×

نماینده رشت: برنج کمتر از ۱۲ هزار تومان برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد

 • کد نوشته: 6729
 • ۱۳۹۵-۰۷-۲۴
 • 178 بازدید
 • ۰
 • نماینده رشت در مجلس گفت: در حال حاضر برنج با کاهش قیمت مواجه است و براساس اطلاعات واصله از بازار کیلویی ۹ هزار تومان به فروش می رسد در حالی که برنج کمتر از ۱۲ هزار تومان برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد. محمدصادق حسنی جوریابی با اشاره به شرایط کنونی بازار برنج گفت: برنج در […]

  نماینده رشت: برنج کمتر از ۱۲ هزار تومان برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد
 • نماینده رشت در مجلس گفت: در حال حاضر برنج با کاهش قیمت مواجه است و براساس اطلاعات واصله از بازار کیلویی ۹ هزار تومان به فروش می رسد در حالی که برنج کمتر از ۱۲ هزار تومان برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد.

  محمدصادق حسنی جوریابی با اشاره به شرایط کنونی بازار برنج گفت: برنج در سال جاری حدود کیلویی ۸ هزار تومان برای کشاورز هزینه دربرداشت که در بازار با مبلغی حدود ۹ تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد و با این وضع کشاورز دچار مشکل خواهد شد.

  او افزود: واردات بی رویه برنج به دلیل سود بالای موجود در آن همچنان در جریان است و طبق اطلاعات موثق در حال حاضر در یکی از گمرکات کشور ۱۵۰ هزار تن برنج وارداتی موجود است و این به معنی بی توجهی کامل به مشکل کشاورز شالیکار است و برخلاف صحبت های مسئولین واردات همچنان ادامه دارد.

  این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: به جرات می توان گفت که واردات برنج به نحوی است که اگر از امسال تا ۱۰ سال آینده هیچ برنجی وارد نشود نیاز بازار تامین می‌شود و این برنجکار داخلی است که لطمه می بیند.

  او با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در کشور تولید می‌شود گفت: نیاز کشور حدود ۵/۲ میلیون تن برآورد شده که می توان کمبود حدود ۳۰۰ هزار تن برنج را نیز با اصلاح اقلام برنج و جایگزینی اقلام پر محصول جبران نمود اما به دلیل سود کلانی که در واردات برنج وجود دارد کسی به فکر حل مشکل برنج داخلی نیست.

  حسنی جوریابی در پایان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات صنعت برنج داخلی ضعف صنایع تبدیلی و شالیکوبی است که متاسفانه در این بخش نیز به دلیل بی توجهی مسئولان مشکلات فراوانی وجود دارد و ما برنج خرد یا آسیب دیده مان در شالیکوبی ها از استاندارد جهانی بالاتر است.

  منبع: ایسنا

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=6729

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *