×

معاون تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی: ۹۰ درصد دانه‌های روغنی کشور از خارج وارد می‌شود

 • کد نوشته: 6455
 • ۱۳۹۵-۰۷-۱۴
 • 130 بازدید
 • ۰
 • رمضانعلی حاجیلری ظهر امروز در نشست تخصصی دانه‌های روغنی در سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توجه به توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور افزایش یافته است، اظهار داشت: کشت دانه‌های روغنی در کشور با روند مطلوبی آغاز به‌کار کرد اما در چندین سال اخیر با کاهش مواجه شد. وی […]

  معاون تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی: ۹۰ درصد دانه‌های روغنی کشور از خارج وارد می‌شود
 • رمضانعلی حاجیلری ظهر امروز در نشست تخصصی دانه‌های روغنی در سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توجه به توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور افزایش یافته است، اظهار داشت: کشت دانه‌های روغنی در کشور با روند مطلوبی آغاز به‌کار کرد اما در چندین سال اخیر با کاهش مواجه شد.

  وی با اشاره به اینکه توجه به توسعه کشت دانه‌های روغنی با در نظر گرفتن وضعیت نامطلوب روغن در کشور در چند سال گذشته روند رو به رشدی را در پی گرفته است، افزود: ۹۰ درصد دانه‌های روغنی کشور از خارج وارد می‌شود.

  معاون فنی طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید دانه روغنی در چندین سال اخیر در کشور از ۱۶ درصد به ۸ درصد کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: با تشکیل ستاد توسعه دانه‌های روغنی در کشور اقدامات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده است.

  حاجیلری اصلاح روند بازرگانی در فروش دانه‌های روغنی و خرید به موقع محصولات تولیدی در استان‌ها را از اقدامات مطلوب ستاد مذکور عنوان کرد و افزود: تلاش است با افزایش سطح زیرکشت و با ایجاد مراکز خرید محصول در مناطق کشت شده به افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور کمک کنیم.

  معاون فنی  طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال گذشته در پرداخت تمامی محصولات کشاورزی چون گندم، جو و چغندر دچار مشکل بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: با حمایت‌های ویژه تمامی بهای محصولات دانه روغنی در کشور پرداخت شده است.

  وی وضعیت تولید روغن در کشور را غیرقابل قبول عنوان کرد و با اشاره به اینکه با افزایش تولیدات دانه‌های روغنی و کنجاله می توان از این سرشکستگی ملی رهایی یابیم، بیان کرد: وضعیت نیاز کشور به روغن و کنجاله ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تن است.

  حاجلیری خاطرنشان کرد: ارتقاء کیفیت روغن مصرفی کشور، تضمین امنیت غذایی جامعه و جلوگیری از خروج چندین میلیاردی ارز از کشور از اهداف توسعه تولید دانه‌های روغنی در کشور است.

  معاون فنی طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در راستای سیاست‌های حمایتی از کشت دانه‌های روغنی در کشور اقدامات ویژه‌ای انجام شده است، تصریح کرد: هزار دستگاه کارنده‌های جدید با ۵۰ درصد یارانه در استان‌ها توزیع می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه به هر هکتار از اراضی زیر کشت کلزا ۲۵ میلیون ریال تسهیلات اهدا می‌شود، افزود: کل حق بیمه سهم کشاورز در اراضی کشت کلزا از محل اعتبارات طرح توسعه تولید دانه‌های روغنی پرداخت می‌شود.

  حاجیلری با تاکید بر اینکه ۱۰ دستگاه کارنده به‌عنوان سهم استان، به گیلان اختصاص یافته است، تصریح کرد: با بررسی سطح زیرکشت کلزا در شهرستان‌های استان این سهمیه افزایش می‌یابد.

  معاون فنی طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در سال ۹۵ و ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ هزار هکتار در کشور پیش‌بینی شده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود که از میزان مذکور ۴۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود.

  وی استان‌های خوزستان، گلستان، فارس، خراسان، قزوین و اردبیل را از استان‌های شاخص در کشت دانه روغتی کلزا اعلام کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در گیلان و با آموزش‌های مخصوص در این حوزه امید است گیلان به یکی از استان‌های برتر تولید کلزا در سطح کشور تبدیل شود.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=6455

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *