خانهاقتصادیتعاون روستایی گیلان...

تعاون روستایی گیلان نزدیک ۶۹۰ تن برگ سبز چای خریداری کرد

سرپرست تعاون روستایی گیلان از خریدحدود ۶۹۰ تن برگ سبز چای از چایکاران استان توسط ۲ کارخانه چایسازی در اختیار شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی استان خبر داد.

به گزارش گیل و دیلم ،کیوان حسن‌پور لسکوکلایه روز شنبه در گفت و گویی اظهار کرد: از ابتدای خرید تضمینی برگ سبز چای توسط ۲ کارخانه چای‌سازی در اختیار شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی (از چهارم اردیبهشت ماه سال جاری) شامل؛ کارخانه سپیدرود تحت اجاره اتحادیه تعاونی های کشاورزی چایکاران غنچه‌های طلایی شمال کشور و کارخانه عدالت متعلق به شرکت تعاونی روستایی رحیم آباد رودسر تاکنون این میزان برگ سبزچای درجه یک و ۲ ازچایکاران خریداری شده‌است.

وی ارزش برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران گیلان را بیش از ۹ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از کل ارزش آنها بیش از هفت میلیارد ریال در تعهد ۲ کارخانه چای‌سازی است که پس از واریز آن در وجه سازمان چای کشور به چایکاران گیلانی پرداخت می شود.

سرپرست تعاون روستایی گیلان بیان کرد: برای ارتقای کیفیت تولید کارخانجات یاد شده مبلغ ۱۰ تا ۲۵ هزار ریال تشویقی (بالاتر از نرخ مصوب) به ازای هرکیلوگرم برگ سبز به چایکارانی که محصول کیفی خود را به این ۲ کارخانه عرضه کرده‌اند، اعطا می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: از این میزان خرید ۱۵۲ تن چای خشک تولید شده‌است.

بر اساس اعلام شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، نرخ تضمینی خرید برگ سبز چای درجه یک برای سال زراعی ۱۴۰۲ با ۵۲ درصد افزایش‌ نسبت به سال گذشته، ۱۳ هزارو ۹۹۰ تومان، قیمت برگ سبز چای درجه ۲ نیز با ۶۲ درصد افزایش به ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان رسیده‌است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه پیش از این برنج و بادام زمینی در طرح الگوی کشت گیلان قرار گرفته بود، گفت : اخیرا چای نیز در فهرست محصولات مناسب کشت استان قرار گرفته و حمایت می‌شود. بیشتربخوانید: چای در الگوی کشت محصولات کشاورزی گیلان قرار گرفت

براساس آخرین آمار در استان‌های گیلان و مازندران بالغ بر ۵۵ هزار چایکار وجود دارد، وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است، برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می‌شود.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

مسعود پزشکیان، نماینده تبریز: حاکمیت در بحث حجاب دخالت نکند

نماینده تبریز در مجلس گفت: اصولا حاکمیت نباید در بحث حجاب دخالت کند. در قرآن هم توصیه حجاب به زنان مومن و همسران رسول خداست. مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس در مورد لایحه عفاف و حجاب، گفت: رفتار انسان...

سیدحسن خمینی: ما «جمهوری اسلامی» هستیم؛ امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) تأکید کرد: ما «جمهوری اسلامی» هستیم و امارت اسلامی، خلافت اسلامی و حتی حکومت اسلامی نیستیم. نتیجه انقلاب جمهوری اسلامی است و اگر به...

هشدار کوچکی نژاد نسبت به حذف ارز ٢٨۵٠٠ تومانی ؛ دوباره جهش قیمتی رخ می‌دهد | دو سال از عمر دولت گذشته نتیجه جراحی‌ها...

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد. به گزارش گیل و دیلم به نقل از...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.