×

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد

 • کد نوشته: 2417
 • ۱۳۹۵-۰۳-۲۳
 • 68 بازدید
 • ۰
 • بالاخره پس از ۲ ماه از آغاز برداشت برگ سبز چای و نزدیک شدن به برداشت چین دوم، نرخ قطعی خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد.   محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور  گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک با ۱۲ درصد افزایش ۲ هزار و ۴۴۷ تومان و نرخ […]

  نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد
 • 1430637113204_Rouhollah-Vahdati-3-of-5

  بالاخره پس از ۲ ماه از آغاز برداشت برگ سبز چای و نزدیک شدن به برداشت چین دوم، نرخ قطعی خرید تضمینی برگ سبز چای اعلام شد.

   

  محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور  گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک با ۱۲ درصد افزایش ۲ هزار و ۴۴۷ تومان و نرخ تضمینی برگ سبز چای درجه ۲ با ۱۳ درصد افزایش هزار و ۳۶۷ تومان تعیین شد.

   

  روزبهان با بیان اینکه چین اول برگ سبز چای به پایان رسیده است، تصریح کرد: تاکنون ۴۱ هزار و ۵۰۰ تن چای به ارزش ۸۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

   

  وی با بیان اینکه ۲۱ میلیارد تومان از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای به کشاورزان پرداخت شده است، گفت: حدود ۱۴ میلیارد تومان این پرداخت مربوط به سهم کارخانجات بوده که وصول شده و در اختیار چایکاران قرار گرفته است.
  رئیس سازمان چای کشور نیز  اعلام کرد : که از ابتدای فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون چایکاران ۴۱ هزار تن برگ سبز چای از باغ ها برداشت کردند که ۷۴ درصد درجه یک و ۲۶ درصد درجه ۲ است.
  سالانه ۹۰ هزار تن برگ سبز چای در گیلان و مازندران برداشت می شود که ۹۰ درصد آن را چایکاران گیلانی می چینند.
  گیلان ۲۰ هزار هکتار و مازندران ۲ هزار هکتار باغ چای فعال دارد.
  *رئیس اتحادیه چایکاران از نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی برگ سبز چای ناراضی است

   

  اما ایرج هوسمی رئیس اتحادیه چایکاران با ابراز نارضایتی از نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی برگ سبز چای گفت: این افزایش قیمت متناسب با هزینه‌ها نیست و حداقل باید ۳۰ درصد افزایش قیمت برای خرید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته در نظر گرفته می‌شد.

   

  وی افزود: سرانه مصرف چای در کشور یک کیلو و ۶۵۰ گرم است که تقریبا برای هر ایرانی در طول یک سال ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و در صورت افزایش ۳۰ درصدی بهای برگ سبز چای هزینه‌ چندانی به خانوار تحمیل نمی‌‌شد اما مشکلات چایکاران تا حدود زیادی حل می‌شد.

   

  براساس این گزارش: پیش از این محمدعلی روزبهان رئیس سازمان چای کشور گفته بود که در صورت افزایش بیش از نرخ مصوب، امکان رقابت از چایکاران با توجه به واردات چای سلب می‌شد.

   

  این گزارش می‌افزاید: سال گذشته ۸۷ هزار تن برگ سبز چای درجه یک با قیمت ۲ هزار و ۱۸۰ و برگ سبز چای درجه ۲ با قیمت هزار و ۲۱۰ تومان به ارزش ۱۳۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از چایکاران خریداری شد.
  منبع: خبرگزاری صدا و سیما
  برچسب ها

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=2417

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *