×

درآمد سعودی ها از برگزاری مراسم حج چقدر است؟

 • کد نوشته: 5539
 • ۱۳۹۵-۰۶-۲۱
 • 155 بازدید
 • ۰
 • به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام سعودی گفت براساس برنامه اقتصادی «نگاه ۲۰۳۰»، درآمد حج تا سال ۲۰۳۰ باید به مرز ۴۷ میلیارد ریال عربستان (۱۲.۵۳ میلیارد دلار) برسد. بر این اساس، «مروان عباس شعبان»، رئیس کمیته ملی حج و عمره و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مکه در این باره گفت: «آمار و […]

  درآمد سعودی ها از برگزاری مراسم حج چقدر است؟
 • به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام سعودی گفت براساس برنامه اقتصادی «نگاه ۲۰۳۰»، درآمد حج تا سال ۲۰۳۰ باید به مرز ۴۷ میلیارد ریال عربستان (۱۲.۵۳ میلیارد دلار) برسد.
  بر این اساس، «مروان عباس شعبان»، رئیس کمیته ملی حج و عمره و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مکه در این باره گفت: «آمار و ارقام فعالیت های اقتصادی بسته به تعداد حجاج و قدرت خرید و نیز ملیت آنها هر سال متفاوت است. اما امروز این آمار به بالاترین سطح خود نرسیده است».
  کاهش تعداد حجاج، رکود نسبی در فعالیت اقتصادی حج را به دنبال داشته است. شعبان این مسئله را ناشی از شرایط سیاسی و اقتصادی در برخی کشورهای منطقه دانست و پیش بینی کرد کاهش درآمد حج تا سه سال آینده ادامه دارد. البته وی مدعی شد با تکمیل مراحل زیر ساختی برخی پروژه ها، حج در آینده با افزایش درآمد همراه خواهد بود.
  رئیس کمیته ملی حج و عمره عربستان گفت که طبق برنامه «نگاه ۲۰۳۰»، از سال ۲۰۲۰ به بعد، افزایش درآمد حج آغاز شده و در نهایت به ۴۷ میلیارد ریال سعودی (۱۲.۵۳ میلیارد دلار) خواهد رسید.
  وی افزود: «با تکمیل این پروژه های مقدس، عربستان در سال ۲۰۲۰، ظرفیت پذیرش ۳.۷ میلیون و در سال ۲۰۲۴، ظرفیت پذیرش ۶.۷ میلیون حاجی را خواهد داشت».
  آمارهای رسمی منتشر شده از سوی عربستان نشان می دهند که تعداد کل حجاج در عربستان تا شبانگاه شنبه ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور)، به ۱.۸ میلیون حاجی رسید که ۱.۳ میلیون نفر از آنها از خارج عربستان آمده اند.
  عربستان در سال گذشته ۱.۹۵ میلیون حاجی را پذیرش کرده است که این تعداد در مقایسه با سال قبل یعنی ۲۰۱۴، ۷ درصد کمتر شده است.
  برخی کارشناسان معتقدند برنامه های بلند پروازانۀ سعودی ها برای درآمدزایی هر چه بیشتر از حجاج بیت الله الحرام یکی از دلایل وقوع حوادث ناگوار و تلفات حجاج است؛ زیرا در حالی که اماکن مقدس مکه و مدینه ظرفیتی محدود دارند، مقامات سعودی برای محقق کردن درآمدهای مورد نظر خود از حجاج، جمعیتی بیش از ظرفیت این اماکن را به این سرزمین ها دعوت می کنند که در موارد بسیار به بروز حوادث ناگواری چون حادثۀ منا در عید قربان سال گذشته منجر می شود.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=5539

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *