×

پیکر شهدای آتش‌نشان فردا تشییع نمی‌شود/ پیکر ۳ آتش‌نشان دیگر از زیر آوار بیرون کشیده شد/ ۱۰ آتش‌نشان زیر آوار هستند/ انجام ۸۵ درصد عملیات آواربرداری

 • کد نوشته: 9893
 • ۱۳۹۵-۱۱-۰۶
 • 41 بازدید
 • ۰
 • به گزارش پایگاه خبری گیل ودیلم به نقل از فارس، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمت ۵۳ ساله داشت ولی صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه دچار آتش سوزی گسترده شد. از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌ عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود. در زیر آخرین روند […]

  پیکر شهدای آتش‌نشان فردا تشییع نمی‌شود/ پیکر ۳ آتش‌نشان دیگر از زیر آوار بیرون کشیده شد/ ۱۰ آتش‌نشان زیر آوار هستند/ انجام ۸۵ درصد عملیات آواربرداری
 • به گزارش پایگاه خبری گیل ودیلم به نقل از فارس، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمت ۵۳ ساله داشت ولی صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه دچار آتش سوزی گسترده شد. از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌ عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.

  در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:

  ۱۴:۴۶/ در تصاویر منتشر شده، آتش نشانان سه برانکارد مخصوص حمل جسد را به بخشی از محل آوار منتقل کردند که حکایت از کشف حداق ۳ پیکر دارد.

  ۱۴:۳۷/ خواهر قاسم یکی از مفقودین حادثه پلاسکو: «برادرم بیمه نبود؛ جواب پسر۸ ماهه‌اش را فرداهای سخت چه بدهم؟»
  این پا و آن پا می شود، با هر بار باز شدن درب حصار حفاظت محل حادثه دلش می‌تپد و نگاهش می‌لرزد اما خبری نیست که نیست، می گوید « امروز ۷ روز است که اینجا هستم، قاسم برای ماهی ۸۰۰ هزار تومان نگهبان پاساژ پلاسکو بود، ساعت ۹ صبح باید شیفتش را تحویل می داد. صبح روز حادثه ساعت ۱۰:۳۰دقیقه به او تلفن زدم گفت؛ اینجا آتش گرفته من بیرون ایستاده ام نگرانم نباش. نیست که ببیند نگرانی بدنم را کرخت کرده است» از ساعت۱۰:۳۰صبح و بعد از آخرین تلفن دیگر خبری از برادرم ندارم. او بدون بیمه و هیچ امکانات دیگری برای چندرغاز پول زحمت می کشید. بخدا انصاف نیست با حداقل ها زندگی ات را بگذرانی دست آخر هم جانت را از دست بدهی.

  بازهم پهنه صورتش خیس می شود و به سینه اش می کوبد:«آتش دل من، زن و بچه های قاسم در این سرمای زمستان از آتش پلاسکو داغ تر است. قاسم دو فرزند دارد؛ یکی دختر ۸ ساله و یکی پسر ۸ ماهه. حالا با دو کودک بی پدر و یتیم چه کنیم؟»

  گویی صدایش برای این همه شیون در گلو گیر کرده است. با صدایی خش دار و گرفته ادامه می دهد:«چطور برایشان بگویم پدرتان برای ماهی ۸۰۰ هزار تومان زندگی اش را باخت؟ چه کسی جواب دل ما را خواهد داد؟»

  در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:


  گروه آتش‌نشانی ریو دوژانیرو ابراز تأسف و همدردی به‌خاطر جانباختان آتش‌‌سوزی ساختمان پلاسکو در تهران با حضور مدیر اطاق بازرگانی


  هم‌دردی مردم با آتش‌نشانان


  هم‌دردی کودکان با آتش‌نشانان

   


  آواربرداری همچنان ادامه دارد.

  ۱۳:۱۰/ عبدالهی معاون اجتماعی شهردار تهران: با توجه به موافقت خانواده شهدای آتش‌نشان، زمان تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان تا زمان پیدا شدن پیکر ۱۱ آتش‌نشان شهید، به تعویق می‌افتد.

  مکان برگزاری مراسم و جزئیات آن، همان مکان و جزئیات قبلی است و زمان آن نیز متعاقباً اعلام می‌شود.


  اشک‌های آتش‌نشانان پایانی ندارد

  ۱۲:۵۶/ عملیات آوار برداری مجدداً شروع شد.

  ۱۲:۵۰/ لحظات به سختی می‌گذرد؛ با پیدا شدن نشانه‌هایی از یک شهید، جست‌وجو در آن نقطه دقیق‌تر می‌شود؛ قلب‌ها به شدت می‌تپد. برخی آتش‌نشانان به شدت گریه می‌کنند. برخی نیز بغض‌هایشان را فرو می‌خورند و در سکوت به دنبال نشانی از همکارشان می‌گردند.

  ۱۲:۴۵/ پیکر دومین شهید که خبر از پیدا شدن آن توسط سخنگوی سازمان آتش‌نشانی داده شده بود، از زیر آوار بیرون کشیده و به آمبولانس حمل جسد، برده شد.

  ۱۲:۳۵/ همچنان عملیات آواربرداری متوقف شده است و به کندی پیش می‌رود تا پیدا کردن پیکر آتش‌نشانان به نتیجه برسد.

  ۱۲:۱۵/ مسمومیت یکی از آتش‌نشانان که در دل حادثه حضور داشت و همکار خود را از زیر آوار خارج کرد.


  بدرقه شهید آتش‌نشان توسط همکارانش تا آمبولانس


  پیکر یکی از شهدای آتش‌نشان از زیر آوار بیرون کشیده شد.


  غمی سنگین بر دل

  ۱۲:۰۹/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: هم‌اکنون پیکر آتش‌نشان دیگر از زیر آوار بیرون کشیده شد. تاکنون پیکر ۴ نفر از آتش‌نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شده است و یک آتش‌نشان نیز در بیمارستان فوت کرده است.

  ۱۲:۰۴/ تعداد آتش‌نشانانی که از زیر آوار خارج شده‌اند تا کنون ۳ نفر است و یک نفر از آتش‌نشانان دیگر نیز در بیمارستان فوت کرده است.


  تلخ‌ترین لحظه


  لحظات دردناک برای آتش‌نشانان

  ۱۱:۵۵/ شنیده می‌شود پیکر چند نفر دیگر در ضلع شمال غربی آوار پلاسکو در حال بیرون کشیدن است.

  ۱۱:۵۰/ نیروهای آتش‌نشانی در حال بدرقه همکارشان که هم‌اکنون از زیر آوار بیرون کشیده شد به آمبولانس حمل جسد هستند.

  ۱۱:۳۴/ آمبولانس حمل جسد به داخل محوطه آمد.


  ورود آمبولانس حمل جسد

  ۱۱:۳۳/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: هم‌اکنون پیکر یک آتش‌نشان از ضلع شمال غربی آوار پلاسکو بیرون کشیده شد.


  لحظات نفس‌گیر؛ پیکر یک آتش‌نشان از زیر آوار بیرون کشیده شد

  ۱۱:۲۴/ جمعی از مدیران و کارکنان سپاه حفاظت هواپیمایی با همراهی کارکنان یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد با حضور در اداره ایمنی و آتش نشانی فرودگاه مهرآباد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان ساختمان پلاسکو از تلاش پرسنل ایمنی و آتش نشانی فرودگاه مهرآباد تشکر کردند.

  ۱۱:۲۰/ پخش مراسم تشییع شهدای جان بر کف آتش‌نشان، فردا پنجشنبه به صورت زنده از شبکه پنج سیما.


  تسلیت عکاسان و فیلمبرداران به آتش‌نشانان کشور

  ۱۱:۱۲/ محمد احمدی بافنده مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران: ناوگان مترو تهران روز پنجشنبه آمادگی ارائه خدمات حداکثری به شرکت کنندگان در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو را دارد.

  از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا پایان مراسم پذیرش مسافر در تمام ایستگاه‌های خط ۱ و ۴ مترو تهران به صورت رایگان انجام خواهد شد.

  برای انتقال شهروندان به سمت بهشت زهرا(س) هم برنامه ریزی لازم صورت گرفته است و در این راستا تمام قطارهای خط یک به سمت ایستگاه حرم مطهر امام خمینی (ره) اعزام خواهند شد.


  آتش‌نشانان در میان حجم زیاد دود به دنبال پیکر همکاران خود می‌گردند.


  هنوز آتش‌نشانان در حال انجام خاموش کردن آتش نهفته در پلاسکو هستند.

  ۱۰:۴۹/ ملکی: فعلاً خبری از تونل و حفره نیست. ۱۵۰۰ تُن ضایعات ۱۰۰ دستگاه کمپرسی حمل شده است. ۸۵ درصد آوار جمع آوری شده است. ضلع شمال غربی بیشترین حجم آتش را دارد. ستون‌هایی که بعد از ۱۸ ساعت خارج شدند، هنوز گرما دارند.

  ما نگران این هستیم آسیب‌های بسیار شدیدی به اجساد آتش نشانان وارد شده باشد که قابل دسترسی نباشد.

  دیوارکشی مقابل ساختمان فروریخته پلاسکو از امروز آغاز شده است و تا شنبه مغازه‌های خیابان جمهوری دایر می‌شود.


  قول دانش آموزان یک دبستان برای عدم ترقه‌بازی درباره چهارشنبه سوری امسال جهت آرامش آتش‌نشانان و مردم


  گاوصندوق‌هایی که همچنان پیدا می‌شوند.


  باران خاکستر در محل ساختمان فرو ریخته پلاسکو می بارد

   

  ۱۰:۱۲/ عدنان محمود سفیر سوریه در تهران در جمع خبرنگاران: حادثه اسفناک بوده است. ملت سوریه تسلیت عرض کرده و ابراز همدردی می‌کند.
  این شهدا جان خود را برای نجات دیگران فدا کردند و این بزرگترین اقدام انسان دوستانه است.
  سفیر سوریه فردا قطعاً در تشییع جنازه حضور خواهد داشت.

  شهادت این گروه از آتش‌نشانان نشان‌دهنده وابستگی ایرانیان به فرهنگ شهادت است.


  عدنان محمود سفیر سوریه در تهران

  ۰۹:۱۳/ جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و سخنگوی ستاد بحران پلاسکو: ۱۴۵ ساعت از آغاز عملیات حادثه پلاسکو می‌گذرد و همچنان آتش نشانان مشغول فعالیت و آواربرداری هستند.
  تاکنون ۸۵ درصد عملیات آواربرداری انجام شده و عملیات جستجو در ۱۵ درصد باقی مانده بدون فوت وقت ادامه دارد.

  معبری در دیوار ضلع شرقی ساختمان پلاسکو در شب گذشته باز شد تا وارد اتاقک برقی این ساختمان شویم اما بعد از ورود فردی را پیدا نکرده و عملیات آواربرداری از بالا را همچنان ادامه می‌دهیم.

  امروز احتمالا به صفر یا طبقه همکف ساختمان پلاسکو خواهیم رسید و می‌کوشیم تا بعد از آن به طبقات منفی برسیم.

  ۰۸:۲۰/ مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران: عملیات پلاسکو هنوز به اتمام نرسیده و از امروز صبح دیواری مقابل زمین پلاسکو زده‌ایم تا مسیر باز شود و معبر خیابان جمهوری، امکان رفت و آمد داشته باشد، از این طریق، زندگی کسبه و اهالی محل فلج نخواهد شد.

  احتمال می‌رود برخی از محبوس‌شدگان در طبقه منفی یک باشند و اکنون به طبقه همکف دست یافته‌ایم. همکاران ما به صورت فردی و گروهی به جست‌وجوی مفقودین پرداخته تا بتوانند آنها را از زیر آوار خارج کنند.

  ۰۸:۰۰/ ملکی: از امروز دیواری در مقابل ساختمان پلاسکو زده می شود تا خیابان جمهوری نیز بازگشایی شود و عملیات از ضلع شرق و شمال شرقی ادامه پیدا می کند‌.
  تاکنون بیش از ۱۲ هزار تن و ۸۵ درصد آوار جمع آوری منتقل شده استy
  عملیات آوار برداری همچنان ادامه دارد و پیکر شهدا هنوز پیدا نشده است.

  ۰۷:۱۲/ جست‌وجوها همچنان ادامه دارد.

  ۰۷:۱۲/ سازمان پزشکی قانونی استان تهران: تاکنون هویت ۶ تن از جانباختگان حادثه پلاسکو شناسایی شده است.

  جواد حسین قلی زاده، حیدر پهلوانی، علی امینی، فریدون علی تبار، محمود محسنی جهود بجاری،بهنام میرزاخانی( ارجاع از بیمارستان) از جانباختگانی بوده که هویتشان مشخص شد.

  ۰۷:۱۲/ دومین نشست خبری حادثه پلاسکو با حضور مجتبی عبداللهی رئیس ستاد برگزاری مراسم تشییع شهدای آتش نشان، سردار قادر کریمی جانشین پلیس تهران بزرگ، جلال ملکی سخنگوی ستاد بحران حادثه پلاسکو و ذاکری رئیس شورای اطلاع رسانی شهرداری تهران و شهرام گیل‌آبادی مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران برگزار شد.

  مجتبی عبداللهی، رئیس ستاد تشییع پیکر شهدای آتش نشان:  بر اساس آمارها نیروهای عملیاتی که در حادثه ساختمان پلاسکو به درجه شهادت نائل آمدند ۱۶ نفر هستند، به نحوی که ۱۵ نفر در اینجا نیرو داشتیم و یک نفر هم روز اول دچار سوختگی شده بود که به بیمارستان منتقل شد و به درجه شهادت نائل آمد.

  صحبت های اولیه مبنی بر ۲۰ نفر شهید آتش نشان بود اما بررسی های دقیق تر نشان می دهد ۱۶ نفر از همکاران خود را در این حادثه از دست داده ایم  ضمن اینکه در این مدت ۷ پیکر کشف شده که ۳ پیکر پیدا شده که ۳ پیکر شهدا هستند و ۴ نفر برای سایر شهروندان هستند همچنین  تلاش می‌کنیم تا روز پنج شنبه بتوانیم پیکر مطهر سایر شهدای آتش نشان را در حادثه ناگوار پیدا کنیم.

  بر اساس گزارش های واصله شرایط به گونه ای است که از نظر حجم آتش و حرارت قابل تصور نیست، به نحوی که حتی آهن ها در اینجا ذوب شده اند.

  پیکر مطهر شهدا روز پنج شنبه صبح از دانشگاه تهران تشییع خواهد شد به طوری که این مراسم ساعت ۸:۳۰ با تلاوت قرآن کریم و سپس مداحی آغاز خواهد شد همچنین پس از قرائت نماز بر پیکر شهدا، شهدای آتش نشان در مسیر خیابان انقلاب به سمت خیابان حافظ تشییع شده و از خیابان حافظ به بهشت زهرا(س) و قطعه شهدا منتقل می شوند.

  روز شنبه مراسم بزرگداشتی برای شهدای آتش نشانان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ در مدرسه عالی شهید مطهری در میدان بهارستان برگزار خواهد شد که از هموطنان عزیز دعوت می کنیم در این مراسم حضور پیدا کنند.

  شهرام گیل آبادی مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران: بر اساس محاسبه شب گذشته دمای روی آتش ۵۴۰ درجه بود.


  سردار قادر کریمی، جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ: از دقایق اولیه این حادثه نیروهای انتظامی حضور داشتند و برای تخلیه مردم در مجتمع پلاسکو تلاش کردند تا بتوانند مردم را از خطر مصون کنند همچنین موادی که در پلاسکو بود باعث خطر و تهدید شده بود از این رو توانستیم اکثر کسانی که در ساختمان بودند را به بیرون هدایت کنیم.

  بر اساس مستنداتی که داریم مردم برای خروج مقاومت می کردند اما با همکاری آتش نشانان، آنها به بیرون هدایت شدند و باعث شد صدمات بیشتری نداشته باشیم ضمن اینکه بعد از حادثه پلیس بلافاصله محل را ایزوله کرد و توانستیم وضعیت را برای امداد و نجات آماده کنیم.

  تا امروز حدود ۷۵ گاو صندوق کشف شده است که این گاوصندوق ها به گنجینه پلیس آگاهی منتقل شده و تا کنون ۵ گاوصندوق نیز تحویل صاحبان آنها شده است. روز دوم و یا سوم حادثه تعدادی از افراد از درب پشتی وارد ساختمان شده و توانستیم اموال حدود ۳۰ نفر را خارج کنیم، اما به دلیل خطر مبنی بر ریزش آوار از ادامه این کار جلوگیری شد.

  تا امروز حدود ۸ نفر به پلیس آگاهی مراجعه کرده و اعلام فقدانی کرده‌اند که از این تعداد جنازه ۴ شهروند پیدا شده و امیدوارم پیکر بقیه افراد در آوار برداری پیدا شود.

  ذاکری رئیس شورای اطلاع رسانی شهرداری تهران: دوربین صدا و سیما به صورت ۲۴ ساعته در اینجا مستقر بوده است.

  با استناد به سخنگوی بحران، آتش نشانی، پلیس، شهردار تهران و پزشکی قانونی هر آنچه که لازم بوده از سر صحنه گزارش داده و حتی این گزارش مستقیم یک دقیقه هم قطع نشده است.

  ما با حواشی در فضای مجازی مواجه هستیم که این حواشی توسط کسانی منتشر می شود که عمدتا در داخل کشور نیستند همچنین مردم ما هوشیار تر از این هستند و وقتی این همه محبت از مردم را می‌بینیم که به فضای موجود کمک می کنند، رسانه ها نیز باید کمک کنند.

  شهرام گیل آبادی مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران:  ۴۳۰ خبرنگار در شب اول و دوم حادثه با هماهنگی پلیس در سر حادثه حضور داشته اند و وقایع را گزارش داده اند به طوری که یک شب دمای ۳  درجه زیر صفر و یک شب دمای صفر درجه بوده است اما رسانه ها، خبرگزاری ها، صدا و سیما و واحد مرکزی خبر حضور داشته اند و از نزدیک شاهد تمامی عملیات و حواشی آن بوده اند.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=9893

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *