Homeسیاسیمحمد مهاجری: رئیسی...

محمد مهاجری: رئیسی یا علاقه ندارد مجلسی با رای بالا تشکیل شود یا نمی‌داند قرار است اسفند‌ماه انتخابات برگزار شود

گیل و دیلم | محمد مهاجری نوشت: سکوت رییس‌جمهور در ۶ ماهه بعد از سخنان انتخاباتی رهبر معظم انقلاب، نمی‌تواند به معنای غفلت باشد. به ‌عکس بدین معناست که شخص رییس‌جمهور هیچ علاقه‌ای به تشکیل مجلسی با رای بالا ندارد.

خوشبینانه‌ترین فرض آن است که بپذیریم از انتخابات بی‌اطلاع است!

رئیسی یا علاقه ندارد مجلسی با رای بالا تشکیل شود یا نمی‌داند قرار است اسفند‌ماه انتخابات برگزار شود

«رییسی جزو آن ۵۳ درصد است؟» عنوان یادداشت محمد مهاجری برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده:

۱- رهبر معظم انقلاب اسلامی در اول فروردین امسال در سخنرانی حرم رضوی به موضوع انتخابات اشاره کردند. ایشان که معمولا از ایجاد زودهنگام فضای انتخاباتی برحذر می‌دارند، این‌بار در حرکتی پیشدستانه و قریب ۱۱ ماه زودتر به رعایت انتخابات سالم، امن و رقابتی تاکید کردند. همین اشاره کافی بود که دستگاه‌های مختلف ناظر و مجری انتخابات، برای تحقق هدف ایشان دست به کار شوند.

مثلا انتظار می‌رفت وزارت کشور، شرایط فعالیت احزاب را تسهیل کند؛ گفت‌وگوی جریان‌های سیاسی در صدا و سیما جدی‌تر پیگیری شود؛ فضای مناظره و تفاهم تدارک شود؛ کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها توسط شورای انقلاب فرهنگی فعال گردد؛ راه‌های گسترده‌تر شدن مشارکت عمومی در مجامع جامعه‌شناسی بررسی و موانع آن رفع شود و… و خلاصه هر کاری که برای داغ کردن بازار انتخابات لازم است، صورت پذیرد.

اما دریغ که مجلس به‌ جای گشودن گره‌ها، قانون انتخابات مجلس را تغییر داد و عملا در برابر دیدگاه رهبری که انتخابات را رقابتی و پرشور می‌خواهند، ایستاد. بی‌شک گسترش اختیارات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها حتی تا بعد از انتخابات و نیز جزییاتی چون حتی تمدید ساعت رای‌گیری با اذن این شورا! و به ویژه قصه پیش‌ثبت‌نام‌ها که شبهه مهندسی انتخابات را تداعی می‌کند، سیگنال‌های منفی به کف جامعه است.

مشارکت کمرنگ در انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ که دلیل اصلی‌اش کم‌اعتمادی شهروندان به صندوق‌های رای است، باید زنگ خطری می‌شد که دست‌اندرکاران سیاسی را برای تکرار نشدن آن دو واقعه ترغیب کند که نکرد.

۲- مدتی پیش نتایج یک نظرسنجی منتشر شد که برمبنای آن ۵۳درصد از شهروندان تهرانی گفته بودند اصلا از برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم در اسفند خبر ندارند. این رقم متاسفانه معنای بسیار تاثربرانگیزی دارد و می‌طلبد که برای بهبود فضا کاری انجام داد.

یکی از این کارها، اعلام اراده دولت و شخص رییس‌جمهور برای تاثیرگذاری بر فضای سیاسی است. اما سکوت رییس‌جمهور در ۶ ماهه بعد از سخنان انتخاباتی رهبر معظم انقلاب، نمی‌تواند به معنای غفلت باشد. به ‌عکس، در تصور سیاسی بدین معناست که شخص رییس‌جمهور هیچ علاقه‌ای به تشکیل مجلسی با رای بالا ندارد. خوشبینانه‌ترین فرض آن است که بپذیریم آقای رییس‌جمهور جزو همین ۵۳درصد است و از انتخابات بی‌اطلاع!

اگر آقای رییسی مثلا از امروز به صرافت بیفتد که انتخابات را جدی بگیرد ۶ ماه تاخیر دارد و اگر این ۶ ماه را در ضعف عملکرد سیاسی-انتخاباتی دولت ضرب کنیم، نتایج دلسرد‌کننده‌ای خواهد داشت.

چه تفاوتی دارد که اپوزیسیون خارج از کشور یا تندروهای داخلی بر طبل عدم مشارکت بکوبند، یا دولتی که مسوول برگزاری انتخابات است؟ نتیجه یکی است

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

ماهیگیری روزنامه اصولگرا از مصاحبه تحریف شده کرباسچی / او از انتخاب یک زن به عنوان رئیس جبهه اصلاحات ناراضی است!

روزنامه جوان در یادداشتی به مصاحبه کرباسچی درباره انتخاب آذر منصوری به عنوان ریاست جبهه اصلاحات پرداخته است آنهم در شرایطی که کرباسچی از تحریف اظهاراتش در این گفتگو روایت کرده است. به گزارش گیل و دیلم ، در ادامه...

آقای رئیسی! به جای این همه سختی سفر برای خود و خانواده و این همه سخنرانی اگر یک تحریم لغو می‌شد، سودمندتر نبود؟

گیل و دیلم | اعتماد نوشت: نقدوبررسی سخنان آقای رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل محل نیاز و ضرورت نیست چراکه تاکید بر مواضع جمهوری اسلامی بود و این معانی تاکنون با لحن و ادبیات مختلف از انواع تریبون‌های...

عصبانیت شدید روزنامه اصولگرا از انتصاب وزیر روحانی به عنوان قائم مقام وزیر رئیسی

روزنامه اصولگرای جوان از انتصاب خاوازی، وزیر دولت قبل به عنوان قائم مقام محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی عصبانی شد. به گزارش گیل و دیلم ، روزنامه جوان در این باره نوشت: با توجه به عملکرد ضعیف خاوازی در دوره وزارتش...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.