×

محمود عباس زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی: آقای رئیسی بهتر است به جای انشاء صفحه‌ای برنامه‌هایش، روی تیم اقتصادی‌اش کار کند

 • کد نوشته: 86646
 • ۱۴۰۱-۱۲-۰۴
 • 94 بازدید
 • ۰
 • تا قبل از بهمن ماه، نمایندگان مجلس با انتقادهای فراوان از تیم اقتصادی دولت صحبت از استیضاح ۹ وزیر دولت می کردند، ولی گویی با توجه به اینکه در سال آخر نمایندگی قرار گرفته‌اند، این موضوع کاملا به وادی فراموشی سپرده شده و آنان به‌جای استیضاح، تصمیم بر حمایت از دولت گرفته‌اند و با همان […]

  محمود عباس زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی: آقای رئیسی بهتر است به جای انشاء صفحه‌ای برنامه‌هایش، روی تیم اقتصادی‌اش کار کند
 • تا قبل از بهمن ماه، نمایندگان مجلس با انتقادهای فراوان از تیم اقتصادی دولت صحبت از استیضاح ۹ وزیر دولت می کردند، ولی گویی با توجه به اینکه در سال آخر نمایندگی قرار گرفته‌اند، این موضوع کاملا به وادی فراموشی سپرده شده و آنان به‌جای استیضاح، تصمیم بر حمایت از دولت گرفته‌اند و با همان شعار یک دست بودن دولت ومجلس وضعیت معیشتی مردم را از یاد برده اند.

  محمود عباس زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم گفت: بنده ازابتدا و از روز رای اعتماد شاید تنها مخالف جدی برنامه های اقتصادی دولت آقای رئیسی بودم، من در آنجا گفتم که تیم اقتصادی دولت کارآمد نیست و دولت به جای اینکه یک صفحه انشاء را به عنوان برنامه بیاورد که مثلا رشد اقتصادی، تورم و اشتغال را چه خواهد کرد، بهتر است روی تیم اقتصادی اش کار کند.

  به گزارش گیل و دیلم به نقل از خبرآنلاین، بخش هایی از گفت و گوی عباس زاده مشکینی را در ادامه می خوانید:

  این موضوع همان زمان منتشر شد. نکته دوم اینکه بخشی از مشکلات اقتصادی ما مشکلات ساختاری است، یعنی ما نیاز به یک سری تصمیمات ساختاری داریم. سومین نکته این است که بخشی از مسائل اقتصادیما در اقتصاد خُرد نیست بلکه در اقتصاد سیاسی است.

  چهارم بنا به دلایلی که در حال حاضر نمی خواهم به آن‌ها بپردازم فشار رقبای بین المللی است که اکنون خیلی زیاد شده است تا حدی که آن‌ها فرآیند مقابله با جمهوری اسلامی ایران را تقریبا تغییر داده اند و حتی از آوردن فشارهای ضد امنیتی هم ابایی ندارند.

  این جنگ ترکیبی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، واقعا یک موضوع جدی است. بالاخره اقتصاد ما بی تاثیر از این فشارها نیست، البته من اعتقاد دارم مدیریت هوشمندانه می‌تواند پیچیده‌ترین مسائل را نیز حل کند، بنده مسائل کشور را لاینحل نمی بینم.

  فرض بر این است کسانی که می‌آیند مسئولیت دولت را برعهده می‌گیرند، به طور قطع شرایط را مطالعه کرده اند و چشم انداز کشور و محدودیت ها را می‌دانند و با وجود محدودیت‌ها قول و قرار می گذارند و با علم به محدودیت ها به مردم وعده می دهند.

  مجلس نباید کوتاه بیاید، البته من اعتقاد دارم هنوز زود است که بگوییم مجلس کوتاه آمده است. مجلس دیروز دو ساعت جلسه غیر علنی داشت و در آن‌جا خیلی شفاف مشکلات مطرح شد، ما در حین نقد دولت و وادار کردن آن به پاسخگویی باید از دولت حمایت هم بکنیم.

  البته الان بحث استیضاح برخی از وزرا در مجلس وجود دارد ولی تا یک استیضاح بخواهد ساماندهی شود و سر و سامان بگیرد، زمان می برد، در عین حال که درست نیست تا زمان استیضاح این صحبت ها به بیرون درز کند و وضعیت موجود در آن وزارتخانه متزلزل شود.

  ما نماینده مردم هستیم، موضع من هم کاملا مشخص است و من اصلا ملاحظه ندارم. این وضعیت قابل تداوم نیست، به‌نظر من مجلس وظیفه خود را انجام خواهد داد و این موضوع در جلسه غیر علنی دیروز کاملا مشخص بود و شما ان شالله در روزهای آتی شاهد اخبار خوب و تعیین کننده‌ای خواهید بود.

  کار از تذکر گذشته است و کارهای جدی تر از تذکر باید صورت بگیرد. استیضاح هم یک بخش از ابزارهای مجلس است، مجلس می تواند وزرا و دولت را استیضاح کند.

  مجلس ۲۹۰ نماینده دارد و نمایندگانی که با استیضاح موافق نیستند از این حرف ها می زنند ولی در نهایت رای اکثریت مجلس تعیین کننده است. در سال آخر نماینده می خواهد خودش را به مردم نشان دهد واگر کاهلی و سستی در کارش بوده آن را جبران کند.

  بعضی وقت‌ها ممکن است نماینده ای انگیزه خاصی از استیضاح داشته باشد، مثلا در حوزه انتخابیه اش انتظاری از وزیر داشته و عملی نشده و آمده استیضاح را امضا کرده و فردا وزیر می‌رود مشکل را حل می کند و ایشان نیز امضایش را پس می گیرد.

  این موضوع کم و بیش در همه مجالس بوده و در این مجلس هم هست. اما استیضاحی که مبنا داشته باشد و با نگرش کشورداری شکل گرفته باشد، امضاهایش با این لابی‌ها پس گرفته نمی شود. به‌نظر من این مجلس درسال آینده (۱۴۰۲) درهدایت و واداشتن دولت به پاسخگویی سال متفاوتی خواهد داشت و مجلس جدی‌تری خواهد بود.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=86646

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *