Homeفرهنگی هنریمدیرکل میراث فرهنگی...

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان : رشت ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی دارد/ راه اندازی موزه موسیقی و موزه مطبوعات در رشت

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، شهر رشت را دارای ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی دانست و گفت: پرونده ثبت جهانی مرکز تاریخی رشت در دست اقدام است.

به گزارش گیل و دیلم ، ولی جهانی امروز، ۲۰ شهریور، در جلسه شورای شهرستان رشت، با اشاره به قدمت ۲۳۰ هزار ساله استان گیلان، اظهار کرد: قدیمی‌ترین سکونتگاه بشر اولیه در غار مربوط به گیلان است.‌

وی غار دربند رشی را پس از ماسوله و قلعه رودخان و موزه میراث روستایی، چهارمین جاذبه گردشگری تاریخی استان گیلان دانست و افزود: اگرچه گیلان را به طبیعت می شناسند، اما ۵۲۰۰ اثر تاریخی داریم که ۱۲۳۵ اثر ثبت ملی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان مزارع کشاورزی و استخرهای طبیعی را مدیون حکومت سادات کیایی در ۷۰۰ سال پیش دانست و تصریح کرد: شهر تاریخی گسکر نیز از شهرهای مهم گیلان قبل از رشت و انزلی در دوران حکومت آل بویه بوده است.

جهانی با بیان اینکه سال گذشته ۸۵ میلیون مسافر وارد گیلان شدند، شهر رشت را دارای بیشترین اقامت دانست و عنوان کرد: موزه میراث روستایی رشت که ۲۶۳ هکتار مساحت دارد و یکی از موزه های ساخته شده پس از انقلاب می باشد، کاندیدای ثبت جهانی است.

وی شهر رشت را دارای ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی دانست و گفت: ۴۰ بنای تاریخی شهر رشت را مرمت کردیم. پرونده ثبت جهانی مرکز تاریخی رشت نیز در دست اقدام است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از راه اندازی موزه مطبوعات در منطقه صیقلان رشت خبر داد و خاطرنشان کرد: مسجد جامع لشت نشاء قدیمی ترین مسجد استان گیلان در جلگه است و لذا اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی برای احداث سردرب آن تخصیص دادیم.

وی شهرهای رشت و لاهیجان و انزلی را پیشرو در جذب سرمایه گذار گردشگری دانست و تاکید کرد: ۳۰۰ بنای تاریخی گیلان در اختیار دستگاه‌های دولتی است؛ بیشترین بناهای تاریخی شهرستان رشت نیز مربوط به شهرداری و آموزش و پرورش است.

جهانی کاخ سردار امجد تالش را بزرگترین موزه باستان شناسی کشور دانست و اضافه کرد: به زودی موزه مردم شناسی رودبار را راه اندازی خواهیم کرد؛ مدرسه سمیعی نیز به هنرستان و مدرسه فروغ به موزه موسیقی تبدیل می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در پایان از برگزاری ۳۰۰ ویژه برنامه هفته گردشگری در استان خبر داد و بیان کرد: ۲۰ جشنواره گردشگری نیز در شهرستان‌های مختلف از جمله رشت برگزار می شود.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: یک وزیر که تغییر می کند، از بس همشهری هایش را می آورد، لهجه وزارتخانه...

یک نماینده مجلس می گوید: انتخاب وزرا در کشور چارچوب مشخص قانونی ندارد. برای انتخاب یک وزیر باید پیشینه و سوابقی تعریف شود. به گزارش گیل و دیلم به نقل از هم میهن نوشت: تغییرات در دولت طی دو سال...

احمد مسعود: تنها راه طالبان برای کسب مشروعیت، برگزاری انتخابات است

احمد مسعود، رهبر ضد طالبان افغانستان گفت: هیچ مذاکره ای با طالبان برای مذاکره برای حل و فصل صلح وجود ندارد و قول داد که جنگ چریکی را برای آوردن این گروه به میز مذاکره افزایش دهد. به گزارش گیل...

منتجب نیا: انجمن حجتیه ریشه خالص سازی هاست /خالص سازان به دنبال بالاتر از قالیباف هستند / بزرگان نظام بر دهان تندروها بکوبند /...

منتجب نیا، چهره شاخص اصلاح طلب به خبرگزاری خبرآنلاین، می گوید:شعار خالص‌سازی یعنی براندازی جمهوری اسلامی، جنگ با ملت، قرار دادن نظام در دست اقلیت ناکارآمد و غیرمردمی است. لذا شعار خالص‌سازی بسیار خطرناک است، امیدوارم بزرگان کشور بر...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.