×

مرکز آمار از ترس نرخ تورم را اعلام نمی‌کند!

 • کد نوشته: 88626
 • ۱۴۰۲-۰۲-۱۳
 • 118 بازدید
 • ۰
 • روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: به نظر می‌رسد سیاستگذاران برای قضاوت نشدن عملکرد خود در حوزه‌های مختلف علاقه‌ای به انتشار آمار ندارند. به گزارش گیل و دیلم ، روزنامه دنیای اقتصاد با انتقاد از عدم ارایه نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران، دلیل آن را ترس سیاستگذاران از قضاوت عملکرد خود دانسته است. به گزارش دنیای […]

  مرکز آمار از ترس نرخ تورم را اعلام نمی‌کند!
 • روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: به نظر می‌رسد سیاستگذاران برای قضاوت نشدن عملکرد خود در حوزه‌های مختلف علاقه‌ای به انتشار آمار ندارند.

  به گزارش گیل و دیلم ، روزنامه دنیای اقتصاد با انتقاد از عدم ارایه نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران، دلیل آن را ترس سیاستگذاران از قضاوت عملکرد خود دانسته است.

  به گزارش دنیای اقتصاد، سال جاری تحت عنوان «مهار تورم و رشد تولید» نام‌گذاری شده است. تحقق مهار تورم مستلزم آن است که آمارهای این حوزه در دسترس کارشناسان و فعالان اقتصادی قرار بگیرد. برخلاف سال‌های قبل که مرکز آمار ایران، آمار تورم را در روز نخست هر ماه، به‌صورت مرتب در دسترس مخاطبان قرار می‌داد در دو ماه اخیر این اطلاعات منتشر نشده است. بانک مرکزی نیز که پس از وقفه‌ای طولانی در ماه‌های پایانی سال گذشته به انتشار آمار تورمی مبادرت ورزید، به رویه حبس شاخص مصرف‌کننده بازگشت. با این حال حبس آمار به تورم محدود نمانده است و در بخش‌های صنعت، تجارت و مسکن نیز مشاهده می‌شود.

  این روزنامه نوشته است: به نظر می‌رسد سیاستگذاران برای قضاوت نشدن عملکرد خود در حوزه‌های مختلف علاقه‌ای به انتشار آمار ندارند. این حبس آمار علاوه بر آنکه قدرت رصد و تحلیل طیف جامعه کارشناسی، ناظران و فعالان بازارها را تضعیف می‌کند، باعث می‌شود تا ارزیابی عملکرد سیاستگذاران بر اساس سنجه‌ای قابل اتکا بلاموضوع شود. همچنین این مساله می‌تواند به ایجاد رویه‌ای جدید در برخورد سلیقه‌ای با انتشار آمار سازمان‌ها منجر شود

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=88626

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *