Homeسیاسیخواجه حافظ شیرازی...

خواجه حافظ شیرازی هم می داند علت اصلی اخراج اساتید سیاسی است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اخراج اساتید واکنش نشان داد.

رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس با اشاره به دلایل اخراج اساتید گفت: بهانه پیدا کردن برای اخراج اساتید فراوان است ما در استان خراسان ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید اگر بخواهند برای کسی بهانه بیاورند می‌گویند گوساله شما پای سگ ما را گاز گرفته است، بنابراین وقتی کسی را هم بخواهند از دانشگاه اخراج کنند بهانه‌های فراوانی می‌توان پیدا کرد از رکود علمی تا به اتمام رسیدن قرارداد می‌توان بهانه آورد اما هم بنده، هم شما و هم خواجه حافظ شیرازی مطلع هستیم که علت اصلی اخراج اساتید سیاسی است.

به گزارش گیل و دیلم به نقل از خبرآنلاین بخش‌هایی از گفت‌وگوی جهان آبادی را در ادامه می‌خوانید:
در کل جهان و عمدتاً کشورهای توسعه‌ یافته جذب نخبگان سایر کشورها یکی از اصلی‌ترین سیاست‌ها است، کما اینکه عمده پیشرفت آمریکا در حوزه فضا مدیون جذب نخبگان آلمانی است. علاوه بر این بسیاری از نخبگان کشورهای جهان سوم جذب کشورهای توسعه یافته می‌شوند و اساساً یکی از سرمایه‌گذاری‌های کشورهای توسعه‌ یافته جذب نخبگان است. متأسفانه در کشور سیاست نادرستی را در برخورد با نخبگان مشاهده می‌کنیم، به این ترتیب که ما قدردان وجود نخبگان اعم از پزشکان، هنرمندان، اساتید و دانشجویان نیستیم. در حال حاضر آمار مهاجرت‌ها بسیار نگران‌ کننده است. احساس ناامنی شغلی در میان اساتید وجود دارد. بنده حدود ۲۳ سال است که عضو هیئت علمی هستم و با بسیاری از همکاران هیئت علمی و دانشجویان سروکار دارم.

اقدامات اخیر در مورد اخراج اساتید با هر توجیهی که انجام می‌شود و هر نهادی که تصمیم‌گیر است آثار مخرب فراوانی بر روی آینده کشور دارد اینکه به هر دلیلی با تعدادی از اساتید قطع همکاری کنند، نتیجه خوبی نخواهد داشت.
البته از استان خراسان هم چندین استاد در رشته‌های کشاورزی و علوم سیاسی با بنده تماس گرفتند و گفتند پرونده‌های آنها را ارجاع دادند و دانشگاه با آنها قطع همکاری کرده البته اسامی این اساتید به دلیل اینکه خودشان تمایل نداشتند در رسانه‌ها اعلام نشده است. در مجموع این رفتارها خلاف منافع کشور است کما اینکه امنیت شغلی و فکری نخبگان را از بین می‌برد و آنها را تشویق می‌کند که بیشتر به مهاجرت فکر کنند.
در کتابی پیرامون جمهوری اسلامی که نوشته شهید مطهری است و ما در دوران جوانی آن را مطالعه می‌کردیم بنا بود حتی در دانشگاه تهران، کمونیست‌ها آموزش کمونیست بدهند چراکه ما همچنان به مبانی فکری انقلاب اسلامی اعتقاد راسخ داریم و می‌توانیم در مقابل هر اندیشه‌ای از اسلام دفاع کنیم. اما اینکه حضور استادی، معتقد به نظام و رهبری اما منتقد نسبت به برخی سیاست‌ها و مسئولین محدود شود، قطعاً آسیب‌زا است.
با توجه به تعطیلات اربعین فرصت نشده اما قطع به یقین به زودی با وزیر علوم در مورد اخراج اساتید گفتگو خواهم کرد و رایزنی می‌کنم که چنین روندی متوقف شود.
بنده رزومه استاد رشته علوم سیاسی که از دانشگاه فردوسی اخراج شده را مشاهده و بررسی کردم واقعاً متاسف شدم و یا وقتی رزومه استاد رشته کشاورزی دانشگاه بیرجند که اخراج شده را مشاهده کردم، متاسف شدم. واقعیت امر این است که سیاست‌های نادرست باید در جایی متوقف شوند.
اگر استادی نسبت به سیاست‌های کشورهای نقدی دارد درست است که جای آن نقدها و مباحث، کلاس درس نیست اما باید این فضا را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم که دیدگاه‌های مختلف با یکدیگر گفتگو کنند و مردم انتخاب کنند که کدام حرف درست است.
نکته دیگر اینکه ارتباط با افراد با سازمان‌های جاسوسی را هیچ‌ کس نمی‌پذیرد اما اینکه استاد منتقد که حتی بنده را به عنوان نماینده مجلس قبول ندارد، از کرسی استادی اخراج کنیم و بعد مهاجرت کند و ظرفیت علمی او در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد اقدام معقولی نیست.
سرمایه‌های علمی ما نباید در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد اگر اعتقاد داریم که استادی باید هماهنگ‌تر باشد در قالب گفتگو می‌توان او را همراه کرد. برای نمونه اگر استادی منتقد سیاست‌های نظامی کشور است چه اشکالی دارد که طی اردویی، اساتید منتقد با توانمندی‌های نظامی و اهمیت آن، آشنا شوند

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

ماهیگیری روزنامه اصولگرا از مصاحبه تحریف شده کرباسچی / او از انتخاب یک زن به عنوان رئیس جبهه اصلاحات ناراضی است!

روزنامه جوان در یادداشتی به مصاحبه کرباسچی درباره انتخاب آذر منصوری به عنوان ریاست جبهه اصلاحات پرداخته است آنهم در شرایطی که کرباسچی از تحریف اظهاراتش در این گفتگو روایت کرده است. به گزارش گیل و دیلم ، در ادامه...

آقای رئیسی! به جای این همه سختی سفر برای خود و خانواده و این همه سخنرانی اگر یک تحریم لغو می‌شد، سودمندتر نبود؟

گیل و دیلم | اعتماد نوشت: نقدوبررسی سخنان آقای رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل محل نیاز و ضرورت نیست چراکه تاکید بر مواضع جمهوری اسلامی بود و این معانی تاکنون با لحن و ادبیات مختلف از انواع تریبون‌های...

عصبانیت شدید روزنامه اصولگرا از انتصاب وزیر روحانی به عنوان قائم مقام وزیر رئیسی

روزنامه اصولگرای جوان از انتصاب خاوازی، وزیر دولت قبل به عنوان قائم مقام محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی عصبانی شد. به گزارش گیل و دیلم ، روزنامه جوان در این باره نوشت: با توجه به عملکرد ضعیف خاوازی در دوره وزارتش...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.