خانهاجتماعیصدای ماندگار گیلان...

صدای ماندگار گیلان درگذشت

سعید تحویلداری، خواننده فولکلور گیلان درگذشت.

به گزارش گیل و دیلم ، سعید تحویلداری در تاریخ۲۴ آذر۱۳۲۷ در شهر رشت در محله سرخبنده (تختی فعلی) به دنیا آمد. وی پنجمین فرزند ذکور خانواده بود. پدرش ابوالفضل تحویلداری دبیر ورزش مدارس رشت بود که در هشت ماهگی سعید برای نجات جان فردی خردسال در خیابان امام خمینی (پهلوی سابق) در برخورد با اتومبیل جان سپرد.

دوره ابتدایی را در دبستان رشدیه رشت ، کوی سرخبنده (تختی فعلی) گذرانده و به دلیل محبوبیت از نظر صدا نزد معلمین و سایر کارکنان مدرسه بیشتر ساعات تفریح را برای آنان ترانه می خواند. در دوره اول متوسطه که در دبیرستان پور داوود تحصیل می کرد با حسین حمیدی عدلی نوازنده ویلن آشنا شد و توسط ایشان به داریوش علی زاده معرفی شد و این آشنایی موجبات همکاریش با وی را فراهم آورد.

اولین ترانه خود را که از ساخته‌های داریوش علی زاده با شعری از حسن رویت پور در برنامه رادیو ارتش رشت اجرا نمود و سپس دو آهنگ و شعر از حسین حمیدی عدلی که بسیار کار موفقی بود اجرا شد و بعدها تعدادی از ساخته‌های خود و سایرین را اجرا کرد، که جملگی کارهای مردم پسندی شد و از محبوب‌ترین آن‌ها «سیه چومه» می‌باشد .

بعد از گذراندن دوران سربازی با شیون فومنی شاعر نام آشنای گیلانی آشنا شد که راه گشای تولید چندین اثر پی در پی به نام‌های «آشیون چوبی» ، «زخمی» ، «مره خیلی دوست بدار» و «همه حرفات دروغ بود» ، می‌باشد . با پیروزی انقلاب ؛ در سال ۵۸ ازدواج نمود و تا ۲۵ سال بعد از آن کلیه اوقات را صرف اداره زندگی و بهینه نمودن آن و پیشبرد اهداف در مسئولیت‌های متعدد سازمانی که در آن فعالیت داشت ، نمود. در نتیجه از دنیای هنر دور ماند.

در سال ۱۳۸۲ با تولید نوار کاست بنام «سنگ صبور» مجدداً به دنیای هنر بازگشت و از آن زمان با «صدا و سیمای مرکز گیلان» همکاری دارد و برای آن تعدادی سرود و تیتراژ سریال‌ها را اجرا نموده است. وی هم‌اکنون از خوانندگان بنام شهر رشت می‌باشد که محبوبیت خاصی نزد مردم گیلان دارد.
سبک و آثار

ترانه‌های وی اغلب به زبان گیلکی می‌باشند. سبک موسیقی او ترکیبی از موسیقی پاپ و سنتی ایرانی و محلی گیلان می‌باشد.

میان آثار وی ترانه «سیه چومه» را می‌توان محبوب‌ترین اثر وی دانست. بعد از انقلاب ایران (۱۳۵۷) نیز وی به فعالیت هنری خود ادامه داد و آلبوم سنگ صبور از آثار وی پس از انقلاب می‌باشد.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

آغاز دوباره بارش باران در گیلان از فردا

بارش تناوبی باران در مناطق مختلف گیلان از فردا به مدت ۳ روز ادامه دارد. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی گیلان گفت: آسمان استان در شرایط فعلی صاف تا نیمه ابریست، اما از فردا بارش تناوبی باران...

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان خبر داد : تردد نوروزی ۱.۵ میلیون خودرو در محورهای گیلان/ افزایش ۱۵ درصدی حجم ورودی ها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان، با بیان اینکه همزمان با آغاز طرح نوروزی، شاهد تردد یک میلیون و ۵۱۹ هزار و ۶ وسیله نقلیه در محورهای استان بودیم، گفت: بالغ بر ۸۸۴ هزار خودرو وارد گیلان...

مدیرعامل هلال احمر گیلان خبر داد : امدادرسانی به ۱۷۳ حادثه دیده از ابتدای طرح امداد نوروزی در گیلان

مدیرعامل هلال احمر گیلان گفت: از آغاز اجرای طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر در این استان به ۱۷۳ نفر حادثه‌دیده در ۵۷ مورد حادثه امدادرسانی شده است. به گزارش گیل و دیلم ، سیاوش غلامی در گفت وگو با...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.