیم‌های امدادی آماده‌باش بوده و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

  حجم آوار بسیار زیاد است ولی با این حال با همکاری نیروهای آتش‌نشانی جهت نجات حادثه‌دیدگان و یا خارج کردن اجساد تونل زده شده ولی به دلیل اینکه کار بسیار سخت است و باید حفاری صورت بگیرد، هنوز کسی از زیر آوار خارج نشده است.

   


  حجم آوار بسیار زیاد است

   

  ۰۸:۰۰/ شریف‌زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی گفت: دو تونل به طبقات منفی یک و دو زده‌ایم اما هنوز راه ورودی باز نشده است. از دیروز تا کنون بی‌وقفه عملیات نجات و آواربرداری در حال انجام است.

  برخی افراد به صورت داوطلبان در زمان عملیات به محل اعزام شدند و شیفت‌شان نبوده است به همین دلیل نمی‌توان آمار دقیقی ارائه داد.
  پیام رهبر انقلاب به آتش‌نشانان روحیه مضاعف بخشید و با تلاشی چندین برابر در حال فعالیت هستند
  طبقات منفی یک و منفی دو مملو از پارچه است هر آواری که بر می‌داریم اکسیژن به کانون آتش می‌رسد و باعث شعله ور شدن آن می‌شود
  برش آهن‌ها کار بسیار دقیقی است و هرگونه بی‌دقتی می‌تواند جان همکارانی که زنده مانده‌اند و کسانی که در حال عملیات جست‌وجو هستند را به خطر بیندازد
  مشکل نیروی انسانی و تجهیزات نداریم و هم اکنون در ۶ نقطه تهران عملیات حریق و نجات در حال انجام است. به عبارتی دیگر در کنار عملیات پلاسکو به اقدامات دیگرمان نیز رسیدگی می‌کنیم
  برخی مردم دیشب با دستگاه جوش و جرثقیل به اینجا آمدند و اعلام آمادگی کردند اما کمکی نیاز نداریم و امکانات خودمان کافی است
  حال یکی از آتش‌نشان وخیم است. هم اکنون ۴ نفر تحت مراقبت‌های ویژه هستند و مابقی افراد از بیمارستان مرخص شده‌اند.

   


  اینستاگرام ضرغامی: از ساختمان تجاری پلاسکو، جز بوی دود و تلاش دلاورانه آتش نشان ها، نشان دیگری نیست! آفرین به بسیجیان و غواصان خط شکن امشب. فعلا امداد و نجات و همبستگی ملی اصل است.

   

  ۰۷:۱۵/ ۸ دستگاه چرثقیل و ۲۰۰ نیرو در حال آواربرداری هستند.

   


  طلوع خورشید بر ویرانه

   

  ۰۶:۰۵/ سخنگوی آتش نشانی: با توجه به مدل تخریب و ریزش ساختمان احتمالا همکاران ما که در این ساختمان حضور داشته‌اند، به شهادت رسیده‌اند

  ۰۶:۰۰/ آهن‌های گره خورده مانع اصلی آواربرداری/ حفاری ۲ تونل مغازه همجوار پلاسکو همچنان ادامه دارد

  ۰۵:۴۰/ تلاش‌های نیروهای امدادی از ۲ سمت (شمال و جنوب) ساختمان برای آواربرداری همچنان ادامه دارد/ حجم آوار و نخاله‌های ساختمانی کار امدادگران را کند کرده است.

  ۰۵:۰۰/ صف‌ کامیون‌های در اطراف ساختمان پلاسکو برای عملیات خاکبرداری

  ۰۳:۵۰/محبوسین در موتورخانه ۴ نفر هستند/تعدادی خدماتی های پاساژ هستند.

  ۰۳:۳۵/ تاکنون حدود ۵۰ کامیون ده تن حامل آهن آلات برش داده شده مربوط به اسکلت ساختمان از محل ریزش آوار خارج شده است

  ۰۳:۲۴/ گفته می شود یکی از افراد محبوس شده با استفاده از تلفن همراه خود در ساعت ۲۰ شب گذشته پیامکی را به یکی از دوستان خود مبنی بر زنده بودنش ارسال کرده است.

  ۰۳:۲۲/ قالیباف هم اکنون با حضور در محل بر روند اجرای اقدامات شهرداری و عوامل آتش نشانی نظارت داشته و دستورات لازم را صادر کرده است.

  ۰۳:۱۸/ با وجود آوار و آتش، همچنان تلاش برای نفوذ به طبقات زیرین برج در ضلع شرقی ادامه دارد

  ۰۳:۰۰/ با اسکن جدید دستگاه زنده یاب از موتورخانه طبقه منفی دو مشخص شده است که ممکن است دو نفر از افرادی که در این محل حضور دارند زنده باشند.

  ۰۳:۱۳/ کتانباف با حضور در محل ریزش پلاسکو بر اقدامات عوامل اجرایی شهرداری تهران نظارت دارد.

  ۰۲:۵۵/ مازیار حسینی معاون شهردار امروز از مراسم خاکسپاری پدرش به محل حادثه ساختمان پلاسکو آمد و هدایت فنی میدان را بر عهده گرفت.

  ۰۲:۵۰/ بخش عمده ای از سازه فلزی نمای پاساژ پلاسکو با ساتفاده از برشهای متعدد به وسیله جرثقیل از روی آوار برداشته شد.

  به این ترتیب در عملیات آوار برداری تسریع خواهد شد.

  ۰۲:۳۱/ خبرنگار فارس: گفته می شود سقف موتورخانه که مأموران تلاش میکنند از ضلع جنوبی ساختمان به آن برسند به تنهایی چهار متر قطر دارد.

  ۰۲:۳۰/ نیروهای مستقر در حیاط پشت ساختمان پلاسکو که محل پارکینگ خودروهای این منطقه بودند با دستگاه‌های برش و بیل مکانیکی با سرعت عمل بالا در حال برش اسکلتهای فلزی هستند.

  در این پارکینگ چهار جرثقیل سنگین وجود دارد.

  با توجه به اینکه عملیات از ضلع شمالی و ضلع جنوبی همزمان انجام می شود سرعت عمل آوار برداری افزوده شده است.

   

   

  ۰۲:۱۰/ شهریاری سرپرست دادسرای جنایی به فارسگفت: اقدامات مربوط به آوار برداری در حال انجام است/ هنوز هیچ جسدی از زیر آوار خارج نشده است.

  ۰۲:۰۵/ یکی از کاسبان به فارس گفت: با توجه به اینکه نزدیک به ایام عید بوده‌ایم بین یک تا دو هفته پیش تمامی مغازه ها اجناس خود را تولید کرده بودند تا به تک فروشان بفروشند.

  وی ادامه داد: با توجه به اینکه بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ واحد فعال بودند برآورد خسارت را می‌توان بین ششصد تا هشتصد میلیارد تومان عنوان کرد.

  وی تصریح کرد: تنها بین شصت تا هشتاد واحد دارای بیمه بودند و با توجه به نزدیکی ایام عید و وجود تعداد زیاد اجناس به نظر می رسد کاسبان این پاساژ به خاک سیاه نشستند.

  ۰۲:۰۲/ ۵ نفر از کارگران تأسیسات در موتور خانه حبس شدند / یک متر تا رسیدن به سقف موتور خانه فاصله مونده/ این افرادتا یک ساعت پیش تماس تلفنی داشتند

   

   

  ۰۲:۰۰/ آتش نشانان از طریق معبر سوم فقط یک متر تا طبقه منفی دو و موتور خانه فاصله دارند و تلاش می‌کنند با کندن هر چه سریعتر و دست به دست کردن کیسه های خاک به موتور خانه برسند.

  ۰۱:۵۵/ یکی از مغازه داران پلاسکو به فارس گفت: کارشناسان بیمه با عدم همکاری با مغازه داران تنها بین صد تا دویست میلیون تومان اجناس داخل مغازه ها را برآورد کارشناسی می‌کردند و با اینکه مغازه من نزدیک به ۳۰ هزار پیراهن و شلوار با قیمتی حدود یک میلیارد داشت را فقط صد میلیون تومان آن را به من پرداخت کند.

  وی در توضیح بیشتر گفت: ساعت ۸:۳۰ به پاساژ رسیدم و بعد از رویت آتش سوزی به مغازه خود در طبقه نهم رفتم و تلاش کردم تا بخشی از چکها و سیستم‌های رایانه‌ای خود را بیرون بیاورم.

  وی درباره علت بروز آتش سوزی افزود یکی از مغازه داران در ساعت ۷:۳۰ صبح برای صرف صبحانه پیک نیک خود را روشن کرده بود و بعد از این کار به طبقه زیرین رفته بود که به دلیل خاموش شدن شعله و مراجعه مجدد به مغازه‌اش و روشن کردن کلید برق مغازه انفجار رخ داد اما چون در آن ساعت صبح کسی در آن طبقه برای خاموش کردن آتش نبود شعله ها مغازه به مغازه بیشتر شد.

   

   

  ۰۱:۵۰/ رییس سازمان مدیریت بحران: آواربرداری تا ۲۴ ساعت آینده ادامه خواهد داشت

  ۰۱:۴۵/ به گفته شاهدان عینی حاضر در محل حادثه عملیات آوار برداری سرعت بیشتری به خود گرفته است

  ۰۱:۳۵/ آتش نشان‌ها با دقت زیادی در حال برش یکی از اسکلت‌های مربوط به نمای ساختمان و مهار این بخش از اسکلت هستند

  پیش بینی می‌شود تا دقایقی دیگر این اسکلت آهنی نما از ساختمان جدا شده و کار آوار برداری سرعت بیشتری بگیرد

  این در حالی است که برخی گمانه ها از وزن ۳۰ تنی این تکه آهن حکایت دارد.

  همزمان با این اقدام جرثقیل ۱۵۰ تنی در حال مهار بخشی از این اسکلت فلزی است.

  ۰۱:۰۷: تلاش آتش نشانان برای گشودن راهی از سمت چپ ساختمان برای رسیدن به موتور خانه

  ۰۱:۰۳: خبرنگار فارس: شنیده می‌شود پنج نفر در قسمت موتور خانه پلاسکو زنده محبوس هستند.

  ملکی سخنگوی آتش نشانی این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده است.

  ۰۰:۵۵/ یکی از عوامل آتش نشانی حاضر در محل درخصوص محبوسین همکار خود گفت: این افراد اکثرا متعلق به ایستگاه‌های یک، سی و یک و شصت آتش نشانی شهر تهران هستند که اولین گروهی که به این عملیاتی اعزام شدند ایستگاه یک واقع در میدان حسن آباد بوده است.

  وی در توضیح بیشتر این حادثه افزود: احتمالا دلیل اصلی انفجار صورت گرفته در این ساختمان متعلق به تانکر پانصد یا هزار لیتری واقع در طبقه دوازده ساختمان پلاسکو بوده است که از آن برای مصارف صنعتی استفاده می‌کردند.

  ۰۰:۵۳/ عابد ملکی به فارس گفت: از ابتدای بروز حادثه در محل حاضر بودیم و علاوه بر کل ظرفیت شهرداری منطقه شهرداری تهران هم پای کار آمده و تلاش داریم تا آوارها را هرچه سریعتر از محل حادثه جابه جا کنیم.

  وی افزود: به هیچ وجه از سرعت کار رضایت نداریم چرا که تعدادی از هموطنان در زیرآورا محبوس هستند اما به دلیل وضعیت خاص آوار و حجم زیاد اسکلتهای آهنی در محل چاره‌ای جز این نیست.

  با توجه به اینکه از ضلع شمال شرقی و همچنین پارکینگ کناری ساختمان پلاسکو به طبقه منفی دو معبری باز شده و تلاش داریم تا ازن منفذ محبوسین را نجات دهیم.

  ۰۰:۴۰/ خبرنگار فارس: یک جرثقیل عظیم الجثه دیگر هم که متعلق به آتش نشانی است به محل حادثه آورده شد گفته می‌شود این جرثقیل ۱۵۰ تنی است و قرار است وارد صحنه عملیات آوار برداری شود.

  ۰۰:۳۰/ تعدادی از مستندسازان با حضو در محل تلاش دارند تا وقایع این حادثه را به صورت تصویری ثبت کنند.

  ۰۰:۲۷/ تمام جرثقیل‌های عظیم الجثه که قابلیت حمل اشیاع با تناژ بالا دارند و همچنین تعدادی از دستگاه‌های هیدرولیکی مخصوص برش آهن متعلق به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران است.

  در این بین موسسه شهید میثمی متعلق به این قرارگاه نقش ویژه‌ای را در آواربرداری ایفا می‌کند.

  ۰۰:۲۵/ تعداد زیادی از آتش نشانان در کنار دیوارهای اطراف در حال استراحت هستند

  ۰۰:۲۱/ کل محدوده حادثه پلاسکو از حضور شهروندان تخلیه شده است/ چندین گیت امنیتی دور محدوده محل حادثه کشیده شده است/ خبرنگاران نیز اجازه وورد به محل حادثه را ندارند.

  ۰۰:۱۸/ خبرنگار فارس: شعله‌های آتش زبانه می‌کشد و هنوز گویا خاموش نشده است.

  ۰۰:۱۶/ شاکری، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران: بر اساس پیش‌بینی‌ها ۲ گروه در ساختمان پلاسکو محبوس شده‌اند، آتش‌نشانان و تعدادی از کسبه.
  ‏وی افزود: وجود انکه نجاتگران حدودا در یک متری محل احتمالی محبوس‌شدگان هستند اما به دلیل حجم نخاله و آوار دسترسی به آن‌ها سخت و زمان‌بر است

  ۰۰:۱۵/ دود ناشی از آتش ساختمان پلاسکو چندین منطقه از تهران را دربرگفته و تنفس را به دلیل بو و غلظت دود برای مردم سخت کرده است/ افرادی که بیماری قلبی دارند تا جایی که امکان دارد از خانه خارج نشوند.

  ۰۰:۱۲/ جک هیدرولیکی حاضر در محل حادثه با سرعت بالا در حال برش اسکلت و آهن بوده و بلافاصله جرثقیل های عظیم الجثه با انتقال قطعات به کامیونها و تریلی های مستقر در محل سعی می‌کنند هرچه سریعتر آوار برداشته شود.

  ۰۰:۱۰/ وحید حقانیان در محل حادثه حضور یافت و ضمن گفت‌وگو با قالیباف از آخرین روند آوار برداری مطلع شد.

  ۰۰:۰۵/ ساجدی نیا: همه نیروهای امدادی در تلاشند تا آواربرداری با سرعت انجام شود/پلیس در کنار مردم و نیروهای امدادی است تا امنیت برقرار شود.

  ۰۰:۰۳/ طلایی به فارس گفت: روند آوار برداری با سرعت بیشتری به خود گرفته و با توجه به اینکه کلیه ظرفیت امدادرسانی پای کار آمده اند انتظار می‌رود هر چه زودتر آوار برداشته شود ضمن اینکه بنده هم به عنوان عضوی از شورای شهر از این روند رضایت دارم.

  ————————————————-روز اول—————————————————-

  سخنگوی سازمان آتش نشانی: اعزام ۱۰ ایستگاه با ۲۰۰ آتش نشان

  جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت:‌ صبح امروز آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو به سامانه آتش‌نشانی شهر تهران اعلام و مأموران ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی به همراه وسایل و تجهیزات به محل حادثه اعزام شدند. ضمن اینکه ۱۵ تانکر آب به همراه ۲۰۰ آتش نشان هم اکنون در حال اطفا حریق هستند.

  وی افزود: ساختمان پلاسکو از طبقه هشتم به بعد دچار حریق شده و دود بسیاری از این ساختمان متصاعد شده است.

  اورژانس تهران: مصدومیت ۲۵ آتش نشان 

  فراهانی افزود: ۸ آتش نشان دچار دود گرفتگی شدند که یک نفر از آنها به بیمارستان منتقل و ما بقی در محل درمان شدند.

  این در حالی است که برخی رسانه‌ها تعداد مصدومین آتش نشان را ۲۵ نفر اعلام کرده‌اند.

  اما با این حال حسن عباسی سخنگوی اورژانس تهران در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه عوامل اورژانس ۲ مصدوم را تحویل گرفته‌اند گفت:‌ یکی از مصدومین آتش نشان است که به دلیل دود گرفتگی به بیمارستان پارس منتقل شده و مصدوم بعدی هم با انجام اقدامات درمانی به صورت سرپایی مداوا و ترخیص شد.

  همچنین برخی از اخبار حاکی از آن است که ۴ طبقه از پلاسکو دوباره آتش گرفته که هنوز این خبر از سوی مراجع ذی‌صلاح مورد تایید قرار نگرفته است.

  همچنین حدود ۳۸ آتش نشان در این حادثه گیر افتاده‌اند.

  ساختمان پلاسکو دیگر وجود ندارد

  آرام معاون عمرانی فرمانداری تهران در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد که هنوز از تعداد مصدومین و فوتی‌ها این حادثه خبری در دست نیست ولی احتمالا تمامی مصدومین آتش نشان بوده‌اند.

  همچنین ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس افزود: ساختمان پلاسکو بسیار قدیمی بوده و مقررات ایمنی ساختمان در آن رعایت نشده است.

  وی تصریح کرد: علت حادثه باید بررسی شود ولی احتمال اینکه به دلیل استفاده زیاد از آب برای اطفای حریق و سنگین شدن وزن ساختمان، باعث ریزش ساختمان شده است وجود دارد.

  حضور شهردار تهران در محل حادثه 

  قالیباف برای برررسی دقیق تر موضوع و امداد رسانی بهتر در محل حادثه حاضر شد.

  این در حالی است که در اطراف محل حادثه خطوط تلفن همراه با مشکل ارتباطی رو به رو است.

  تدابیر شدید امنیتی پلیس در کنار دو سفارت خانه انگلیس و ترکیه

  حلقه امنیتی مأموران ناجا در اطراف سفارت‌های نزدیک به محل حادثه پلاسکو شکل گرفته است.

  خبرنگاران اجازه ورود نیافتند

  عوامل ناجا از ورود خبرنگاران و مردم به محدوده ساختمان پلاسکو ممانعت کردند.

  معاون امنیتی استاندار تهران

  سفارتخانه ای که در اطراف مجتمع پلاسکو وجود داشت تخلیه شدند.

  خبرنگار فارس: بوی سوختگی شدید اجناس پارچه‌ای و سیم‌های برق فضای چهارراه استانبول را پر کرده است.

  برخی منابع می‌گویند، حدود ۳۰۰ نفر از جمله آتش نشان، مالکان ساختمان تجاری پلاسکو و سایر عوامل امدادی و درمانی و ستاد بحران شهرداری تهران به هنگام فرو ریختن در ساختمان حضور داشتند.

  خبرنگار فارس: برخلاف تلاش مأموران پلیس برای دور کردن مردم از منطقه، مغازه داران حاضر به ترک محل و دور شدن نیستند.

  موسوی رئیس اورژانس تهران: ما از نخستین دقایق در محل حاضر بودیم و همکارانمان همچنان در محل حاضر هستند و تا کنون ۳۷ نفر مصدوم داشته‌ایم.

  خبرنگار فارس: سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ و سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران در محل حادثه حاضر شدند.
  تعداد زیادی از مأموران یگان ویژه تلاش می‌کنند تا امنیت در منطقه برقرار شده و مردم عادی را از منطقه دور کنند.

  ملک مدیریت بحران منطقه ۱۲: از ابتدای وقوع حادثه در محل حادثه بودیم البته جزئیات زیادی در دست نیست اما آتش سوزی از ضلع شمال شرقی ساختمان شروع شده است. در حال حاضر مأموران آتش نشانی در حال بازگشایی معابر هستند.

  خبرنگار فارس: با تعامل سردار ساجدی نیا خبرنگاران به داخل محل حادثه رفتند و مشاهده کردند که تعداد زیادی از دستگاه‌های هیدرولیکی به محل اعزام شده‌اند و در تلاش برای گشایش معبری برای ورود به ساختمان هستند.

  خبرنگار فارس: احمد مسجد جامعی از اعضای شورای شهر تهران هم به محل حادثه آمد تا به روند امداد رسانی کمک کند.

  خبرنگار فارس: مأموران به دنبال بازگشایی معبر از شرق ساختمان هستند. حضور جدی و گسترده یگان ویژه با مدیریت سردار بیگی.

  نگرانی و گریه برخی از مأموران آتش نشانی

  خبرنگار فارس: احتمال نشتی گاز در منطقه باعث قطع گاز منطقه شده است و به دلیل احتمال وقوع حادثه‌ای دیگر تلاش برای متفرق کردن مردم ادامه دارد.

  عابدی جانشین پلیس راهور تهران بزرگ: مردم با توجه به پایان ساعت طرح ترافیک در ساعت ۱۳ به منطقه جمهوری نیایند و از مردم می‌خواهیم در این منطقه تردد نکنید؛  به احتمال زیاد تا آخر امروز محدودیت ترافیکی در خیابان جمهوری ادامه خواهد داشت. در کل خیابان جمهوری از حافظ و کارگر تردد را محدود کرده‌ایم و  از جنوب هم در میدان امام خمینی(ره) از شرق در بهارستان و مخبر الدوله و از شمال هم میدان فردوسی محدودیت وجود دارد؛ فروشگاه‌های اطراف محل حادثه تعطیل بوده و فعالیتی در آنجا انجام نمی‌شود.

  شهادت ۳۰ آتش نشان 

  یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: براثر ریزش ساختمان پلاسکو احتمالا ۳۰ نفر از آتش نشانانی که به داخل ساختمان رفته بودند شهید شدند.

  پیرحسین کولیوند: ۴۵ نفر از مصدومان به صورت سرپایی درمان شدند و در حال حاضر امداد رسانی ادامه دارد.

  معاون عملیات اورژانس تهران: تاکنون هیچ جنازه ای از داخل ساختمان پلاسکو خارج نشده است و تمام مصدومان آتش نشان هستند همچنین عملیات آوار برداری توسط آتش نشانی ادامه دارد.

  ساجدی نیا: ۲ نفر از عوامل پلیس تهران بزرگ در این حادثه مصدوم شده‌اند.

  خبرنگار فارس: براساس اظهارات حاضرین در محل حادثه دو نفر از خبرنگاران و عکاسان نیز در زیر آوار مانده‌اند.

  گفته می‌شود قرار است از سگ‌های زنده یاب برای پیدا کردن مفقودین در حادثه استفاده شود.

  ملکی سخنگوی اورژانس تهران: پیرو آتش سوزی صبح امروزی به دلیل گستردگی آتش و شدت گرما و حرارت ساختمان سست شده و فرو ریخت. 
  چند انفجار شدید در لحظاتی قبل از فروریختن ساختمان پلاسکو رخ داد و بعد ساختمان شروع به ریزش کرد.

  برق و گاز محدوده ساختمان پلاسکو قطع شده است و تمامی نیروهای امدادی و انتظامی در محل حادثه حضور دارند.

  مدیر بیمه‌های آتش سوزی بیمه ایران: از روز شنبه آماده ارائه خسارت به مغازه‌های دارای بیمه نامه هستیم. حدود ۱۰۰ مغازه از پاساژ پلاسکو دارای بیمه بودند.

  خبرنگار فارس: بیش از ۷۰ نفر تاکنون مصدوم شده‌اند. هنوز هیچ یک از مقامات دولتی در محل حادثه حاضر نشده‌اند.

  یزدانی معاون شهردار تهران: تشکیل ستاد مدیریت بحران، هنوز آمار دقیق زیر آوار ماندگان مشخص نیست، ماشین های آوار برداری در محل حادثه.

  خبرنگار فارس: با دستور پلیس تهران بزرگ همه مغازه‌های خیابان‌های اطراف نظیر منوچهری، جمهوری لاله زار و اطراف تعطیل شدند.

  هاشمی استاندار تهران در خصوص امنیتی بودن این حادثه گفت: این حادثه فقط آتش سوزی بوده و به هیچ وجه موضوع امنیتی در کار نبوده است.

  ابوالفضل قناعتی، عضو هئیت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری تهران بارها به مسئولان ساختمان پلاسکو در رابطه با نا ایمن بودن سازه تذکر داده بود. متاسفانه مسئولان این ساختمان به هیچ یک از تذکرات کتبی شهرداری پاسخ نداده و نسبت به ایمن سازی سازه اقدام نکردند. علاوه بر نا ایمن بودن سازه ساختمان پلاسکو، برخی از ساختمان‌های اطراف این بنا نیز نا ایمن بوده و آنها نیز تذکراتی را دریافت کرده‌اند.

  جلال ملکی درباره انفجار یک تانکر گازوئیل در محل حادثه که باعث ریزش ساختمان شده است گفت: حین اطفا حریق اجناس و اموال زیادی در حال سوختن بود که به یک باره انفجار بزرگی رخ داد و در نهایت منجربه ریزش ساختمان شد ولی اینکه دلیل این انفجار تانکر گازوئیل در محل بوده باید بررسی شود.

  گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق علت بروز حادثه

  همدانی معاون امنیتی. انتظامی استاندار تهران به خبرنگار فارس در خصوص علت بروز حادثه گفت: به نظر می ردسد به دلیل روشن بودن گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق آتش سوزی رخ داده است.

  سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو به هیچ عنوان گازکشی نبوده است، گفت: علت حادثه هنوز مشخص نیست اما گاز ساختمان‌ها و مناطق اطراف حادثه تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

  ۱۵:۱۶/ذخایر خونی برای کمک به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو مساعد است/ نیازها را رسماً اعلام می‌کنیم

  قالیباف سال ۹۲ درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت/درخواست مسکوت ماند

  ۱۵:۳۰/عضو هیأت رئیسه شورای شهر با اشاره به حادثه آتش سوزی در ساختمان نا ایمن و فرسوده پلاسکو گفت: قالیباف در سال ۹۲ بعد از حادثه دلخراش جمهوری درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت.

  ۱۶:۰۰/کولیوند رئیس اورژانس کشور: تا کنون ۳ نفر آتش‌نشان زنده از زیر آوار خارج شده‌اند

  ۱۶:۳۶/ استقرار نورافکن برای ادامه عملیات امداد و نجات پس از غروب آفتاب

  ۱۶:۳۷/ وزیر کشور: با خاطیان حادثه پلاسکو برخورد شدید می‌شودک

  ۱۶:۳۸/ برخاستن دود از ساختمان مجاور پلاسکو/ برخی می گویند این دود حاصل از لکه‌گیری است

  ۱۶:۵۱/  ‏یک مامور آتش‌نشانی: صداهایی از زیر آوار شنیده می‌شود که صدای مصدومان است. خوشبختانه می‌توانیم به زنده بودن عده‌ای امیدوار باشیم.

  ۱۶:۵۴/ برخی کارشناسان حاضر در صحنه معتقدند سازه آوار ساختمان پلاسکو ناپایدار و لغزان است و هر لحظه ممکن است بر سر ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفری از مردم که در محل تجمع کرده اند فرود آید.

  ۱۶:۵۵/ اقبال شاکری به فارس گفت: آتش در طبقات همکف همچنان ادامه دارد/شعله‌های آتش در حال سرایت به ضلع شمالی ساختمان است.

  ۱۶:۵۵/ آباد به فارس گفت: بیش از بیست بار اخطار به ساختمان پلاسکو داده‌ایم اما مالکان توجهی نکرده‌اند.

  ۱۷:۰۳/ برای همدردی با مصدومان حادثه پلاسکو؛ پخش آنلاین کنسرت‌های ششمین روز جشنواره موسیقی فجر لغو شد.

  ۱۷:۰۵/ دو نفر دیگر از مصدومان شناسایی شد مرتضی دهقان بیمارستان فیروزگرمیرسعید حسینی بیمارستان پارس

  ۱۷:۱۰/ رئیس سابق اتحادیه صنایع نساجی و پوشاک: ۴هزار نفر در پلاسکو شاغل بودند/ با وجود اینکه۶۰۰ واحد تولیدی و تجاری فعالیت خود را از دست داده‌اند، بعید است این امر بر قیمت‌ مایحتاج و البسه مردم در شب عید تأثیرگذار باشد.

  ۱۷:۱۰/ احتمال استفاده از خودروهای دارای کف مخصوص اطفای حریق

  ۱۷:۱۰/ وزیر کشور در ساختمان مقابل پاساژ پلاسکو در حال بررسی نحوه ایمن برای آواربرداری است

  ۱۷:۱۲/ به منظور تسهیل عملیات عمرانی و امدادی در محدوده چهار راه جمهوری و معابر اطراف ساختمان پلاسکو علاوه بر محدودیت های ترافیکی اعلام شده ، طرح ترافیک روزانه در روز شنبه مورخ ٢ بهمن ماه به فروش نمی رسد.

  ۱۷:۱۶/  دادستان تهران با حضور در محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، در اتاق مدیریت بحران این حادثه حضور یافت.

  گفته می شود ۳۵۰۰ شماره تلفن ثابت در پی حادثه پلاسکو قطع شده است.

  ۱۷:۲۰/ پزشکیان، نائب رئیس مجلس: مجلس علت ریزش ساختمان پلاسکو را پیگیری می‌کند.

  ۱۷:۲۲/ عملیات آوار برداری همچنان ادامه دارد/ کار امداد و نجات با سرعت در حال انجام است/ هنوز میزان تلفات مشخص نشده است.

  ۱۷:۲۵/ آتش نشانان لندن با آتش نشانان تهرانی حاضر در حادثه پلاسکو همدردی کردند.

  ۱۷:۲۷/ یک شاهد عینی می‌گوید حدود ۶ نفر در موتورخانه پلاسکو گیر افتاده اند.

  علیپور رئیس ستاد بحران ارتش: ۲۰ گروهان ١٠٠ نفره نزاجا در آماده باش کامل هستند/ تمام تجهیزات مورد نیاز ارتش در محل حادثه⁧ پلاسکو مستقر شدند.

  ۱۷:۳۸/ وزارت امور خارجه در پی حادثه پلاسکو به سفارتخانه‌های آلمان، انگلیس و ترکیه در مورد رفت و آمدها و رعایت نکات ایمنی هشدار داد.

  گفت‌وگو با یک آتش‌نشان: ریختن خون آتش نشان در سایه بی توجهی مالکان پلاسکو/ اخطارهای پی در پی

  ۱۷:۴۵/ محدودیت‌های جدید ترافیکی در محدوده ساختمان پلاسکو
  رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهرانگفت: پس از حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، بلافاصله برای کنترل وضعیت ترافیک منطقه، برخی محدودیت‌های ترافیکی در محل اعمال شد.
  رازقی گفت: پس از حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، بلافاصله برای کنترل وضعیت ترافیک منطقه، برخی محدودیت‌های ترافیکی در محل اعمال شد.
  وی افزود: پس از اعمال محدودیت‌های ترافیکی، مسیرهای جایگزین نیز به شهروندان اعلام شد تا در ترددهای آنها مشکل ایجاد نشود.
  رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران با اشاره به برخی محدودیت های ترافیکی در سطح محدوده ساختمان پلاسکو اظهارکرد: از محدوده جنوب به شمال تا میدان امام خمینی، غرب به شرق محدوده تا تقاطع حافظ، از شمال به جنوب تا خیابان فردوسی و از شرق به غرب تا تقاطع خیابان سعدی مسدود است.
  وی افزود: همچنین در تردد برخی از اتوبوس‌ها نیز تغییراتی اعمال شد‌ه است. بر این اساس، اتوبوس‌هایی که از غرب به شرق محدوده تردد می‌کرده‌اند می‌توانند از مسیر جایگزین خیابان امام خمینی تردد داشته باشند. مسیر جایگزین اتوبوس‌های میدان فردوسی نیز می‌توانند از مسیر خیابان حافظ استفاده کنند.
  رازقی خاطرنشان کرد: اتوبوس‌هایی که از غرب به شرق تردد می‌کنند نیز می‌توانند از مسیر خیابان امام خمینی به عنوان مسیر جایگرین استفاده کنند.
  رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران از ادامه محدودیت‌های ترافیکی تا فردا جمعه یکم بهمن ماه خبرداد و اذعان کرد: با توجه به وضعیت محل حادثه، محدودیت‌های ترافیکی تا فردا جمعه، یکم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

  ۱۷:۴۶/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: تا ساعت ۱۷،‌ تعداد مصدومان حادثه ریزش ساختمان پلاسکو به ۷۸ نفر رسید.

  قطع برق محل حادثه پلاسکو تا شعاع ۵۰۰ متری/ برق‌رسانی سیار آغاز شد

  پس از حادثه دردناک امروز در ساختمان پلاسکو مشاهدات از بازار ارز و سکه حاکی از آن است بسیاری از صرافی‌ها مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند و تابلوی قیمت‌های خود را خاموش کرده‌اند.

  ۱۷:۵۳/ مسیر خطوط اتوبوسرانی منتهی به پلاسکو تغییر کرده است.

  ۱۷:۵۶/ جعفری دولت آبادی: همگان باید بدانند که اقدامات پیشگیرانه هزینه کمتری داشته و باعث می‌شود شاهد این حوادث نباشیم/ مجوزهای قضایی لازم به دستگاه‌های امدادی داده شد تا بتوانند هر کاری نیاز است انجام دهند.

  ۱۸:۰۰/ توکلی رئیس سازمان بهشت زهرا گفت: چند دستگاه آمبولانس سازمان بهشت زهرا در محل حاضر شده‌اند تا در صورت کشف اجساد نسبت به انتقال آن اقدام کنند.

  ۱۸:۰۷/  تابلوهای روان در سطح بزرگراه‌های سطح شهر تهران خواستار عدم تردد غیرضروری به مرکز شهر شده‌‌اند.

  ۱۸:۱۸/ ساجدی نیا: براساس بررسی‌های انجام شده مورد امنیتی در این حادثه وجود نداشته است.

  ۱۸:۲۲/ اقبال شاکری به فارس گفت: حریق پلاسکو همچنان ادامه دارد/ انفجار دو مخزن سوخت در بالای ساختمان

  ۱۸:۲۴/ تصویر هوایی از پلاسکو

  ۱۸:۲۸/ سید حسین هاشمی استاندار تهران: در جلسه ستاد بحران تصمیم گرفته شد نیروهای امدادی از چند جبهه وارد ساختمان شوند و ۲۵ تا ۳۰ نفری که در زیر زمین ساختمان پلاسکو گرفتار شده بودند را بتوانند نجات دهند. ضمن اینکه سخنگوی آتش نشانی هم به عنوان سخنگوی این حادثه معرفی شده تا از طریق وی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

  ۱۸:۳۰/ قطعی و اختلال در ٣۵٠٠تلفن ثابت اطراف پلاسکو/ تیم مخابرات تا ساعت ۸ صبح فردا مجوز ورود به منطقه را ندارد.
  مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران از اختلال در ٣۵٠٠خط تلفن ثابت أطراف ساختمان پلاسکو خبر داد.
  محمدرضا بیدخام گفت: در حال حاضر تیم مخابراتی اجازه ورود به منطقه را نداشته و قرار بر آن است که از ساعت ٨ صبح فردا اجازه ورود به منطقه را پیدا کند.
  وی اظهار داشت: دلیل این اختلال قطعی برق است، با توجه به اینکه برخی تجهیزات مخابراتی به شبکه برق شهری اتصال دارند، قطعی برق اختلالاتی در این زمینه ایجاد کرده است.
  مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: احتمال رفع این اختلال ظرف ۴٨ساعت آتی وجود دارد. از این میان حدود ١٣٠٠خط مربوط به واحدهای ساختمان پلاسکو بوده است.
  وی تصریح کرد: شبکه ارتباطی همراه اول در این منطقه مشکل خاصی نداشته و از پایداری لازم برخوردار است.

  ۱۸:۳۳/ به کارگیری ۵ دستگاه زنده‌یاب در محل ساختمان پلاسکو

  ۱۸:۳۵/ در پی اعلام نیاز بخش سوانح سوختگی بیمارستان شهید مطهری برای کمک‌رسانی به مصدومین حادثه پلاسکو، عده‌ بسیار زیادی از پزشکان با تماس با این بیمارستان برای کمک‌رسانی اعلام آمادگی نمودند.

  ۱۸:۴۵/ قالیباف: امداد رسانی همچنان ادامه دارد/ بیش از ۲۰ نفر از آتش نشانان در راه نجات جام هموطنان به شهادت رسیدند.

  ۱۸:۵۰/ آتش نشانان به دنبال باز کردن راهی از طریق پارکینگ پاساژ کویتی ها برای فرستادن سگ های زنده یاب به زیر آوار پلاسکو هستند.

  ۱۹:۱۵/ ‏ملکی سخنگوی آتش نشانی: از حال حدود ۲۰ نفری که زیر آوار مانده اند هیچ خبری در دسترس نیست. شهادت آنها نیز تایید نشده است.

  ۱۹:۲۰/ بالاخره پس از یک ساعت تلاش جرثقیل، نیروهای امدادی موفق شدند از ضلع شمالی وارد ساختمان شوند.

  ۱۹:۳۰/ سخنگوی آتش نشانی با انتقاد از ازدحام جمعیت در محل حادثه⁧ پلاسکو گفت: ما واقعا خسته شدیم آنقدر که از مردم خواستیم محل را تخلیه کنند و آنها بی توجهی کردند.

  ۱۹:۳۵/ اقبال شاکری به فارس گفت: با تونل‌هایی که از ساختمان‌های مجاور ضلع شمال شرقی کنده شده هم اکنون با سیزده سگ زنده یاب به زیر زمین پاساپ دسترسی پیدا کردیم و به دنبال محبوسین هستیم.

  ۱۹:۴۵/ عارف پس از بازدید از محل حادثه ساختمان پلاسکو: هماهنگی خوبی بین اورژانس، آتش نشانی، شهرداری، ارتش و سپاه و نیروی انتطامی وجود دارد/ برخورد عوامل امدادی و خدماتی با حادثه علمی است.

  ۱۹:۵۰/ امیر مهدیان آتش‌نشانی که از ناحیه کمر و پا مصدوم شده است نوشت: سه نفر در طبقه دهم پلاسکو محبوس شدیم. موقع ریزش ساختمان با یکی از همکارانم به جرثقیل آتش‌نشانی آویزان شدیم و همکار سوم شهید شد.

  ۱۹:۵۵/ رئیس پلیس فتا از برخورد با شایعه سازان و شایعه پراکنان پیرامون حادثه پلاسکو خبر داد.

  سردار سید کمال هادیان‌فر با اشاره به حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو اظهار کرد: متاسفانه موجی از اطلاع رسانی اشتباه پیرامون این حادثه در فضای مجازی ایجاد شده است که این امر نه تنها کمکی به حل این مشکل نمی‌کند بلکه موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کرده است.

  ۱۹:۵۷/ امدادگران درحال حاضر مشغول جابجا کردن و کنار زدن نمای فلزی ۱۰۰ تنی ساختمان پلاسکو هستند تا به حادثه دیدگان دسترسی پیدا کند.

  ۲۰:۰۵/ تعیین تغییر مسیر اتوبوس‌ها

  به اطلاع شهروندان تهرانی می رساند شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جهت رفاه حال شهروندان تغییراتی در خطوط حاشیه ای محل وقوع حادثه داده است که تا اطلاع ثانوی این تغییرات به شرح زیر اعمال خواهد شد:
  ۱- خطوط (میدان امام خمینی(ره)- به میدان قدس)- ( میدان امام خمینی ( ره)- میدان امامت) – ( میدان امام خمینی(ره)- خیابان معلم)- ( میدان امام خمینی(ره)- پل سیدخندان)
  مسیر رفت: خیابان انقلاب- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان- خیابان امیرکبیر
  مسیر برگشت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
  ۲- خط جمهوری- بهارستان
  مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر- خیابان انقلاب- پل چوبی- خیابان ابن سینا- میدان بهارستان. مسیر برگشت: خیابان مصطفی خمینی- خیابان امیرکبیر- میدان امام خمینی(ره)- خیابان سی تیر- خیابان جمهوری
  ۳- خط جمهوری -پل کریمخان
  مسیر رفت: سه راه جمهوری- خیابان ولیعصر(عج)- خیابان انقلاب- میدان فردوسی- خیابان فردوسی
  مسیر برگشت: میدان فردوسی- خیابان انقلاب- خیابان حافظ- خیابان جمهوری
  ۴- خط خیابان فردوسی- پایانه بیهقی:
  مسیر رفت: خیابان سی تیر- خیابان حافظ- خیابان انقلاب
  مسیر برگشت: خیابان انقلاب- دروازه دولت- خیابان سعدی- خیابان اکباتان- میدان امام خمینی(ره)

  ۲۰:۱۰/ منابع حاضر در صحنه عنوان می‌کنند هر طبقه‌ای که شکافته می‌شود دود و آتش خارج می‌شود و باد و سرمای هوا مزید بر علت شده است.

  ۲۰:۱۲/ اعزام ژنراتور برق برای تامین برق تجهیزات امدادرسانی.

  ۲۰:۱۴/ ملکی: هنوز سرنوشت اتش‌نشانان مشخص نشده است/آتش به طور کامل مهار شده و قابل سرایت به اطراف نیست

  ۲۰:۱۵/ حسین کرمان‌پور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا از مرخص شدن همه مصدومین حادثه پلاسکو از این بیمارستان و انتقال یکی از مصدومین به بیمارستان مطهری خبر داد.

  ۲۰:۲۰/ پیام بشار اسد به روحانی در پی حادثه ساختمان پلاسکو
  رییس جمهور سوریه در پیامی به حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با ملت و دولت ایران ابراز همدردی کرد.
  در پی وقوع حادثه دلخراش پلاسکو رییس جمهور سوریه در پیامی به رییس جمهور کشورمان به نمایندگی از دولت و ملت سوریه با ملت و دولت ایران همدردی کرده و از وقوع این حادثه ابراز تاسف کرده است.

  ۲۰:۲۲/ برخی منابع خبری اعلام کرده اند که پیکر پاک دو آتش‌نشان شهید لحظاتی پیش از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شده است این در حالی است که  شش خودرو حمل اجساد به محل حادثه اعزام شده اند.

  ۲۰:۲۵/ قانون درباره مسئول پلمب کارگاههای فاقد ایمنی چه می گوید و این روند در اختیار کدام دستگاههاست؟
  فصل چهارم قانون کار در ماده ۱۰۵ این مسئولیت را اینگونه شرح می دهد:
  ماده ۱۰۵ ـ هرگاه در حین بازرسی، به تشخیص بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در کارگاه داده شود، بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای مکلف هستند مراتب را فوراً و کتباً به کارفرما یا نماینده او و نیز به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.
  تبصره ۱ ـ وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حسب مورد گزارش بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای از دادسرای عمومی محل و در صورت عدم تشکیل دادسرا از دادگاه عمومی محل، تقاضا خواهند کرد فوراً قرار تعطیل و لاک و مهر تمام یا قسمتی از کارگاه را صادر نماید. دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام، و قرار مذکور پس از ابلاغ قابل اجراست.
  دستور رفع تعطیل توسط مرجع مزبور در صورتی صادر خواهد شد که بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای و یا کارشناسان ذیربط دادگستری رفع نواقص و معایب موجود را تأیید نموده باشند.

  ۲۰:۲۷/ رئیس اورژانس بیمارستان فیروزگر: خوشبختانه یک آتش نشان حادثه پلاسکو از بیمارستان فیروزگر مرخص شد و حال عمومی دو آتش نشان بستری دیگر در این بیمارستان، مساعد است.

  ۲۰:۲۸/  مدیرکل ثبت احوال استان تهران: با توجه به از بین رفتن احتمالی مدارک هویتی تعدادی از مالکین و شاغلین در ساختمان پلاسکو و نیازهای فوری انها برای انجام امور اداری خود به مدارک هویتی ، این افراد میتوانند با معرفی ستاد مدیریت بحران شهر تهران از روز شنبه با مراجعه به ثبت احوال منطقه مرکزی تهران در خیابان ابوسعید از خدمات اداره کل ثبت احوال استان تهران به شکل ویژه برخوردار شوند.

  ۲۰:۳۰/ سخنگوی سازمان آتش نشانی درباره اینکه گفته می‌شود پیکر دو آتش نشان از زیر آوار خارج شده است گفت: تا به این لحظه من چنین خبری را تایید نمی‌کنم البته به بخش‌هایی از این ساختمان ورود کردیم و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

  ۲۰:۳۱/ استاندار تهران دقایقی پیش به منظور بازدید از محل، وارد پارکینگ مجاور ساختمان پلاسکو شد.

  ۲۰:۳۲/ وزارت کار مقصر اصلی حادثه پاساژ پلاسکو / آتش نشانی بارها از وزارت کار درخواست پلمپ کرده بود
  پرویز یاراحمدی، رئیس کارگروه ایمنی و آتش‌نشانی شورای شهر تهران گفت: از آنجا که ساختمان پلاسکو کارگاهی بوده است، امکان پلمپش در اختیار وزارت کار بوده و این موضوع چندین بار از طریق آتش‌نشانی به بازرسی این وزارتخانه گزارش شده اقدامی صورت نگرفت.

  ۲۰:۳۶/ مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران: ساعت ۲۰ امشب تعداد مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو به ۸۸ نفر رسید/ ۳۳ نفر به بیمارستانها منتقل شدند که از این تعداد ۲۳ نفر مرخص و تنها ۱۰ مصدوم در بیمارستانها تحت درمان قرار دارند.

  ۲۰:۳۸/ قالیباف در جمع خبرنگاران: بیش از ۶۰۰ واحد تجاری و تولیدی در ساختمان پلاسکو وجود داشته که این اتفاق در ابتدای روز حادث شد اما همه همکاران ما با دل و جان برای مهار آتش تلاش کردند.
  در مرحله اول بعد از مهار آتش تلاش کردیم تا مردم از ساختمان خارج شوند. همچنان مسیرها در ادامه ایمن سازی شد اما پس از یک مرحله مهار به خاطر انفجار طبقه دهم به خاطر دپوی محموله قابل اشتعال ساز طبقه دهم از هم فرو پاشید و سایر طبقات هم نتوسانت وزن را تحمل کند و ساختمان فروریخت.
  وی ادامه داد: جمعی از همکاران من در حین امداد رسانی به مردم به شهادت رسیده و تعدادی هم محبوس شده‌اند اما با این حجمی که از خاک و تلی از آهن آلات مشاهده می‌کنید پلاسکو به یک ساختمان سه طبقه تبدیل شده که باید آوار برداری شود.
  در حال حاضر همه جرثقیل ها در حال آواربرداری هستند و از کنار ساختمان‌های همجوار که منفی دو و سه هستند به وسیله تونل دسترسی به طبقه زیرین پلاسکو ایجاد شده و بعضی از دوستان ما به مغازه‌های طبقه زیرین وارد شدند و تلاش می‌کنیم تا از همه جبهه ها امدادرسانی کنیم ولی کار پیچیده و سختی پیش رو داریم اما همه تلاش خود را می‌کنند.
  از اینجا به همکارانمان به واسطه شهادت تعدادی از آتش نشانان تسلیت می‌گویم.

  ۲۰:۴۳/  ماموریت لاریجانی به ۳ کمیسیون مجلس برای بررسی حادثه پلاسکو
  رئیس مجلس به کمیسیون های عمران، اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس مأموریت داد تا با همکاری دستگاه های اجرایی انتظامی و امدادرسان به بررسی ابعاد مختلف حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو بپردازد.

  ۲۰:۴۵/ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: مشکلی در امدادرسانی نداریم/ نیازی به فعالیت شهروند خبرنگاران برای ثبت تصویر نیست. ۳جرثقیل ۱۲۰ تنی به ضلع جنوب پلاسکو برای آواربرداری آمده و از ضلع شرقی هم یک تونل حفر شده برای دسترسی به آتش‌نشانان زیرآوار زده شده است.

  ۲۰:۵۵/ رئیس اورژانس کشور به فارس گفت: دو تیم حمایت روانی جهت کمک به خانواده آسیب‌دیدگان اختصاص یافت/ آمار مصدومان به ۸۴ نفر رسید.

  ۲۰:۵۷/ ملکی: جابجایی بخشی از سازه آهنی/ از دو ضلع وارد ساختمان می‌شویم/ حدود بیست نفر در زیر آوار گیر کرده‌اند و احتمالا جمعی از این افراد شهید شده‌اند.

  ۲۱:۰۰/ استاندار تهران شامگاه پنجشنبه گفت که نجات ۲۰ تا ۳۰ نفری که در زیرزمین ساختمان پلاسکو گرفتار شده اند، اولویت اصلی عملیات تیم های امداد و نجات مستقر در محل است.

  ۲۱:۱۰/ نجار رئیس ستاد مدیریت بحران: تصمیم گیرى برای عزاى عمومى به مناسبت این حادثه از سوى دولت خواهد بود.
  بعد از وقوع حادثه به دستور رییس جمهور وزیر کشور مسئولیت رسیدگى به این امر را بر عهده گرفت.
  وزیر کشور و معاون اول رییس جمهور پس از بازدید محل حادثه جلسه شوراى مدیریت بحران را تشکیل دادند.
  اولویت مسئولان نجات کسانی است که زیر آوار گرفتار شده‌اند.
  با مدیریت واحد شهردارى همه مسئولان در تلاش‌اند تا به زودى این حادثه مدیریت شود.

  ۲۱:۱۴/ به دلیل وقوع حادثه ساختمان پلاسکو؛ آیین رونمایی از پوستر و آثار مردمی جشنواره فیلم فجر لغو شد.

  ۲۱:۱۶/ هلال احمر قم خبر داد: حضور امدادگران و نجاتگران قمی در حادثه ساختمان⁧ پلاسکو ⁩‏۳ تیم زنده یاب همراه امدادگران هستند.

  ۲۱:۲۰/ حسن روحانی به مناسبت شهادت جمعی از آتش نشانان در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام رئیس جمهور از جان فشانی آتش نشانان تشکر کرد.

  ۲۱:۲۴/ اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر در مورد آخرین وضعیت نجات محبوس شدگان گفت: تنها سه متر تا محلی که احتمال داده میشود آتش نشانان محبوس باشند فاصله داریم.

  ۲۱:۳۸/ پلیس دیپلماتیک ناجا: هیچ سفارتخانه ای در حوالی ساختمان پلاسکو تخلیه نشده/ سخنگوی وزارت خارجه: سفارتخانه‌های آلمان، ترکیه و بریتانیا تحت کنترل‌های کامل و لازم ایمنی و امنیتی
  پلیس دیپلماتیک ناجا اعلام کرد که هیچ سفارتخانه ای در حوالی ساختمان پلاسکو تخلیه نگردیده و هیچ خطری در محدوده سفارتخانه ها متصور نیست و تمهیدات لازم توسط پلیس اندیشیده شده است.

  این در حالی است که بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: وضعیت سفارتخانه‌های آلمان، ترکیه و بریتانیا که فاصله اندکی تا ساختمان پلاسکو داشتند با کمک پلیس دیپلماتیک، نیروهای امدادی و همچنین نیروهای انتظامی و اداره کل تشریفات وزارت امور خارجه، مورد توجه لازم قرار گرفت و در تماس و رایزنی‌های فوری، خوشبختانه تمام تمهیدات ضروری را از لحاظ امنیتی و ایمنی به مرحله اجرا در آوردند.
  وی افزود: هر آنچه لازم بود در یک هماهنگی و همراهی به موقع واحدهای مزبور با وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های یاد شده به اجرا گذاشته شد و در حال حاضر وضعیت این ۳ سفارت تحت کنترل‌های کامل و لازم ایمنی و امنیتی قرار دارد.

  ۲۱:۴۰/ هموطنان برای ابراز همدردی با آتش نشان شهید و همچنین ادای احترام به آنها در مقابل ایستگاه‌های آتش نشانی شمع روشن کردند.

  ۲۱:۴۲/ شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران به فارس گفت: پرونده فوت افراد حاضر در حادثه پلاسکو در دادسرای امور جنایی بررسی خواهد  شد.

  هنوز جسدی از این حادثه بیرون آورده نشده است.

  ۲۱:۵۰/ طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران به محل حادثه پلاسکو آمد.

  ۲۱:۵۶/ پیام رهبر انقلاب در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز تهران
  بسمه‌تعالی
  حادثه­ دردناک آتش‌­سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه­ اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است.

  شهامت و فداکاری آتش­نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه­ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده­اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده میسازد.

  در حال حاضر همه ی تلاشها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت‌­دهی شود. رسیدگی به علل حادثه مسأله‌­ی بعدی است.

  از همه مسئولان میخواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده­‌اند کار مجاهدانه­‌ی خود را ادامه دهند و وظیفه‌­ی فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند.

  ۲۲:۰۵/ انتشار دود غلیظ و سختی مضاعف کار امداد رسانی/ با حضور چرثقیل‌های عظیم الجثه ۱۲۰تنی و برش‌‌ها با استفاده از هواگاز، آهن‌ها موانع نجات آسیب دیدگان در حال برداشته شدن است اما با این حال گازهای متصاعد از زیر آوارها برای نیروهای آتش نشانی آزار دهنده گزارش شده است.

  ۲۲:۱۰/ مالکان واحدهای ساختمان تجاری پلاسکو نگران اموال شان نباشند/ ساجدی نیا: پلیس همراه با مرد است/ تا آخرین لحظه در کنار مردم خواهیم ماند.

  فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین اظهار داشت: با هیات مدیره مجتمع پلاسکو هماهنگ شده که پلیس محافظت های کافی را در خصوص این حادثه انجام دهد.
  ساجدی نیا به اسقرار تیم تشخیص هویت پلیس نیز اشاره کرد و اذعان داشت: در حال حاضر تیم تشخیص هویت پلیس در محل حادثه جهت تعیین هویت فوت شدگان مستقر شده است.

  ۲۲:۱۲/ رئیس سازمان مدیریت بحران: آوار برداری پلاسکو تا ۲۴ ساعت آینده ادامه خواهد داشت.

  ۲۲:۳۰/ دستور دادستان کل کشور به دادستان تهران در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو‌
  جناب آقای جعفری دولت آبادی
  دادستان عمومی و انقلاب تهران
  حادثه­‌ دردناک آتش ­‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو که موجب شهادت و مجروح شدن تعدادی از آتش نشانان فداکار و متعهد کشورمان شده است، مایه تاسف و تاثر گردید.
  مقتضی است در اسرع وقت با تشکیل پرونده قضایی، علل این حادثه بررسی و به دادستانی کل کشور گزارش شود.
  اینجانب با عرض تسلیت به خانواده‌های شهدای آتش نشان، برای خانواده آنها آرزوی صبر و برای آسیب‌دیدگان شفای عاجل را مسئلت دارم.
  محمد جعفر منتظری
  دادستان کل کشور

  ۲۲:۵۵/ ملکی سخنگوی آتش‌نشانی اعلام کرد احتمال نجات آتش‌نشانان از زیر آوار بعید است و نمی‌توان خبر قطعی در مورد این موضوع داد.

  ۲۲:۵۵/ پشم چی زاده، معاون شهردار تهران در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما: برج پلاسکو سال ٣٧ مجوز ساخت گرفته و اولین ساختمان  تمام فلزی تهران بود.

  وی افزود: در سنوات گذشته دقتی در خصوص ضدحریق بودن ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی نمی‌شده است.

  معاون شهردار تصریح کرد: شهردار تهران هم اکنون در محل حادثه مشغول مدیریت است.

  ۲۳:۰۰/ چمران، رییس شورای شهر تهران در برنامه گفتگوی ویره خبری شبکه دو سیما: شهرداری از طریق آتش نشانی بر ساختمان‌ها نظارت می‌کند و مسایل ایمنی و فقدان آن را تذکر می‌دهد.

  وی افزود: برای ساختمان‌های قدیمی نیز می‌توان سیستم اطفای حریق نصب کرد.

  ۲۳:۰۵/ مدیر عامل بیمه ایران: حدود ۱۰۰ واحد تنها تحت پوشش بیمه بودند و کالای این واحدها بیمه آتش سوزی داشته اند
  وی افزود: املاک بیمه نبوده اند ضمن اینکه ستاد بحران بیمه هم تشکیل شده است.
  مدیرعامل بیمه ایران اظهار داشت:از شنبه خسارت ها پرداخت خواهد شد و اگر کسبه حق بیمه های خود را پرداخت کرده باشند در همان روز خسارت پرداخت خواهد شد.

  ۲۳:۰۵/ ملکی: هم اکنون بیش از دویست آتش نشان در محل حادثه در حال فعالیت هستند و تمامی قطعات بزرگ آوار که در سطح خیابان بود با استفاده از دستگاه‌های هیدرولیکی برش داده شده و جمع آوری شده است که این کار باعث تسریع در روند امدادرسانی شده است اما با این حال هنوز خبری از آتشش نشانان محبوس وجود ندارد.

  ۲۳:۳۵/ خبرنگار فارس: دود غلیظی خیابان فردوسی و محدوده چهارراه استانبول وجود دارد.

  ۲۳:۴۰/ مأموران اورژانس از کندی آوار برداری خبر می‌دهند و هنوز هیچ فوتی را تحویل نگرفته اند

  ۲۳:۵۰/ کمپرسی های زیادی در صف تحویل آوار در خیابان مستقر شده اند.

  انتهای پیام/

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=9607

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *