×

شاعر و ترانه سرای گیلانی درگذشت

 • کد نوشته: 92301
 • ۱۴۰۲-۰۶-۱۶
 • 46 بازدید
 • ۰
 • تیمور گرگین روزنامه‌نگار، پژوهشگر، طنزپرداز، شاعر و ترانه سرای بزرگ معاصر در سن ۹۰ سالگی به علت کهولت سن درگذشت. به گزارش گیل و دیلم ، تیمور گرگین روزنامه‌نگار، پژوهشگر، طنزپرداز، شاعر و ترانه سرای بزرگ معاصر در سن ۹۰ سالگی به علت کهولت سن درگذشت. تیمور گرگین در سال ۱۳۱۳ در روستای «چولاب» از […]

  شاعر و ترانه سرای گیلانی درگذشت
 • تیمور گرگین روزنامه‌نگار، پژوهشگر، طنزپرداز، شاعر و ترانه سرای بزرگ معاصر در سن ۹۰ سالگی به علت کهولت سن درگذشت.

  به گزارش گیل و دیلم ، تیمور گرگین روزنامه‌نگار، پژوهشگر، طنزپرداز، شاعر و ترانه سرای بزرگ معاصر در سن ۹۰ سالگی به علت کهولت سن درگذشت.

  تیمور گرگین در سال ۱۳۱۳ در روستای «چولاب» از توابع کوچصفهان متولد شد. پدرش «ملاکاس‌آقا چولابی» از مرثیه‌سرایان معروف در روستا‌های رشت آباد و چولاب بود.

  گرگین مقطع ابتدایی را در دبستان رودکی رشت، سیکل اول دبیرستان را در مدرسه نوربخش، دیپلم را دبیرستان شاهپور گذراند و از سال ۱۳۲۸ نویسندگی و شاعری را آغاز کرد و از ۱۳۳۴ برای رادیو ایران ترانه سرایی کرد.

  نخستین کار او در سال ۱۳۲۸ “مورچه رشتی” نام داشت که در نشریه چلنگر چاپ شد و معروفترین ترانه اش”بنفشه گل” توسط ناصر مسعودی اجرا شده است.

  گرگین در سال ۱۳۴۲ به استخدام رسمی موسسه و روزنامه اطلاعات درآمد و تا ۱۳۷۱ در آنجا مشغول به کار بود. اشعار گیلکی او در سال ۴۱ و ۴۲ در مجله پیام نوین چاپ با اسامی مستعاری، چون مورچه رشتی، مولانا رشتی و بی‌مخ میرزا به چاپ رسید.

  مجموعه شعر «ستاره‌های کور»، «تیره روز»، «شعر و نوول»، «طاغوت در تابوت»، «چهار دیوان دختر رشتی (دو بیتی گیلکی)»، «درخشان‌ترین شاهکار‌های شعرا»، «گلبانگ گیلان»، «امروز چه کسی می‌تواند شاعر باشد؟»، «سروده‌های کودکان» و «چگونه بنویسیم تا ایراد نگیرند؟» از کتاب‌های تیمور گورگین است.

  گرگین بین سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ با روزنامه همشهری نیز همکاری داشت.

  آیین تشییع استاد تیمور گرگین این روزنامه‌نگار، پژوهشگر و شاعر بزرگ گیلک ۱۱ صبح فردا (جمعه) در آرامستان شهر خمام در قطعه هنرمندان برگزار خواهد شد.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=92301

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *