×

رئیس جمهور بحث برانگیز فیلیپین شروع به کار کرد

 • کد نوشته: 3789
 • ۱۳۹۵-۰۴-۱۰
 • 68 بازدید
 • ۰
 • مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری جدید فیلیپین برگزار شده است. در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن، برخی اظهارات آقای دوترته مانند حمایت از برقراری مجدد مجازات اعدام برای جرایم جدی، توصیه به پلیس برای شلیک به افراد مسلح تحت تعقیب، انتقاد از طبقه روشنفکر و وعده پاکسازی تشکیلات دولتی از فساد همراه با […]

  رئیس جمهور بحث برانگیز فیلیپین شروع به کار کرد
 • مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری جدید فیلیپین برگزار شده است.

  در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن، برخی اظهارات آقای دوترته مانند حمایت از برقراری مجدد مجازات اعدام برای جرایم جدی، توصیه به پلیس برای شلیک به افراد مسلح تحت تعقیب، انتقاد از طبقه روشنفکر و وعده پاکسازی تشکیلات دولتی از فساد همراه با استفاده از بعضی واژه‌های مستهجن در ملاء عام از او شخصیتی بحث‌برانگیز ساخت.

  رودریگو دوترته، که ٧١ سال سن دارد، سالمندترین شخص و نخستین فرد از اهالی منطقه میندانائو در جنوب فیلیپین است که به ریاست جمهوری فیلیپین می‌رسد. میندانائو از مناطق توسعه نیافته و فقیر در جنوب فیلیپین است که با شورش و ناامنی دست به گریبان بوده است.

  رئیس جمهوری جدید فیلیپین قبل از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به مدت بیست سال شهردار شهر داوائو، بزرگترین شهر میندانائو بود و در این سمت به فردی شهرت یافت که برای اعمال نظم و قانون از تخطی از برخی موازین دقیق تر حقوق بشر ابایی ندارد. برخی از مخالفان آقای دوترته او را متهم کرده بودند که با گروه‌های زیرزمینی، که به قتل صدها نفر در داوائو متهم هستند، ارتباط داشته است. خود او این اتهام را گاه تلویحا پذیرفته و زمانی تکذیب کرده است.

  image1 (6)

  رودریگو دوترته در رشته حقوق تحصیل کرده و سال‌ها به عنوان وکیل مدافع و سپس در سمت دادستان فعالیت داشت.

  در جریان مبارزات انتخاباتی، او وعده داد که ظرف شش ماه، به جرم و جنایت در فیلیپین پایان دهد و در یک مورد گفت که چنین هدفی را قطعا دنبال خواهد کرد ولو اینکه یکصد هزار نفر هم کشته شوند.

  مخالفان آقای دوترته او را متهم می‌کنند که برای رسیدن به قدرت، رویکردی عوام فریبانه اتخاذ کرده اما او گفته است که “موضوع اصلی برای من، مردم زیر خط فقر هستند، اینکه چطور برایشان آب و نان تهیه کنم.” در کشوری که با وجود رشد سریع اقتصادی طی چند سال گذشته، یک چهارم مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند، ظاهرا این سخنان، اگرچه همراه با الفاظ مستهجن هم بیان شده، برای بسیاری از مردم عادی جاذبه داشته است. 

  علاوه بر شیوه گفتاری رئیس جمهوری جدید فیلیپین، به نظر می‌رسد که ساده زیستی و اعتراف او به داشتن روابط نامشروع متعدد و توهین به پاپ، آنهم در یک کشور کاتولیک مذهب، عملا بر این جاذبه افزوده و از او شخصیتی “خاکی” ساخته است. همسر آقای دوتریته شانزده سال پیش درگذشت و او با شریک زندگی فعلی خود رسما ازدواج نکرده است.

  علیرغم ظاهر امر، گفته شده است که رودریگو دوترته از مسیری کاملا متعارف و سنتی به عرصه سیاست فیلیپین پاگذاشته و در آن پیشرفت کرده است. او در خانواده‌ای از سیاستمداران متنفذ متولد شد و خود نیز توانست شبکه سیاسی قدرتمندی را تشکیل دهد به نحوی که پس از کناره‌گیری از سمت شهرداری داوائو، دخترش به این سمت رسید و پسرش هم مقام معاونت شهردار را به دست آورد.

  از زمان اعلام نتیجه انتخابات، آقای دوترته از ارتباط نزدیک خود با خانواده فردیناند مارکوس، دیکتاتور پیشین فیلیپین پرده برداشته است. فردیناند مارکوس از سال ١٩۶۵ تا ١٩٨۶ بر فیلیپین حکومت کرد و خانواده او به ثروت اندوزی در این مدت متهم است. رئیس جمهوری جدید فیلیپین گفته است که سرانجام اجازه خواهد داد تا جسد فردیناند مارکوس به فیلپین منتقل و در گورستان ملی قهرمانان در مانیل، پایتخت، به خاک سپرده شود.

  پس از ادای سوگند رئیس جمهوری جدید فیلیپین، مراسم ادای سوگند لنی روبردو، معاون او نیز برگزار شد.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=3789

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *