خانهاقتصادیگرانی و جیب...

گرانی و جیب خالی عامل ناامیدی مردم است، نه نقد‌های مطبوعاتی

بهبود اقتصاد جامعه از طریق تغییر روابط و شرایط خارجی، افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال و کوشش برای بودجه عادلانه‌تر است که هیچ یک رخ نداده است.

به گزارش گیل و دیلم ، هم میهن نوشت: مشاهدات نشان می‌دهد که وضع قشر ضعیف جامعه از نظر اقتصادی بحرانی است و در این میان دولت وظیفه دارد. چه وظیفه‌ای؟ بهبود اقتصاد جامعه از طریق تغییر روابط و شرایط خارجی؛ افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال و کوشش برای بودجه عادلانه‌تر، هیچ‌کدام از این سه اتفاق رخ نداده است، گرچه در مورد روابط خارجی تحت هدایت چین، گامی مثبت و قابل دفاع در بهبود روابط با عربستان برداشته شده است.

در مقابل دو سال برجام را معطل کردند و در نهایت نیز تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. سرمایه‌گذاری در حد لازم نیست، خیلی کمتر از نیاز‌های جامعه است. چون سرمایه‌گذار داخلی چشم انداز ندارد، سرمایه‌گذار خارجی هم امیدی به گشایش بین‌المللی برای ورود به ایران ندارد.

حتی همان مقدار منابع مالی موجود هم که در داخل کشور است، در مسیر فرزندآوری تلف می‌شود. در حالی که جوانان رعنای کشور بیکار هستند و دستمزد اندکی می‌گیرند یا درصدد مهاجرت هستند، پول را به صورت بیهوده‌ای صرف فرزندآوری می‌کنند که اتفاقا اثر عملی هم نداشته است.

روشن است که هر چه پیش برویم وضع معیشتی مردم به‌ویژه طبقات فقیر بدتر می‌شود و بیان این گزاره روشن ناامید کردن مردم نیست، جیب خالی آنان است که ناامیدشان می‌کند.

این‌ها بیان حقیقتی است که دولت محترم علاقه‌ای به شنیدن آن ندارد و ریشه این وضعیت نیز در فقدان برنامه نزد این دولت است، نه برای سیاست خارجی، نه برای افزایش سرمایه‌گذاری و نه برای افزایش تولید و نه برای کنترل نقدینگی و تورم و نه برای افزایش اشتغال مولد و نه حتی برای ساخت مسکن‌های وعده داده شده، برنامه‌ای که بتوان آن را برنامه نامید در دسترس نیست و این نداشتن برنامه و مجریان قدرتمند است که مردم را ناامید می‌کند و نه نقد چند روزنامه‌ای که تیراژ آن‌ها به اندازه یک کانال مهم تلگرامی هم نیست.

کافی است که به اصلی‌ترین تغییرات این دولت در ۲۰ ماه گذشته نگاه شود تا ببینیم که این انتقادات وارد است، ولی گوش شنوایی وجود ندارد.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

قالیباف: روش فعلی اداره کشور و مدیریت آن غلط است | چگونه می‌خواهیم به آیندگان جواب دهیم که پول خود را به آتش می‌کشیم

رئیس مجلس گفت: با ابراز تأسف از اینکه ما مدیران سالی ۱۰۴ میلیارد دلار به قیمت سال ۱۴۰۰، ثروت را هدر می‌دهیم، گفت: منظور بد استفاده کردن ثروت نیست بلکه منظور این است که ثروت خود را از...

آیت‌الله علوی بروجردی: در قم احساس خطر می‌کنیم/وضعیت معیشتی مردم بحرانی است/ این زندگی سزاوار مردم ایران نیست/ خطای مسئولین به روحانیت ضربه می‌زند

آیت‌الله علوی بروجردی به شدت از وضعیت حکمرانی در کشور انتقاد کرد. آیت‌الله علوی بروجردی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، ضمن انتقاد نسبت به گرانی کالاها، وضعیت معیشتی مردم، قیمت مسکن و اجاره بها و...

اینکه می‌گویند اکثر مردم قبل از انقلاب متدین‌تر بودند دروغ است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه الان در همه کشورها جز ایران کاپیتولاسیون وجود دارد، گفت: این کشف حجاب‌ها و سلبریتی‌سازی‌ها برای این است که می خواهند ما را به دوران قبل از انقلاب برگردانند. به گزارش گیل...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.