×

ویرانه ایی که در حال احیا است

 • کد نوشته: 5458
 • ۱۳۹۵-۰۶-۱۸
 • 167 بازدید
 • ۰
 • بازار کار کشور طی دهه گذشته بدون برنامه و هدف تبدیل به ویرانه‌ای شد که بازسازی آن نیاز به عزم ملی دارد.  براساس نتایج آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، در ابتدای فعالیت دولت یازدهم تعداد جمعیت فعال(کل عرضه نیروی کار) حدود ۲۳۸۳۴ هزار نفر بود که از این تعداد ۲۴۸۸ هزار نفر را جمعیت […]

  ویرانه ایی که در حال احیا است
 • بازار کار کشور طی دهه گذشته بدون برنامه و هدف تبدیل به ویرانه‌ای شد که بازسازی آن نیاز به عزم ملی دارد.

   براساس نتایج آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، در ابتدای فعالیت دولت یازدهم تعداد جمعیت فعال(کل عرضه نیروی کار) حدود ۲۳۸۳۴ هزار نفر بود که از این تعداد ۲۴۸۸ هزار نفر را جمعیت بیکار و ۲۱۳۴۶ هزار نفر نیز جمعیت شاغل تشکیل داده است.

  بر این اساس، در سال ۱۳۹۲ نرخ مشارکت کل جمعیت ده ساله و بیشتر ۳۷.۶ درصد، نرخ مشارکت مردان ۶۳.۰ درصد و نرخ مشارکت زنان ۱۲.۴ درصد بود. نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر ۱۰.۴ درصد بود. این شاخص برای مردان ۸.۶ درصد و برای زنان ۱۹.۸ درصد بود. نرخ بیکاری جوانان ۲۹ـ ۱۵ ساله ۲۱.۲ درصد بود.

  گسترش آموزش‌های کارآفرینی برای ورود به بازار کار و اجرای طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان دانشگاهها اقدام اولیه‌ای بود دولت در آغاز به فعالیت خود انجام داد تا به بهبود اشتغال گروه‌های کم درآمد کمک کند.

  در کنار این روند سازماندهی تعاونی‌های کسب و کار با تاکید بر تعاونی‌های دانش بنیان در بخش‌های صنایع، خدمات و کشاورزی  و نهادینه سازی کارآفرینی از طریق ایجاد سازمان نظام کارآفرینی نیز به سرعت انجام شد.

  یکی دیگر از اقدامات دولت یازدهم برای پایدارسازی بنگاههای نوپای کارآفرین ایجاد مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی بود. این موضوع به ایجاد تنوع در شیوه‌های تامین مالی شرکت‌های نوپا با تکیه بر مشارکت‌های مردمی جهت داده و با حمایت از بنگاه‌های اقتصادی که با ورشکستگی مواجه بودند، انجامید.

  سازماندهی و ایجاد سامانه ملی مشاغل ایران(معرفی انواع مشاغل و نیازهای دستیابی به شغل) به منظور آشنایی ذی نفعان بازار کار و ایجاد شبکه ملی بازار کار برای ثبت نام از کارجویان و ایجاد پیوند بین آنها نیز در راستای توسعه اشتغال عمومی

  انجام گرفت و با حمایت از اجرای گسترده طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی تکمیل شد.

  بخشودگی سود و جرائم تسهیلات نیز از دیگر اقدامات پولی دولت برای بهبود فضای کسب و کار بود.

   

  ج) وضعیت بازار کار منتهی به زمستان ۱۳۹۴

  طبق نتایج آمارگیری نیروی کار، تعداد جمعیت فعال(کل عرضه نیروی کار) در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۴۷۰۱ هزار نفر رسیده است که از این تعداد ۲۷۲۹ هزار نفر جمعیت بیکار و ۲۱۹۷۲ هزار نفر نیز جمعیت شاغل تشکیل می دهد.

  بدین ترتیب، در سال ۱۳۹۴ نرخ مشارکت کل جمعیت ده ساله و بیشتر ۲/۳۸ درصد، نرخ مشارکت مردان ۲/۶۳ درصد و نرخ مشارکت زنان ۳/۱۳ درصد است.

  نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر ۰/۱۱ درصد است. این شاخص برای مردان ۳/۹ درصد و برای زنان ۴/۱۹ درصد می باشد. نرخ بیکاری جوانان ۲۹ـ ۱۵ ساله ۳/۲۳ درصد است.

  مقایسه وضعیت بازار کار در سال ۱۳۹۴ با سال ۱۳۹۲ نشان می دهد نرخ مشارکت نیروی کار طی این مدت رشد مثبت داشته است ولی در عین حال به زغم افزایش نسبی در تعداد شاغلان کشور، نرخ بیکاری نیز افزایش داشته است.

  به عبارتی، با وجود این که تعداد شاغلان بیش از ۳۱۳ هزار نفر افزایش یافته، به علت افزایش جمعیت فعال (عرضه نیروی کار) به تعداد ۴۳۳ هزار نفر، تعداد بیکاران حدود ۱۲۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. انتظار می رود که طی سال های آینده با ورود نیروی کار جوان و جدید به بازار کار، مسئولیت دولت برای ایجاد فرصت های شغلی جدید بیشتر گردد و بر همین اساس در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ و برنامه ششم توسعه تدابیر لازم در سطح کلان اقتصادی و سیاست های بازار کاراندیشیده شده است.

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=5458

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *