×

قهر سخت طبیعت با بومیان تنیان

 • کد نوشته: 12045
 • ۱۳۹۵-۱۲-۰۴
 • 65 بازدید
 • ۰
 • سخت است ببینی آجر آجر خانه‌ای را که با عشق و تلاش بنا کرده‌ای به تدریج در مقابل چشمانت ترک بخورد، بشکند و آوار شود روی همه آرزوهایت. سخت است طعم گس اضطراب و نگرانی از بازی و جنب‌وجوش فرزندت در حیاط خانه که شاید شکاف زمین بشکافد کلاف مهر و محبت بین تو و […]

  قهر سخت طبیعت با بومیان تنیان
 • سخت است ببینی آجر آجر خانه‌ای را که با عشق و تلاش بنا کرده‌ای به تدریج در مقابل چشمانت ترک بخورد، بشکند و آوار شود روی همه آرزوهایت. سخت است طعم گس اضطراب و نگرانی از بازی و جنب‌وجوش فرزندت در حیاط خانه که شاید شکاف زمین بشکافد کلاف مهر و محبت بین تو و فرزندت را.

  زمین، اینجا، خشمگین است و قهرش را هر روز و هر لحظه یادآوری می‌کند. زمین، اینجا، انگار بیمار است و تیمار می‌خواهد.

  به گزارش «پایگاه خبری گیل و دیلم»، نارنج‌پره یکی از روستاهای شهرستان صومعه‌سرا است. روستایی که در منطقه کوهستانی تنیان واقع شده است و چند صباحی است که رانش زمین و ایجاد شکاف در آن به دغدغه اصلی ساکنین روستا و مسئولین تبدیل شده است. بی‌مبالاتی آدم‌ها در بهره‌برداری از اراضی بالادستی، از بین بردن مراتع توسط دام‌های بومیان و یا هر بی‌مهری که انسان‌ها در حق طبیعت می‌کنند شاید دلیل این قهر زمین باشد. بهرحال بررسی علمی این رخداد طبیعی کار کارشناسان است و مساله‌ای است که در حوصله گزارش نمی‌گنجد. اما آنچه مهم است جلوگیری از به وقوع پیوستن اتفاقات ناگوار و پیشگیری از ایجاد بحران است.

  *غیرایمن بودن واحدهای مسکونی در نارنج‌پره تنیان

  مهندس علی فتح‌اللهی فرماندار صومعه‌سرا در جلسه رسیدگی و طرح پیشنهاد و راهکارهایی برای رفع مشکل روستای نارنج‌پره تنیان طی پدیده رانش زمین که با حضور مسئولین دستگاه‌های خدماتی و زیرساختی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه روستای نارنج‌پره تنیان از توابع بخش میرزاکوچک صومعه‌سرا بدلیل شرایط جغرافیایی و توپوگرافی در منطقه سست‌بستر و رانشی قرار دارد، اظهار کرد: متاسفانه با توجه وقوع رانش زمین در این منطقه برای تعدادی از خانوارهای این روستا مشکلاتی بوجود آمده است.

  وی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای مسکونی طی چند سال اخیر بر اثر رانش تخریب و غیرایمن شده است، افزود: انصافاً اقدامات خوبی طی چند سال گذشته در این خصوص صورت گرفته است. اما آنطور که باید و شاید تصمیم و اقدامات برای پایداری منطقه نبوده است.

  فتح‌اللهی بر ضرورت اخذ تصمیمات بزرگ و عملیاتی نمودن آن تاکید و خاطرنشان کرد: باید هر چه سریع‌تر نسبت به عملیاتی نمودن تصمیمات کارشناسی شده اقدام شود تا مردم امیدوار شوند.

  وی به حضور و بازدید میدانی مسئولین و دستگاه‌های خدماتی و زیربنایی شهرستان از منطقه در معرض رانش اشاره کرد و گفت: باید پس از بازدید و بررسی‌ها به یک اندیشه مشترک دست یافت و نسبت به عملیاتی نمودن آن اقدام کرد.

  فرماندار صومعه‌سرا با بیان اینکه بازدید بدون اثر و نتیجه مورد قبول بنده نمی‌باشد، تصریح کرد: باید اثرات و نتایج تصمیمات در جامعه قابل مشاهده و مردم آن را لمس کنند. لازم است برای این مهم مسئولین برنامه‌های خود را با تصمیمات اتخاذ شده هماهنگ کنند.

  وی ادامه داد: پس از بازدید میدانی صورت گرفته در روز گذشته توسط مسئولین از روستای نارنج‌پره به عنوان اولین اقدام، اداره راه وارد عمل و نسبت به ترمیم راه‌های تخریب شده اقدام کرد.

  فتح‌اللهی نقش اصحاب رسانه در انعکاس به موقع اخبار، اطلاع‌رسانی و توسعه و پیشرفت جامعه را بی‌بدیل دانست و عنوان کرد: اصحاب رسانه زبان گویای و گوش شنوای مردم و مسئولین هستند. تلاش اصحاب رسانه باید در راستای بیان و انتقال واقعیت‌ها به مردم باشد.

  وی با بیان اینکه انتقال و بیان اقدامات مسئولین مردم را به این باور و اعتماد می‌رساند که خدمتگزارانشان در تلاش برای رفع و کاهش دغدغه‌ها هستند، افزود: تببین اقدامات امید و نشاط را به جامعه بر می‌گرداند.

  *انجام اقدامات اجرایی در نارنج‌پره قبل از پایان سال

  فتح‌اللهی با اشاره بر اینکه خروجی این جلسه، نظرات کارشناسی و راهکارها در راستای برگزاری جلسه‌ای اختصاصی با موضوع رانش زمین در نارنج‌پره تنیان با حضور مهندس شعبان‌پور معاون عمرانی استاندار گیلان، نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس و مسئولین استانی خواهد بود، ابراز کرد: برای رفع مشکل باید نقشه راهی مشخص و عملی را ترسیم و طبق آن برنامه‌ریزی کنیم.

  وی با بیان اینکه انجام کارهای اساسی زمانبر است، گفت: برای رفع مشکل باید کارها و حجم عملیاتی تقسیم‌بندی شود. نیاز است با توجه به اهمیت رانش زمین و وجود خطرات تصمیماتی را به فوریت گرفت و عملیاتی کرد.

  *تیرهای برق به صورت ۱۰۰درصدی در نارنج‌پره تعویض می‌شوند

  فرماندار صومعه‌سرا با اشاره بر اینکه نیاز است برخی از عملیات‌های اجرایی را در زمان محدود انجام دهیم، ادامه داد: بخشی از کارها اساسی و زیرساختی است که نیازمند نظرات کارشناسی می‌باشد.

  وی بر آمادگی مسئولین قبل از وقوع بحران‌ها تاکید کرد و گفت: آمادگی مسئولین و شناسایی مشکلات جهت رفع و ارائه خدمات هزینه‌های اجرایی را کاهش می‌دهد. نیاز است همواره شرایط را بحرانی دید.

  فتح‌اللهی با بیان اینکه یکی از اقدامات لازم و ضروری در روستای نارنج‌پره با توجه به مشاهدات صورت گرفته تعویض ۱۰۰درصدی تیرهای برق است، خاطرنشان کرد: با توجه به رانشی بودن منطقه، تعدادی از تیرها از حالت عمودی خارج و افقی شد‌ه‌اند. قبل از پایان سال باید نسبت به جابه‌جایی و تعویض تیرهای برق اقدام شود. شن‌ریزی در برخی از مناطق، رفع شکستگی لوله‌های آب از جمله اقداماتی است که تا قبل از پایان سال می‌تواند عملیاتی شود.

  *آب‌های سطحی و زیر زمینی از علل رانش زمین است

  وی آب‌های سطحی و زیرزمینی را در سستی اراضی کوهستانی و رانش زمین موثر دانست و عنوان کرد: باید هر چه سریع‌تر انتقال خانوارها به محیطی امن و منازل استیجاری در دستور کار قرار گیرد.

  *کل تنیان خالی از جمعیت نمی‌شود

  فتح‌اللهی با بیان اینکه مطمئناً کل تنیان را خالی از جمعیت نخواهیم کرد، گفت: با همکاری و تعامل یکدیگر بستر و شرایط لازم را برای بهبود وضعیت و رفع مشکل فراهم می‌کنیم. در صورت عدم تمکین مردم و ایجاد موانع باید مسئولین روستایی پاسخگو باشند.

  *انتقال ساکنین روستای نارنج‌پره به مکانی امن

  وی به واگذاری پنج هزار و ۳۸۵متر زمین از سوی منابع طبیعی به بنیاد مسکن و پیشنهاداتی برای انتقال ساکنین به مکانی امن اشاره و تصریح کرد: لازم است با تعامل و همکاری شورا اسلامی، دهیار و بخشدار نسبت به شناسایی ۵۵خانواری که در پایین‌دست دارای زمین زراعی هستند برای کاربری مسکونی، صدور پروانه ساخت، پرداخت تسهیلات و… اقدام شود.

  فرماندار صومعه‌سرا با بیان اینکه مطلوب است اقدامات اولیه و امکانات زیر ساختی در محل مدنظر جهت جابه‌جایی ساکنین مهیا باشد، گفت: با شناسایی خانوارها در صورتی که خانوارها نه علاقه‌مند به انتقال به پنج هزار و ۳۸۵متر زمین بنیاد مسکن و نه دارای زمین زراعی در پایین دست بودند در صورت امکان نسبت به خرید و پرداخت هزینه منازل مسکونی اقدام خواهد شد.

  فرماندار صومعه‌سرا در پایان اظهار کرد: ساکنین منطقه نارنج‌پره در صورتی که به هیچ یک از راهکارها تمکین نکنند و خواهان ادامه سکونت در روستای در معرض خطر رانش باشند باید تعهد دهند که سکونت در منطقه با رضایت خودشان و در صورت بروز مشکل خود باید پاسخگو و مسئول باشند.

  *انجام اقدامات زیربنایی در نارنج‌پره مقطعی خواهد بود

  در ادامه محمد امین‌پور رئیس اداره بنیاد مسکن صومعه‌سرا با بیان اینکه با توجه به آغاز رانش زمین از سال ۹۱اظهار کرد: طی سال‌های گذشته ۵۰میلیون برای اجرای طرح مطالعاتی در این منطقه در نظر گرفته شد اما این میزان اعتبار به طور کامل تخصیص پیدا نکرد.

  وی با بیان اینکه انجام هر اقدام زیربنایی در این منطقه به صورت مقعطی خواهد بود، گفت: با اولین بارندگی مجدد در منطقه شکاف‌هایی ایجاد خواهد شد. با اعتبارات ناچیز نمی‌توان نسبت به ترمیم و بازسازی اقدام کرد؛ چرا که طول جاده و مسیر بیش از یک کیلومتر است.

  *انتقال ساکنین نارنج‌پره بهترین راهکار است

  امین‌پور با بیان اینکه انجام این اقدامات با مصالح معمولی ممکن نیست، خاطرنشان کرد: برای انجام کاری قابل قبول و اساسی در این خصوص باید دیوارسازی پایین‌دست را گابیون‌بندی و همزمان نسبت به قرارگیری شمع‌هایی در بالادست جاده در عمق ۳۰ تا ۴۰متری برای مهار دیواره‌ها اقدام کرد. لازم است برای کنترل و کاهش وزن خاک خانه‌های بالادست را تخریب کرد.

  *۵۵خانوار در معرض رانش هستند

  وی با اشاره بر اینکه با تامین اعتبارات می‌توان به صورت اصولی در این خصوص برنامه‌ریزی کرد،گفت: با توجه به عدم تامین این اعتبار در استان، تنها راه ممکن با توجه به تشدید سست شدن خاک در مواقع بارندگی جابه‌جایی و انتقال ساکنین این منطقه است.

  امین‌پور با بیان اینکه۵۵خانوار در نارنج‌پره تنیان در معرض خطر رانش زمین هستند، ابراز کرد:با توجه به احتمال بروز خطر در هر لحظه باید تمام خانوارها جابه‌جا و به محیطی امن منتقل شوند. جابه‌جایی ۲۳خانوار کفایت نمی‌کند؛ چرا که هر لحظه امکان رانش و آسیب به کل ساکنین این منطقه وجود دارد.

  *وجود ۲۳قطعه زمین برای ساکنین روستای نارنج‌پره

  رئیس اداره بنیاد مسکن صومعه‌سرا با یادآوری اینکه پنج هزار و ۳۸۵متر مربع زمین در پایین‌دست توسط منابع‌طبیعی در این خصوص به بنیاد مسکن واگذار شده و تغییر و تحولات موقتی در آن انجام شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۲۳قطعه زمین زیر ۲۰۰متری در پایین‌دست وجود دارد که با انجام هماهنگی و دستورات لازم برای ۲۳نفر صدور پروانه ساخت و نقشه به صورت رایگان صورت خواهد گرفت.

  *کل روستا به مکانی دیگر منتقل شود

  مهندس جمشید نعمتی رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری صومعه‌سرا با اشاره به وجود چنین شرایطی در روستای تنس شفت در دهه ۷۰ و جابه‌جایی روستا اظهار کرد: با توجه به رانش زمین در این منطقه طی پیشنهادی کلیه ۳۳خانوار در معرض خطر این روستا ظرف یک سال و نیم به شهرک کادوس انتقال یافتند. زمین واگذار شده در طرح جنگلداری نبوده و فاقد اشجار بود. در حال حاضر ساکنین منتقل شده در شهرک کادوس دارای اراضی کشاورزی، دامداری، واحدهای مسکونی هستند.

  وی با یادآوری اینکه کل روستای تنس با ۸۰۰ هکتار به جنگل طبیعی تبدیل شد، گفت: در خصوص روستای نارنج‌پره تنیان این طرح صدق نمی‌کند؛ چرا که زمین واگذار شده در طرح جنگداری و واگذاری آن مطلقاً ممنوع است.

  وی با تاکید بر اینکه باید نسبت به جابه‌جایی کل خانوارهای در معرض خطر به دلیل رانشی بودن کل منطقه به مکانی امن اقدام شود، افزود: کل منطقه رانشی است. ترمیم جاده‌ها و…به مثابه مُسکن است و رانش همواره وجود خواهد داشت.

  رئیس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری صومعه‌سرا ادامه داد: زمینی باید به روستاییان واگذار شود که از قابلیت کشاورزی،دامداری برخوردار باشد، زیر خانوارهای آسیب‌دیده روستایی و به روستا تعلق دارند.

  *۲تیر فشار ضعیف در نارنج‌پره آسیب دیده است

  در ادامه مهندس سید محمود حسینی‌فر مدیر شرکت توزیع برق صومعه‌سرا با اشاره به وضعیت حوزه برق‌رسانی در این منطقه اظهار کرد: روستای نارنج‌پره نیازمند نصب ۳۰پایه چوبی در حوزه برق‌رسانی است.

  وی با بیان اینکه برای بررسی و اقدامات کارشناسی، کارشناسان اداره مهندسی استان امروز به منطقه مدنظر اعزام می‌شوند، تصریح کرد: یکی از مشکلات قابل پیش‌بینی با مردم در نصب پایه‌ها و… خواهد بود که همکاری شورا و دهیاری در این خصوص نیاز است.

  حسینی‌فر با بیان اینکه طرح مطالعاتی این شرکت تا دو روز دیگر آماده می‌شود، افزود: با بررسی‌های صورت گرفته در روستای نارنج‌پره تو تیر فشار قوی وجود دارد که نیازمند اصلاحات است.

  مدیر شرکت توزیع برق صومعه‌سرا با اشاره بر اینکه خط‌های ۲۰ فشار متوسط ما در این منطقه پایدار است اما بر اثر رانش ۲تیر فشار ضعیف ما دچار آسیب شده است،متذکر شد: اقدامات لازم در این خصوص اجرایی خواهد شد. نماینده شهرستان در مجلس برای روستای تنیان در حوزه اصلاحات بودجه‌های قابل رضایتی اختصاص داده‌اند که شاهد اقدامات خوبی در این خصوص در منطقه خواهیم بود.

  گزارش از مریم محسنی ایسنای گیلان

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=12045

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *