خانهاقتصادیرئیس سازمان چای:...

رئیس سازمان چای: پرداخت ۹۵ درصدی مطالبات چایکاران/ تولید رقم اصلاح شده «کاشف»

رئیس سازمان چای، از پرداخت ۹۵.۶ درصد از بهای برگ سبز چای خبر داد و تصریح کرد: کمتر از پنج درصد مطالبات چایکاران باقی مانده است.

به گزارش گیل و دیلم ، حبیب جهانساز، بهای برگ سبز چای در سال جاری را بالغ بر ۹۴۹ میلیارد تومان دانست و اظهار کرد: امسال بالغ بر ۱۱۶ هزار تن برگ سبز چای خریداری کردیم.

وی از پرداخت ۹۰۸ میلیارد تومانی بهای برگ سبز معادل ۹۵.۶ درصد خبر داد و تصریح کرد: کمتر از پنج درصد مطالبات چایکاران باقی مانده که براساس وصول از سازمان برنامه و بودجه پرداخت می شود.

رئیس سازمان چای کشور در گفت وگوی ویژه خبری باران، با اشاره به پرداخت بخشی از مطالبات از محل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای، تصریح کرد: در فرایند خرید تضمینی برگ سبز، ۲۰ تا ۲۵ درصد سهم دولت بوده که به واسطه نگه داشتن حلقه های زنجیره تولید و حفظ صنعت چای پرداخت می شود لذا بخشی از بهای برگ سبز وابسته به بودجه سالانه بوده و در بودجه ۱۴۰۲ نیز برای خرید تضمینی اعتبار لازم پیش بینی شده است.

جهانساز، جبران بخشی از مطالبات را از طریق صندوق چای دانست و اضافه کرد: از طریق فروش اموال مازاد به دنبال تامین بخشی از منابع صندوق چای جهت پاسخگویی به چایکاران هستیم.

وی با اشاره به اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی صندوق چای، تاکید کرد: ۷۵ درصد این اعتبار مربوط به چایکاران و ۲۰ درصد نیز مربوط به کارخانجات چای است.

رئیس سازمان چای، پرداخت تسهیلات بهزراعی را از محل اعتبارات صندوق چای دانست و گفت: از این محل دو نوع تسهیلات پرداخت می شود؛ سرمایه در گردش را هم برای باغات و هم برای کارخانجات در نظر گرفتیم که به ازای هر هکتار چهار میلیون تومان به چایکاران جهت هرس و بهزراعی و تامین ماشین آلات مورد نیاز و… پرداخت می شود؛ همچنین از طریق سرمایه گذاری منابع حاصل از صندوق چای در بانک های عامل، به فعلان حوزه چای تسهیلات تا سقف ۳۵ میلیون با بازپرداخت سه ساله پرداخت می شود؛ چایکاران تسهیلات سه درصدی و کارخانجات تسهیلات هفت درصد دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۱ میلیارد تومان سرمایه در گردش و بالغ بر پنج میلیارد تومان تسهیلات سرمایه ای به چایکاران و کارخانجات پرداخت شده است، عنوان کرد: متناسب سازی قیمت برگ سبز چای با تورم و نیاز منطقه و تامین به موقع منابع، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، پرداخت به موقع مطالبات و جلوگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز به ایجاد صرفه اقتصادی کمک می کند؛ خوشبختانه طی سال های اخیر شاهد افزایش سالانه حدود ۵۰ درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز هستیم که در چایکاران امید ایجاد کرده است.

جهانساز، سطح زیر کشت چای کشور را ۲۸ هزار هکتار و سطح فعال را ۲۲ هزار هکتار دانست و متذکر شد: ۶۰۰۰ هکتار باغات رهاسازی شده داریم که در بازه پنج سازه احیا خواهند شد؛ البته سال گذشته ۳۱۵ هکتار و امسال بالغ بر ۱۰۰ هکتار را مجددا احیا کردیم.

رئیس سازمان چای، حجم تولید چای خشک داخلی را ۳۰ هزار تن دانست که تا ۴۵ هزار تن قابل ارتقاست و بیان کرد: قطعا افزایش تولید چای خشک در افزایش درآمد چایکاران موثر است.

وی همچنین از پرداخت هشت میلیارد تومانی به کارگزاران جهت خرید کود توزیع در بین چایکاران خبر داد و خاطرنشان کرد: ۵۰۰۰ تن کود خریداری شده است.

جهانساز، در ادامه از تولید نخستین نهال اصلاح شده چای تحت عنوان «کاشف» با همکاری پژوهشکده چای خبر داد و اظهار کرد: به زودی ۱۰ رقم سازگار با منطقه در اختیار چایکاران قرار می گیرد.

وی بخش خصوصی را واردکننده چای دانست و یادآور شد: ارز دولتی به واردات چای اختصاص نمی یابد تا به نفع تولید باشد لذا چای خارجی گران تر از چای ایرانی بوده و می خواهیم قدرت رقابت آن حفظ شود.

رئیس سازمان چای، نیاز بازار داخلی به چای خشک را ۱۰۰ هزار تن دانست و گفت: بخشی از نیاز بازار توسط چای داخلی و بخش دیگر توسط چای خارجی تامین می شود و لذا به دنبال برندسازی و بهداشتی کردن چای تولیدی هستیم

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

سیاستگذاران باید پوشش جدید خانم‌ها را بپذیرند/ اگر می‌خواهید عزتتان حفظ شود، نادیده بگیرید

قرایی مقدم جامعه شناس می‌گوید: نسل جدید دیگر نسل پیرویی نیست و باید نوع لباس پوشیدن آن‌ها و روسروی نداشتن آن‌ها را به عنوان بخشی از جامعه جدید پذیرفت و مسئولیان اگر نمی‌خواهند عزتشان از بین برود، این مسئله...

مدیرکل صمت گیلان خبر داد: پلمب ۵ واحد صنفی گیلان به علت عدم رعایت قانون حجاب

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از برخورد قاطع با بی‌حجابی در حوزه صنفی خبر داد و گفت: بیش از ۵ واحد صنفی در رشت به علت عدم رعایت عفاف و حجاب پلمب شدند. به گزارش گیل و دیلم...

هشدار حفاظت محیط زیست گیلان، خطر آتش سوزی در مناطق جنگلی و تالابی

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مردم و مسافران خواست از روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی، نهم و دهم فروردین به دلیل وزش باد گرم خودداری کنند. به گزارش گیل و دیلم ،حمزه عشوری گفت : با توجه به...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.