Homeسیاسیهر شل حجاب،...

هر شل حجاب، کم حجاب یا بی حجابی ضد انقلاب نیست / در مسئله حجاب همه چیز دست نیروی انتظامی نخواهد بود

من فکر نمی کنم لزوما هرکسی که مثلا شُل حجاب ،کم حجاب و یا بی حجاب است حتما می خواهد ضد انقلاب باشد و حرکت خود را ضد انقلابی بداند.نه. من فکر می کنم با تجاربی که ما در حوزه حقوقی داریم آنچه که کمیسیون ما ارائه خواهد داد پُر پیمان و کامل خواهد بود.

به گزارش گیل و دیلم به نقل از خبرآنلاین ، کمتر از یکسال از حوادث پاییز ۱۴۰۱ می گذرد، در واقع بعد از داستان فوت خانم مهسا امینی خودروهای گشت ارشاد در پارکینگ ها جا خوش کردند و فعلا خبری از آنها نیست. دولت سعی در قانونی کردن احکام حجاب دارد. قوه قضاییه هم بیکار ننشسته و اخیرا لایحه ای به مجلس ارائه کرد، که از همان ابتدا منتقدان زیادی داشت مبتنی بر این که قدرت بازدارندگی لایحه بسیار پایین است. با همه حرف و حدیث ها بالاخره این لایحه به رای گذاشته شد و نمایندگان به یک فوریتی شدن آن رای دادند، آن هم به بهانه رسیدگی بیشتر و ضیق وقت. بنا بر شنیده ها عزم بر این است که مجددا پای نیروی انتظامی به میان کشیده شود و به مامورین نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط، اختیاراتی داده ‌شود که اگرچه پیش‌ از این تحت امر مقام قضائی بودند، امروز خودشان قاضی، مجری حکم و مأمور باشند. ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این باره فعلا سکوت اختیار کرده و همه نگاه ها را به فراجا و نظر نمایندگان مجلس معطوف کرده است، این ستاد صرفا برای عقب نماندن از قافله خبری، با راه اندازی پویش «اگر من جای دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بودم …»از مردم در خواست کرده تا از هر قشر و صنفی و با هر تفکر و عقیده‌ای بتوانند کاملاً شفاف و رسا به بیان اولویت‌ها و رویکردها و آرای خود درباره مسئولیت دبیر ستاد در حوزه‌های فرهنگ، صنعت، سیاست، اقتصاد، اجتماع، محیط زیست و… بپردازند تا در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های این مجموعه سهیم باشند، «خبرآنلاین» در گفت و گو با حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص سرانجام لایحه حجاب را مورد بحث قرار داده است.

درحال حاضر لایحه حجاب در مجلس در چه مرحله ای است؟

لایحه حجاب به کمیسیون قضایی ارسال شده و ما در سامانه گذاشته ایم تا نمایندگان نظرات خود را بنویسند و بنا داریم سه روز تمام روی لایحه حجاب کار کنیم.

گفته شده که به مامورین نیروی انتظامی در این لایحه به‌عنوان ضابط، اختیاراتی داده شده که اگر پیش‌ از این تحت امر مقام قضائی بودند، امروز خودشان قاضی، مجری حکم و مأمور هستند.

فعلا این حرف ها نیست. حجاب قبل از همه چیز یک مسئله شرعی ،فرهنگی و اعتقادی است ،بر این اساس ما موظف هستیم طبق قوانین اسلام نسبت به حجاب عمل کنیم و چون کشور ما اسلامی است و در تمام قوانین کشور طبق اصل ۴ قانون اساسی حاکمیت اسلام حاکم است و ما موظف هستیم به قانون اسلام عمل بکنیم ، یکی از مسائل مربوط به قانون اسلام بحث قانون مجازات اسلامی است که مجلس شورای اسلامی نوشته،شورای نگهبان شرعیت و حاکمیت قانون اساسی را بر آن تایید کرده و ماده ۶۳۸ قانون مجازات در تبصره آن نسبت به حجاب اهمیت قائل شده است که باید مورد توجه قرار بگیرد، به هر روی فکر می کنم در این لایحه همه دستگاه ها موظف باشند به وظیفه شرعی، فرهنگی و قانونی خودشان عمل کنند. حجاب یک مسئله ای نیست که فقط نیروی انتظامی در آن عمل کند، حجاب مسئله ای است که وزارت آموزش و پرورش در آن یک وظیفه دارد هم نسبت به فرهنگ سازی و هم نسبت به پیشگیری های لازم. وزارت آموزش عالی ، وزارت بهداشت، وزارت کشور و همه سازمان ها و نهاد ها باید نسبت به فرهنگ سازی وتبیین اهمیت آن و هم بیان مسال بازدارندگی آن اقدام کنند. بنابراین وظیفه یک نهاد و ارگان نیست که بگوییم همه چیز دست نیروی انتظامی است.

پس همه چیز دست نیروی انتظامی نخواهد بود؟

نه این جریان لایحه حجاب یک چیز گسترده و کلی است و فقط درمان نیست، پیشگیری دارد.یعنی فرهنگ سازی ،تبیین و در مجموع اینکه باید در این موضوع بحث های گوناگون مورد بررسی قرار گیرد.

در ابتدا خیلی از نمایندگان به این لایحه انتقاد داشتند و معتقد بودند این لایحه قدرت بازدارنگی لازم را ندارد، تا چه حد این لایحه را تغییر خواهید داد تا به حد مطلوب شما برسد؟

به هر حال آن‌طور که آقای قالیباف با خبرگان فرهنگی ، علمی وحقوقی کشور جلسه داشتند تقریبا برای ما یک نقشه راه درستی بطرز نانوشته تبیین شده است که ما بر اساس آن نقشه راه، خودمان را موظف می دانیم قانونی بنویسیم که همه جانبه نگر باشد ،یعنی در آن هم پیشگیری باشد ،هم درمان باشد و هم تکلیف وسیع حاکمیتی و اسلامی باشد.

علت اینکه بررسی این طرح یک فوریتی شد چه بود؟

ما در کمیسیون آماده بودیم که در ۷۲ ساعت به صورت چهار شیفت کار بکنیم و این قانون را درست بنویسیم و به صحن تقدیم کنیم. بعضی از همکاران به غیر از همکاران در کمیسیون قضایی ما نظرشان این بود که اگر دو فوریتی بشود باید ۷۲ ساعته بیاید و معتقد بودند باید روی آن بیشتر کار شود.

الان که بحث جریمه مطرح است عده ای معتقدند داستان حجاب هم مثل طرح ترافیک خواهد شد و افراد کم حجاب متمول ضمن پرداخت جریمه حجاب را رعایت نخواهند کرد. غیر از جریمه چه موارد دیگری را در نظر خواهید گرفت؟

ما تازه از امروز می خواهیم روی آن کار کنیم ،و این سوال شما را در آینده باید جواب می دهم.

قبول ولی شما حد یقف آن را در کجا می دانید؟

این را آن کسانی که این لایحه را نوشته اند باید پاسخ دهند ،ما قول می دهیم کمیسیون قضایی یک کار حقوقی درست حساب شده انجام دهد .

آیا شما هم فکر می کنید هر کسی روسری از سر بردارد علیه انقلاب رفتار می کند؟

من فکر نمی کنم اینگونه باشد و هرکس به این دلیل روسری خود را بردارد، اینجوری نیست.

ولی در جامعه داریم این را می بینیم.

نه ،شما با همه صحبت نکرده اید.کما اینکه من خودم با پدر یکی از این خانم ها صحبت کردم و ایشان چیز دیگری می گفت.در هر حال ما همه این مسائل را در نظر خواهیم گرفت.

هر شل حجاب ، کم حجاب یا بی حجابی ضد انقلاب نیست/ در مسئله حجاب همه چیز دست نیروی انتظامی نخواهد بود

می توانم خواهش کنم گفته آن پدر را برای ما بازگو کنید؟

لزومی ندارد، ایشان همسایه ما بود و صحبت می کردیم.ولی در مجموع من فکر نمی کنم لزوما هرکسی که مثلا شُل حجاب ،کم حجاب و یا بی حجاب است حتما می خواهد ضد انقلاب باشد و حرکت خود را ضد انقلابی بداند.نه. من فکر می کنم ان‌شاالله با تجاربی که ما در حوزه حقوقی داریم آنچه که کمیسیون ما ارائه خواهد داد پُر پیمان و کامل خواهد بود.

جرایم طبقه بندی شده در نظر می گیرید؟

نه ،کاری که ما می کنیم کار حقوقی کاملی خواهد بود.

حداقل از یک مقدار از آن رونمایی می کنید؟

وقتی هنوز کار نکرده ایم چه بگویم،کمیسیون است و من تنها نیستم و یقین دارم کمیسیون ما وقت می گذارد و عالمانه کار می کند.

چه زمانی این لایحه آماده می شود؟

دو سه هفته و شاید هم کمی بیشتر. مثلا در مورد لایحه حمایت از بانوان کمیسیون ما ۲۰ جلسه کار کرده آن هم در جلسات ۴ ساعته و ۸ ساعته. در مورد سایر موارد نیز همینطور.

نظر من این بود که آیا می خواهید نقش پلیس را پر رنگ تر کنید و یا ….

در کار حقوقی از نوعی که من عرض می کنم مسائل فرهنگی و نظر گسترده نهادها جملگی در نظر گرفته می شوند و النهایه آن‌ها برای بازدارندگی وظایفی دارند که مقرر می شود.

فرمانده انتظامی مازندران گفته اند گردنشان را باید بشکنیم ،این شدت و حدت موجب ناراحتی مردم نمی شود؟

مربوط به خودشان است و باید خودشان پاسخ دهند . بنده فرمانده نیروی انتظامی نیستم ،بنده حقوقدان هستم و براساس مسائل حقوقی حرف می زنم

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: یک وزیر که تغییر می کند، از بس همشهری هایش را می آورد، لهجه وزارتخانه...

یک نماینده مجلس می گوید: انتخاب وزرا در کشور چارچوب مشخص قانونی ندارد. برای انتخاب یک وزیر باید پیشینه و سوابقی تعریف شود. به گزارش گیل و دیلم به نقل از هم میهن نوشت: تغییرات در دولت طی دو سال...

احمد مسعود: تنها راه طالبان برای کسب مشروعیت، برگزاری انتخابات است

احمد مسعود، رهبر ضد طالبان افغانستان گفت: هیچ مذاکره ای با طالبان برای مذاکره برای حل و فصل صلح وجود ندارد و قول داد که جنگ چریکی را برای آوردن این گروه به میز مذاکره افزایش دهد. به گزارش گیل...

منتجب نیا: انجمن حجتیه ریشه خالص سازی هاست /خالص سازان به دنبال بالاتر از قالیباف هستند / بزرگان نظام بر دهان تندروها بکوبند /...

منتجب نیا، چهره شاخص اصلاح طلب به خبرگزاری خبرآنلاین، می گوید:شعار خالص‌سازی یعنی براندازی جمهوری اسلامی، جنگ با ملت، قرار دادن نظام در دست اقلیت ناکارآمد و غیرمردمی است. لذا شعار خالص‌سازی بسیار خطرناک است، امیدوارم بزرگان کشور بر...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.