×

وضعیت غیراخلاقی و هتک حرمت دختران دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

 • کد نوشته: 5089
 • ۱۳۹۵-۰۵-۳۰
 • 58 بازدید
 • ۰
 • گیل و دیلم: از مدتی قبل در بخش ارولوژی بیمارستان رازی رشت این عرف رعایت نمی گردد و در بسیاری از مواقع اینترن های دختر وادار می شوند تا برای بیماران مرد عمل سونداژ را انجام دهند.   یکی از اقداماتی که در مراکز درمانی به ویژه بیمارستان ها انجام می شود سوندگذاری مجاری ادراری […]

  وضعیت غیراخلاقی و هتک حرمت دختران دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 • گیل و دیلم: از مدتی قبل در بخش ارولوژی بیمارستان رازی رشت این عرف رعایت نمی گردد و در بسیاری از مواقع اینترن های دختر وادار می شوند تا برای بیماران مرد عمل سونداژ را انجام دهند.

   

  یکی از اقداماتی که در مراکز درمانی به ویژه بیمارستان ها انجام می شود سوندگذاری مجاری ادراری در بیماران زن و مرد است. این اقدام در مراکز آموزشی درمانی معمولاً از سوی اینترن ها یا همان دانشجویان پزشکی دوره کارورزی انجام می شود و عرف این است که در حالت عادی و موارد غیر اورژانسی، سونداژ زنان توسط اینترن های خانم و سونداژ مردان توسط اینترن های مرد صورت می گیرد.

  از مدتی قبل در بخش ارولوژی بیمارستان رازی رشت این عرف رعایت نمی گردد و در بسیاری از مواقع اینترن های دختر وادار می شوند تا برای بیماران مرد عمل سونداژ را انجام دهند.

  بخش ارولوژی بخشی است که به علت نوع عمل های جراحی و بیماری های مربوطه، تعداد بیمارانی که نیازمند سونداژ می شوند بسیار بالاست.

  تلخی ماجرا آنجاست که اینترن های دختر از سوی مافوق خود مجبور می شوند با حضور در اتاق بیماران مرد که حداقل ۶ بیمار مرد با فرهنگ های مختلف در آن بستری هستند و همراهان آنها نیز حضور دارند حضور یافته و برای دقایقی آلت تناسلی مرد بیمار را در دستان خود بگیرند و او را سونداژ نمایند و در مدت اخیر اینترن های دختر علیرغم سختی کار شدید دوره کارورزی و به ویژه کشیک های آن، حین انجام سونداژ بارها مجبور به شنیدن متلک های بسیار زشت و رکیک جنسی از سوی دیگر بیماران نیز شده اند.

  این وضعیت تاسف برانگیز در شرایطی برقرار است که از یک سو در بسیاری از بخش های درمانی به کادر پرستاری و حتی خدماتی آموزش های لازم در خصوص سوندگذاری داده می شود تا در مواقع لزوم و عدم حضور اینترن هم جنس، چنین مشکلاتی پیش نیاید و از سویی نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که تا مدتی قبل در دانشگاه علوم پزشکی گیلان دوره ارولوژی برای اینترن های دختر اختیاری بود و آنها به جای گذراندن دوره یک ماهه ارولوژی ، دوره زنان و زایمان را برای دو ماه طی می کردند و اکثر اینترن های دختر نیز از این موضوع رضایت داشتند به ویژه از آن جهت که در زمان اشتغال، بیماران از جهت بیماری های مخصوص زنان بیشتر به پزشکان زن مراجعه می نمایند و اینترن های دختر جهت تسلط یافتن به درمان بیماری های زنان جهت گذراندن دو ماهه بخش زنان  رغبت زیادی از خود نشان می دادند اما از مدتی قبل دانشکده پزشکی رشت که از ضعف مدیریتی بی سابقه ای رنج می برد با یک کج سلیقگی، گذراندن یک ماهه بخش ارولوژی را برای اینترن های دختر اجباری و بخش زنان را برای آنها یک ماهه کرد و بدین صورت موجبات هتک حرمت دانشجویان دختر این دانشگاه را فراهم کرده است.

  این در حالی است که در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی معتبر، بخش ارولوژی برای اینترن های دختر در صورت اجباری بودن نیز تنها دو هفته است.

  نکته تلخ دیگر این داستان این است که اینترن های دختر در خصوص برخی از مشکلاتی که در بخش ارولوژی  با آن مواجه هستند و سونداژ اجباری مردان تنها یکی از آن موارد است اعتراض خود را به مسئولین از جمله نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه رسانده اند اما تاکنون توجهی به درخواست اینترن های دختر نشده است.

  برچسب ها

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=5089

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *