×

خسارت ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی تخریب منابع طبیعی

 • کد نوشته: 3066
 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۹
 • 117 بازدید
 • ۰
 •   خداکرم جلالی امروز (شنبه) در مراسم بزرگداشت روز جهانی «مقابله با پدیده بیابان زایی» که در محل این سازمان برگزار شده بود، افزود: از مجموع ۴۰ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی انجام شده در سال ۱۳۹۴، ۷۵۰۰ هکتار برای کنترل گرد و غبار نمکی مربوط به اطراف دریاچه ارومیه اختصاص یافت و سازمان جنگل ها […]

  خسارت ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی تخریب منابع طبیعی
 •  

  خداکرم جلالی امروز (شنبه) در مراسم بزرگداشت روز جهانی «مقابله با پدیده بیابان زایی» که در محل این سازمان برگزار شده بود، افزود: از مجموع ۴۰ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی انجام شده در سال ۱۳۹۴، ۷۵۰۰ هکتار برای کنترل گرد و غبار نمکی مربوط به اطراف دریاچه ارومیه اختصاص یافت و سازمان جنگل ها موفق ترین دستگاه در احیای دریاچه ارومیه شد.
  جلالی مشارکت مردمی را در احیای دریاچه ارومیه موثر دانست.
  وی افزود: براساس تعریف کنوانسیون ملی بیابازدایی، کاهش توان بیولوژیک عرصه های منابع طبیعی و بهره برداری ناپایدار که موجب تخریب سرزمین می شود، یک پدیده بیابانزایی است.
  معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون سرانه جنگل در جهان ۶ هزار ، مرتع هفت هزار و ۶۰۰ و بیابان دو هزار مترمربع است؛ درحالی که در کشور ما سرانه جنگل برای هر نفر ۱۷۰۰ مترمربع، مرتع ۱۱ هزار و بیابان چهار هزار و ۳۰۰ مترمربع برآورد می شود و میزان سرعت بیابانی شدن ایران بیش از دو برابر جهانی است.
  وی افزود: امسال با اجرای ۹۰ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی امیدواریم هفت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار کانون بحران و سه میلیون هکتار کانون بحران درجه یک کنترل شود.
  جلالی گفت: اکنون ۱۰۰ میلیون هکتار از عرصه های کشور زیر تاثیر این پدیده قرار گرفته است که ۲۰ میلیون هکتار آن به فرسایش بادی و بقیه به فرسایش آبی اختصاص دارد که باید اقدام های موثری در این زمینه داشته باشیم.

  images (5)
  به گفته رئیس سازمان جنگل ها، تاکنون هشت میلیون هکتار اقدامات بیابانزدایی شامل ۲۵۰ هزار هکتار مالچ پاشی، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار عملیات بوته کاری، بذرکاری، بادشکن، قر و حفاظت انجام شده که در بهبود وضع هفت هزار و ۲۶ کیلومتر جاده، ۱۸۱۰ کیلومتر راه آهن، ۲۳ فرودگاه، ۸۵۶۰ کیلومتر شبکه آبیاری و انتقال آب، ۶۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، ۸۷ شهر، ۵۳ روستا و ۵۱ شهرک صنعتی موثر بوده است.
  به گزارش ایرنا، در این مراسم از خانواده جنگلبان شهید «فضل الله علیپور» قدردانی شد که چندی پیش برای حفاظت از جنگل های شمال کشور جان خود را از دست داد.
  وزیر جهاد کشاورزی نیز امروز (شنبه) در حاشیه مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی گفت: با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، یک برنامه ۱۰ ساله عملیات آبخیزداری در ۱۱ میلیون هکتار از زمین های کشور تهیه شده است.

  برچسب ها

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=3066

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *