Homeاقتصادیطی 5 سال...

طی ۵ سال اخیر؛ افزایش ۴۰۰ درصدی اخذ مالیات از اقتصاد ضعیف گیلان!

گیل و دیلم | اگر این روزها گذرتان به بازار و خیابان‌های شهرهای گیلان بیفتد، کمتر کسی را پیدا می‌کنید که از افزایش سرسام‌آور نرخ مالیات نالان نباشد.

در گیلان که نه اقتصاد مناسبی دارد، نه صنایع دانه درشتی و نه فضای کسب و کار مساعدی، این روزها همپای استان‌های صنعتی و بزرگ کشور، مردم در حال پرداخت مالیاتی هستند که به اعتقاد عده‌ای، هیچ نتیجه آشکار و واضحی نیز در زندگی روزمره‌شان ایجاد نکرده است.

حتی اگر بپذیریم در مملکتی که روی نفت و گاز خوابیده، بازهم نیاز به اخذ مالیات از مردم است، اما سوال مطرح است که این مالیاتی که از جیب مردم پرداخت می‌شود، نباید در کیفیت زندگی و شهرشان جلوه و نمود پیدا کند؟

برای مردم سوال است که این مالیات‌های سنگین که کمر مردم و صنایع را خم کرده، کجا خرج می‌شود که هیچ بهبودی در امکانات و رفاهیات جامعه مشاهده نمی‌شود.

در حالی که گیلان به گواه آخرین آمار ارائه شده از مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، در رتبه بیست و پنجم فضای کسب و کار ایستاده و فاصله چندانی با عنوان بدترین فضای کسب و کار در سطح کشور ندارد، با این حال اخذ مالیات‌های سنگین از سوی دولت، به یک رویه ثابت و افزایشی تبدیل شده است.

بررسی آمارها نشان می‌دهد در حالی که در سال ۹۸، مالیات اخذ شده در گیلان ۱۴۰۰ میلیارد تومان بود، این رقم در پیش بینی بودجه سال جاری، با افزایش ۴۱۴ درصدی نسبت به ۵ سال گذشته، به رقم ۷۲۰۰ میلیارد تومانی رسیده است.

در حالی که فشارهای اقتصادی در سال‌های اخیر، لطمه زیادی به کسب و کار مردم گیلان زده است، انتظار می‌رفت برای عبور از این روزهای سخت، فشارهای مالیاتی بر کسبه کاهش یابد اما در واقعیت اتفاق دیگری رخ داده است.

باید بررسی کرد و دید که این مالیات‌های سنگین، یکی از عوامل موثر بر تورم افسارگسیخته است یا رشد این مالیات‌ها بر اثر تورمی است که در این سال‌ها در اثر ناکارآمدی دولت‌ها پدید آمده است.

نمایندگان پر ادعای گیلان در مجلس شورای اسلامی باید پاسخ دهند که آیا در زمان بررسی لایحه بودجه در سال‌های اخیر، هیچ نگاهی به وضعیت کسب و کار مردم داشته اند و از تاثیر بشدت منفی افزایش سرسام آور فشارهای مالیاتی بر مردم آگاه بوده‌اند یا خیر؟

اخذ مالیات متناسب با درآمد شهروندان بدون شک امری پذیرفته شده است اما پرونده‌ها و جریمه‌های مالیاتی سنگینی که برای شهروندان بریده شده است، عملا ضربه سنگینی بر اقتصاد ضعیف گیلان وارد ساخته است.

شاید بد نباشد آقایان بهارستان‌نشین که میزان مالیات دریافتی از مردم و سهم گیلان از این مالیات‌ها را مشخص می‌کنند و این روزها دوباره به رای همین مردم نیاز دارند، سری به بازار و محل کسب مردم بزنند تا از نزدیک با دغدغه‌ها و مشکلات شهروندان آشنا شوند و ببینند که نتایج حاصله از تصمیماتشان، چه تاثیرات منفی سنگینی بر معیشت و کسب و کار مردم گذاشته است.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

منتجب نیا: انجمن حجتیه ریشه خالص سازی هاست /خالص سازان به دنبال بالاتر از قالیباف هستند / بزرگان نظام بر دهان تندروها بکوبند /...

منتجب نیا، چهره شاخص اصلاح طلب به خبرگزاری خبرآنلاین، می گوید:شعار خالص‌سازی یعنی براندازی جمهوری اسلامی، جنگ با ملت، قرار دادن نظام در دست اقلیت ناکارآمد و غیرمردمی است. لذا شعار خالص‌سازی بسیار خطرناک است، امیدوارم بزرگان کشور بر...

جوی آرام تا اواسط هفته پیش رو در گیلان

مدیر کل هواشناسی گیلان گفت: آسمان گیلان تا اواسط هفته پیش رو هوای گیلان پایدار است. به گزارش گیل و دیلم ، مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه آسمان گیلان هم اکنون کمی ابری تا نیمه ابری است گفت:...

معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی گیلان خبر داد : پرداخت غرامت ۱۸ میلیارد تومانی به کشاورزان خسارت دیده گیلان

معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی گیلان، با بیان اینکه در سال زراعی گذشته بیش از ۵۳ هزار کشاورز را تحت پوشش بیمه قرار دادیم، اضافه کرد: در مرحله اول کشت، بیش از ۱۸ میلیارد تومان غرامت پرداخت کردیم. به گزارش...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.