×

پول فروش ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا را گرفتیم

 • کد نوشته: 4330
 • ۱۳۹۵-۰۴-۲۷
 • 149 بازدید
 • ۰
 • علی اکبر صالحی گفت: در حال رایزنی با روسها هستیم تا ۴۰ تن آب سنگین به آنها بفروشیم . وی تصریح کرد: تعداد دیگری از کشورهای اروپایی هم تقاضای آب سنگین از ما کرده اند. صالحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران وارد حوزه آب سنگین شده است گفت: بعضی ها می گویند چرا آب سنگین […]

  پول فروش ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا را گرفتیم
 • علی اکبر صالحی گفت: در حال رایزنی با روسها هستیم تا ۴۰ تن آب سنگین به آنها بفروشیم . وی تصریح کرد: تعداد دیگری از کشورهای اروپایی هم تقاضای آب سنگین از ما کرده اند.
  صالحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران وارد حوزه آب سنگین شده است گفت: بعضی ها می گویند چرا آب سنگین را می فروشید ، باید ابتدا ببینیم نیاز آب سنگین ما چقدر است .
  وی ادامه داد: اگر راکتور اراک بعداز چند سال دیگر راه اندازی شود نیاز ما به آب سنگین ۶۰ الی ۷۰ تن است در حالیکه ما سالی ۲۵ تن آب سنگین تولید می کنیم.
  رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: عزیزانی که می گویند چرا آب سنگین می فروشید،‌ بگویند اگر نفروشیم با این آب سنگین چکار کنیم .
  وی افزود: نیاز کشور برای مقاصدی غیر از راکتور اب سنگین سالی حداکثر بیش از ۲ تن نمی شود و این در حالی است که ما سالانه ۲۵ تن آب سنگین تولید می کنیم.
  صالحی اظهار داشت: فرصت خوبی برای ما پیش آمده است تا آب سنگین به بازارهای دیگر صادر کنیم .
  وی با بیان اینکه آب سنگین یک کالای راهبردی است گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی به فروش آب سنگین نظارت دارد و نه ما می توانیم آنرا به هر کسی بفروشیم و نه هر کسی می تواند در بازار آزاد آب سنگین بخرد .
  صالحی که پس از حضور در جلسه عصرامروز کمیسیون انرژی مجلس با خبرنگار ما مصاحبه می کرد به تشریح این جلسه پرداخت .
  وی افزود: توفیقی بود که به اتفاق معاونین سازمان انرژی اتمی در جلسه امروز کمیسیون انرژی حضور یابیم که حدود ۳ ساعت به طول انجامید.
  صالحی ادامه داد: خیلی از جزئیات مربوط به فعالیت صنعت هسته ای و مسائل مربوط به سازمان انرژی اتمی در این جلسه مطرح شد.
  وی افزود: کمیسیون انرژی مجلس برای رفع مشکلات سازمان انرژی اتمی در ابعاد مالی و مقرراتی اعلام آمادگی کرد.
  رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: سوالات متعددی از سوی اعضای کمیسیون انرژی مطرح شد و تا جای امکان به تک تک سوالها پاسخ دادیم البته بعضی موضوعات را نمی توانیم علنا اعلام کنیم چرا که باید محرمانگی آن حفظ شود.
  وی در ادامه به برنامه های سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: قرار شد کمیسیون انرژی به دو نیروگاهی که قرار است کلنگ زنی شود ،‌ کمک کند و اگر مشکلی چه از نظر تامین مالی و چه از جهات دیگری وجود داشت آن مشکلات را رفع کند ، الحمدالله مشکلی نداریم ولی حمایت کمیسیون مهم است .
  صالحی در ادامه به طلب سازمان انرژی اتمی از وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: نیروگاه فعلی بوشهر هزار مگاوات برق تولید می کند و ما برق آن را به وزارت نیرو می دهیم و باید این وزارت پول برق ما را بدهد ولی نتوانستیم پولمان را بگیریم و این مشکلاتی را ایجاد می کند.
  وی افزود: قرار شد کمیسیون انرژی در این رابطه کمک کند ،‌هرچند وزارت نیرو شرایط سختی دارد ولی شرایط ما سخت است و آقای جهانگیری و آقای نوبخت نیز قرار است مساله را حل کنند و کمیسیون انرژی هم برای ورود به این مساله اعلام آمادگی کرد.
  رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار داشت:در مورد فعالیتهای هسته ای گزارش نسبتا مبسوطی به کمیسیون انرژی ارائه شدو همانگونه که بارها گفته اند نشاط فعالیت هسته ای ما همچنان محفوظ است و با جدیت دنبال می شود .
  وی تاکید کرد: غنی سازی ، تحقیق و توسعه و اکتشاف و استخراج ما انجام می شود و با مدرن سازی راکتور اراک ،‌طراحی آن انجام می شود و پیشروی کارها خوب است .
  رییس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگر از سخنان خود به کلنگ زنی دو نیروگاه اتمی جدید اشاره کرد و گفت : قراردادی که با روسها بسته ایم امیدواریم درطول امسال بتوانیم کلنگ زنی آنرا انجام دهیم چون همه اقدامات انجام شده و صرفا برخی اقدامات کوچک مانده است.
  صالحی در ادامه به احداث بیمارستان هسته ای اشاره کرد و گفت: در مورد این بیمارستان با کشورهای اروپایی صحبت کرده ایم و از نظر تامین مالی تقریبا ۹۵ درصد کارها انجام شده است واگر همه مسائل به درستی پیش برود کلنگ زنی آن را اعلام خواهیم کرد.
  رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: احداث بیمارستان هسته ای در کشور بسیار مهم بوده است و در نوع خودش در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود.
  وی افزود: پروژه های بسیار خوبی برای حوزه سلامت انجام داده ایم و گلوگاه های حوزه سلامت را در ساخت داروهای جدید و واکسن برطرف کردیم و سانتریفیوژهای پیشرفته برای آنها ساختیم و تحویل دادیم چون این سانتریفیوژها را نمی فروشند .
  صالحی دربخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه صنعت قراردادهای بسیار بزرگی را بستیم تا برخی از نیازهای صنعتی حوزه صنعت را برطرف کنیم و فعالیتهای این حوزه به خوبی پیش می رود.
  رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر کلنگ زنی دو نیروگاه انجام شود شرایط وارد فاز دیگری خواهد شد.
  صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا بخش فنی گزارش دوم وزارت امور خارجه در مورد نحوه اجرای برجام مورد تایید شما است؟ گفت: بله ،‌وزارت امور خارجه به عنوان متولی تهیه این گزارش ،‌گزارش هر بخش را از همان بخش دریافت می کند یعنی از سازمان انرژی اتمی ،‌بانک مرکزی،‌وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت امور خارجه .
  صالحی در بخش پایانی سخنان خود خرید راکتورهای دست دوم از بلغارستان را رد کرد و گفت: راکتور هسته ای را نمی شود دست دوم خرید و اصلا چنین چیزی صحت ندارد.
  وی افزود: قرار بود بلغارها دو نیروگاه جدید از روسیه بخرند اما وسط کار گفتند امکان مالی ما اجازه خرید نمی دهد لذا در مورد برخی تجهیزات ساخته شده نو که هنوز به کار نرفته است اعلام آمادگی دارند با قیمت مناسبی با ما وارد گفتگو شوند و ما هم درحال بررسی هستیم .
  حضور رییس سازمان انرژی اتمی به همراه معاونانش در جلسه عصر امروز کمیسیون انرژی مجلس ،‌اولین حضور آنها در کمیسیون انرژی مجلس دهم است.
   منبع: خبرگزاری صدا و سیما

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=4330

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *