×

پاتوق مداحان معروف و ریش‌بازها

 • کد نوشته: 8262
 • ۱۳۹۵-۱۰-۰۴
 • 139 بازدید
 • ۰
 • وقتی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل مدل موهای علیرضا حقیقی، دروازه‌بان تیم ملی ایران حواس تماشاگران را پرت کرد، بسیاری در شبکه‌های اجتماعی پیگیر آرایشگر این فوتبالیست شدند و فهمیدند آقای آرایشگر بین هنرمندان و چهره‌ها بسیار مشهور است و سالن زیبایی‌اش هم پاتوق بسیاری از آنها است. اما فقط هنرمندان و فوتبالیست‌ها نیستند که […]

  پاتوق مداحان معروف و ریش‌بازها
 • وقتی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل مدل موهای علیرضا حقیقی، دروازه‌بان تیم ملی ایران حواس تماشاگران را پرت کرد، بسیاری در شبکه‌های اجتماعی پیگیر آرایشگر این فوتبالیست شدند و فهمیدند آقای آرایشگر بین هنرمندان و چهره‌ها بسیار مشهور است و سالن زیبایی‌اش هم پاتوق بسیاری از آنها است.

  اما فقط هنرمندان و فوتبالیست‌ها نیستند که پای ثابت آرایشگاه‌های خاص هستند و مدل مو برایشان مهم است؛ مداحان و ذاکرین اهل بیت (ع )هم از این قاعده مستثنی نیستند و علاوه بر مدل مو، مدل ریش‌هایشان نیز به همان اندازه برایشان مهم است.

  برای همین سالن زیبایی محمود رضایی واقع در شرق تهران محل رفت و آمد بسیاری از بچه هیئتی‌ها و ریش‌دارهاست تا علاوه بر اصلاح مطمئن موها، ریش‌هایشان را نیز آقای رضایی با هنر و تبحر خاصش اصلاح کند. آرایشگری که مدام بین حرف‌هایش می‌گوید: «‌من هیئتی هستم و دوست دارم وقتی کسی بچه هیئتی‌ها را می‌بیند، بگوید به به! و حسابی کیف کند.» به این آرایشگاه که مخصوص ریش دارهاست سر زدیم تا از حال و هوایش باخبر شویم.

  آرایشگری را از مادرم به ارث بردم
  محمود رضایی جوهرستانی متولد ۱۳۴۹ در محله نظام‌آباد تهران است. آرایشگری ارثیه مادری‌اش شده و به شوخی به مهر می‌گوید: «حالا تمام خانم‌هایی که مشتری‌های قدیمی مادرم بودند‌، پسرهایشان برای اصلاح سراغ من می‌آیند.»

  علاقه به آرایشگری از همان سن پایین او را به شاگردی در آرایشگاه‌های مختلف محله می‌کشاند و حتی پایش را به فیلم و سینما نیز باز می‌کند، طوری که در سریال «سرزمین خورشید» احمدرضا درویش به خاطر نیامدن یکی از دستیارهای گریم، بعد از دو سه هفته آموزش، دستیار مهران روحانی، چهره‌پرداز معروف سینما می‌شود: «یکی از دوستانم در صداوسیما بود. من همیشه به او می‌گفتم که من داماد را خیلی خوشگل درست می‌کنم و برای همین به این کار معرفی شدم.» همین دستیاری حتی او را برای بازیگری جلوی دوربین هم می‌برد. اما بعد از آن دوباره آرایشگری را جدی‌تر ادامه می‌دهد.

  با اصلاح ریش حالم خوب می‌شود
  هرچه درباره اصلاح موی سر و شگردهایش می‌پرسیم توضیح کوتاهی می‌دهد و وارد اصلاح ریش می‌شود. آنقدر درباره اصلاح ریش و قلق‌هایش توضیح می‌دهد که دسته آخر آب پاکی را روی دستمان می‌ریزد و می‌گوید: «شاید شما بگویید من فلان آهنگ یا فلان نوحه را گوش بدهم حالم خوب می‌شود. من در اصلاح ریش اینطوری هستم. نمی‌گویم کار و طراحی خاصی انجام می‌دهم. اما کلا روی ریش خیلی کار می‌کنم و بیشتر لذت می‌برم. من عاشق ریش درست کردن هستم. وقتی دوتا قیچی می‌زنم و می‌بینم چهره مشتری از این رو به آن رو می‌شود حسابی سر ذوق می‌آیم. یک بنده خدایی زنگ زد و گفت می خواهم بیایم موهایم را اصلاح کنی. گفتم تا الان کجا می‌رفتی؟ سرت را برو همانجا کوتاه کن که رابطه‌ات با دوستت به هم نخورد اما ریش‌ خودت را بیاور اینجا خودم برایت درست می‌کنم.»

  مشکلات ریش‌تان را به ما بسپارید
  اهمیت به اصلاح ریش و ریز شدن آقای رضایی به جزییات محاسن صورت باعث شده تماس‌ها و پیام‌های زیادی داشته باشد که همه درباره معضلات و کم و کاستی‌های ریش‌هایشان با او صحبت کنند و حتی تلفنی مشاوره بگیرند. مثل آقایی که زمان حضور ما در آرایشگاه تماس گرفت و پرسید که دوست دارد محاسنش بیشتر از چیزی که هست نشان بدهد.

  آقای رضایی برای رفع این مشکلات برنامه‌هایی هم دارد: «در دایرکت اینستاگرام من بالای ۴۰۰ و ۵۰۰ نفر آدم پیام داده‌اند که ریش در نمی‌آورند و همین موضوع برایشان معضل شده‌است. حالا من دارم تلاش می‌کنم با یکی از دوستانم که در کار گیاهان دارویی ست بتوانیم این مشکل را حل کنیم. عده‌ای هم هستند که ریش‌هایشان خیلی پُراست و تا چشمشان بالا آمده من با کمک موچین و وَکس و کارهایی که می‌شود انجام داد، ریش‌هایشان را طوری مرتب می‌کنم که به صورت طبیعی کم شود و یا از بین موهایشان طوری قیچی می‌کنم و برمی‌دارم که صورتشان خلوت تر شود.»

  ریش و قیچی را دست خودم بدهید ناراضی نمی‌شوید
  اگر شما آدم ریش‌داری باشید و آقای رضایی سر راهتان قرار بگیرد، احتمالا در همان نگاه اول عیب و نقص ریش‌تان را می‌فهمد و یا با شما درباره نحوه اصلاح ریش و سبیل صحبت می‌کند و در آخرهم ریشی که به صورتتان بیاید را به شما توضیح می‌دهد:

  «تجربه چهره‌پردازی من باعث شده به خوبی تشخیص بدهم که چه ریش و مویی به هرکس می‌آید. هرچه کار می‌کنم هم این موضوع را بهتر می‌فهمم. اوایل روی ریش بیشتر کار می‌کردم اما الان می‌بینم که سبیل‌ها هم خراب است و باید برای اصلاح سبیل وقت بیشتری بگذارم. ماه ربیع که شروع می‌شود همه می‌آیند که ریش‌هایشان را از ته بزنند. وقتی هم که می‌زنند، دماغ‌هایشان بیرون می‌افتد و ناراحت می‌شوند. من به مشتری‌ها می‌گویم شما اجازه بده من برایت کوتاه کنم. مطمئن باش کاری می‌کنم که دوست داشته باشی چون با اصلاح ریش عیب و نقص‌های صورت را هم می‌توان برطرف کرد.»

  مداح‌ها و واعظین زیاد به اینجا می‌آیند
  آرایشگاه آقای رضایی محل رفت و آمد بسیاری از ذاکرین و مداحان اهل بیت است و عکس‌هایشان در صفحه اینستاگرام آقای رضایی موجود است. افرادی که حالا قلق ریش و سبیل‌هایشان دست آقای آرایشگر آمده و دیگر خیالشان راحت است.

  آقای رضایی در مورد قلق صورت مشتری‌هایش حرف‌های جالبی می‌زند :«‌حاج محمود کریمی بین مداحان خودش دست به قیچی‌ست. ریش حاج محمود از صفر کنار گوشش شروع می‌شود و همینطور بلند می‌شود و پایین می‌آید. اما روح الله بهمنی در ظاهر خیلی ریش ندارد. اما صورتش خیلی قلق دارد. یک جاهایی پر و یک جاهایی خالی است. شما وقتی از دور می‌بینید فکر می‌کنید یک دست است اما نزدیک که بیایید متوجه می‌شوید که روی صورتش موها کوتاه و بلند می‌شود. دوچال هم دارد که مرتب کردنش سخت است. اصلاح ریش عبدالرضا هلالی که اینجا می‌آید هم خیلی سخت است. آقا رضا یک خط داخل سبیلش دارد. زمان اصلاح مدام می‌گوید: بزن بزن. می‌گویم آقا رضا نمی‌شود که. آخر قیچی را می‌گیرد و یک تیکه را خودش می‌زند و من می‌گویم: آخیش! الحمدلله وعاظ هم پایشان اینجا باز شده‌است و من خیلی خوشحالم.»

  دوست دارم بچه هیئتی‌ها همیشه مرتب باشند
  حالا این آرایشگاه متفاوت برای هرکس قیمت متفاوت دارد. مداحان و چهره‌های شناخته شده که اصلا قیمت ندارند و خودشان هرچقدر دوست داشتند کارت می‌کشند. اما آقای رضایی می‌گوید دلش نمی‌آید از بچه هیئتی‌ها پول زیاد بگیرد:

  «پول مداح‌ها خیلی برکت دارد. چون نوکری امام‌حسین(ع) را می‌کنند. هرچی بگیری کم است. البته من هیچ‌وقت به نوکرهای امام حسین(ع) قیمت نمی‌گویم و همیشه خودشان هرچقدر لطف دارند کارت می‌کشند. اما جدا از مداح‌ها دوست ندارم از بچه‌ هیئتی‌ها پول زیاد بگیرم. دوست دارم از من راضی باشند و زود به زود بیایند و همیشه مرتب باشند. دلم می‌خواهد صورت بچه هیئتی‌های امام حسین (ع) همیشه تمیز و خوب باشد و هرکس می‌بیند بگوید:«به‌به!» وقتی تا زیر چشم‌شان و روی گونه‌شان مو دارند، چه اشکالی دارد مرتب شوند؟ مگر حرام است؟ این کار نه غیر شرعی است و نه اشکالی دارد. به خدا خود امام حسین(ع) خوشحال می‌شود.»

  ریش‌هایتان را هر روز شانه کنید
  با این اوصاف و توضیحاتی که آقای رضایی برای ما تعریف می‌کند، ریش داشتن سبک زندگی خودش را دارد، به خصوص اگر آدم بخواهد ریش زیبا و همیشه مرتبی داشته باشد. آقای رضایی حتی برای شانه کردن ریش‌هایش شانه مخصوص به خودش را دارد و یک سری از فوت و فن‌هایش را به ما لو می‌دهد:

  «هر روز که از خواب بیدار می‌شوید با یک عدد از این شانه‌ها، ریش‌هایتان را شانه کنید.هربار ریش‌هایتان را می‌شویید، کامل خشک کنید. چون ریش مرطوب موخوره می‌گیرد. به خصوص اگر با اتو بخواهید آن را صاف کنید. یک نکته مهم این است که مردم ما عمری ریش‌هایشان را به اشتباه دست کشیده‌اند. نباید دو سمت ریش را بگیرید و سمت زیر چانه‌تان بگیرید. اینطوری ریش به سمت گلویتان می‌رود. ریش را باید از زیر استخوان چانه مدام به سمت جلو هدایت کنید. اینطوری هرچقدر هم بلند باشد به سمت عقب نمی‌رود. اصلا عادت کنید کنار ریش روزی دوسه بار ابروهایتان را هم به سمت بالا بدهید بخدا خیلی چهره‌تان بهتر می‌شود.»

  منبع: جام‌ جم آنلاین

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=8262

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *