×

رئیس جهاد کشاورزی گیلان خبر داد: انجام شخم اولیه در ۲۰ درصد شالیزارهای گیلان

 • کد نوشته: 86494
 • ۱۴۰۱-۱۱-۲۹
 • 58 بازدید
 • ۰
 • رئیس جهاد کشاورزی گیلان، از آغاز عملیات شخم اولیه اراضی شالیزاری خبر داد و گفت: در غرب و شرق استان عملیات آماده سازی و شخم اولیه آغاز شده و تاکنون در بیش از ۲۰ درصد اراضی شخم اولیه انجام شده است. به گزارش گیل و دیلم ،صالح محمدی در گفت وگو با خبرنگاران، از کشاورزان شالیکار […]

  رئیس جهاد کشاورزی گیلان خبر داد: انجام شخم اولیه در ۲۰ درصد شالیزارهای گیلان
 • رئیس جهاد کشاورزی گیلان، از آغاز عملیات شخم اولیه اراضی شالیزاری خبر داد و گفت: در غرب و شرق استان عملیات آماده سازی و شخم اولیه آغاز شده و تاکنون در بیش از ۲۰ درصد اراضی شخم اولیه انجام شده است.

  به گزارش گیل و دیلم ،صالح محمدی در گفت وگو با خبرنگاران، از کشاورزان شالیکار خواست عملیات آماده سازی اراضی زراعی را آغاز کنند و گفت: شخم زمستانه به جذب و نفوذ آب در شالیزار کمک می کند.

  وی افزود: شرایط نزولات جوی در فصل پاییز و دو ماه زمستان امسال زیاد مطلوب نبود و شاهد میزان کم بارش ها بودیم لذا برای جلوگیری از هدررفت رطوبت خاک، نسبت به انجام شخم اولیه اقدام شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از شالیکاران خواست همزمان با شخم اولیه نسبت به مرمت مرزها و ممانعت از خروج آب از کرت ها اقدام کنند.

  محمدی، با بیان اینکه اراضی شالیزاری خارج از شبکه سد سفیدرود برخوردار از منابع آبی محلی همچون رودخانه ها و چاه ها و آب بندان ها هستند، خاطرنشان کرد: در غرب و شرق استان عملیات آماده سازی و شخم اولیه آغاز شده و تاکنون در بیش از ۲۰ درصد اراضی شخم اولیه انجام شده است.

  وی از شالیکاران حوزه سد سفیدرود خواست حتما براساس تقویم زراعی عمل کنند و گفت: شالیکاران در این مناطق از زدن شخم های عمیق خودداری کنند و شخم سطحی بزنند.

  رئیس جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد: به علت ماهیت غرق آبی محصول برنج، وضعیت شالیزارهای گیلان باتلاقی است و لذا شخم اولیه در خاک تهویه ایجاد می کنند و منجر به توسعه رشد ریشه گیاه بعد از نشاء می شود

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=86494

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *