×

درگذشت «اسلام کریم اف» رییس جمهور ازبکستان رسما تایید و اعلام شد

 • کد نوشته: 5318
 • ۱۳۹۵-۰۶-۱۲
 • 68 بازدید
 • ۰
 • پس از نزدیک به یک هفته از اعلام اخبار ضد و نقیض در خصوص خبر درگذشت رئیس جمهور ازبکستان، سرانجام مرگ وی از سوی مقامات تاشکند بصورت رسمی اعلام شد. به گزارش پایگاه خبری گیل و دیلم، پس از اعلام اخبار ضد و نقیض از بهبود و وخامت حال عمومی رئیس جمهوری ازبکستان، دقایقی قبل […]

  درگذشت «اسلام کریم اف» رییس جمهور ازبکستان رسما تایید و اعلام شد
 • پس از نزدیک به یک هفته از اعلام اخبار ضد و نقیض در خصوص خبر درگذشت رئیس جمهور ازبکستان، سرانجام مرگ وی از سوی مقامات تاشکند بصورت رسمی اعلام شد.

  به گزارش پایگاه خبری گیل و دیلم، پس از اعلام اخبار ضد و نقیض از بهبود و وخامت حال عمومی رئیس جمهوری ازبکستان، دقایقی قبل تلویزیون دولتی این کشور رسما اعلام کرد که اسلام کریم اف ۷۸ ساله پس از یک دوره بیهوشی ۵ روزه بر اثر سکته مغزی درگذشت.

  یکشنبه هفته جاری، برای اولین بار خبر وخامت حال عمومی اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان در سر خط رسانه های منطقه وجهان قرار گرفت.

  قرار است، فردا در سمرقند، محل تولد وی، مراسم خاکسپاری وی برگزار شود.

  بنابر گزارش رسانه‌های محلی، هم اکنون شهرداری سمرقند مشغول آماده سازی مکانی برای برگزاری مراسم است و تصاویر آن نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

  بنابر قانون اساسی ازبکستان، «نعمت الله یولداشف» رئیس فعلی مجلس سنا تا ۳ ماه آینده زمام امور را بدست خواهد گرفت و پس از گذشت این زمان، انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

  اکنون فرضیاتی قابل اعتنا در خصوص جانشین پس از وی، مطرح و قابل ارائه است.

  در این میان، در حلقه اطراف فعلی کریم‌اف ۳ نفر مهم حضور دارند:

  ۱-رستم عنایت‌اف، رئیس سرویس امنیت ملی ازبکستان و نماینده قبیله سرخان‌دریا.

  ۲-شوکت میرزایف، نخست وزیر ازبستان و نماینده قبیله تاشکند.

  ۳- رستم عظیم‌اف – معاون اول نخست وزیر و نماینده قبیله تاشکند.

  قابل ذکر است، در حال حاضر، اهمیت تقسیم قبیله‌ای در میان نخبگان سیاسی ازبکستان، بطور قابل توجهی هم‌تراز شده است.

  اسلام کریموف موفق شد سازش‌های مهم زیادی را در روابط بین گروه های تاشکند و سمرقند پیدا کند. بدین ترتیب، اکنون اصلیت و منشاء افراد اهمیت کمی دارد – در میان نخبگان تازه متحد شده، حضور نمایندگان مناطق مختلف که پذیرای قوانین تاشکند هستند قابل توجه است. در عین حال، عامل قبیله‌ای به طور کامل منسوخ نشده و به هنگام ارزیابی گرایش‌های مختلف ضروری است.

  منبع:فارس

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=5318

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *