خانهاقتصادیحسین راغفر، اقتصاددان:...

حسین راغفر، اقتصاددان: افزایش قیمت طلا و دلار تا زمانی که اصلاحات صورت نگیرد، ادامه دارد

یک اقتصاددان به اصلاحات نیوز می گوید: در شرایط کنونی هیچ راه حل و هیچ نشانه ای برای اصلاحات وجود ندارد. افزایش قیمت ها تا زمانی که اصلاحات صورت نگیرد، ادامه خواهد داشت.

به گزارش گیل و دیلم ، حسین راغفر اقتصاددان، با اشاره به افزایش قیمت مجدد ارز و طلا با گذشت ده روز از سال جدید، به اصلاحات نیوز می‌گوید: مسئله قیمت ارز، نشان می‌دهد آنچیزی که در واقع از بین رفته اعتماد عمومی است. اعتماد مردم به اظهارات مسئولین و عملکرد دستگاه اجرایی کشور از بین رفته است. به همین دلیل شاهد این هستیم با گذشت ۱۰ روز از ابتدای سال، ۱۰ هزار تومان به قیمت ارز اضافه شده است. اساسا بخشی از این افزایش قیمت به مسئله نقش خود دولت برمی‌گردد و جالب این است که قرار است مهار تورم صورت بگیرد!

راغفر با بیان اینکه افزایش قیمت ارز اقدامی کمکی به دولت است، گفت: اما دلیل دیگر برای افزایش قیمت ارز هم به دلیل اقدامات دولت و بی اعتمادی به مواضعی است که مسئولین اعلام می‌کنند. از همین رو مردم تصورشان بر این است که حتما این مباحثی که مطرح می‌شود، منجر به افزایش قیمت در بازارهای ارز و طلا خواهد شد و از این رو یک هجومی به بازار رخ می‌دهد.

این اقتصاددان ادامه داد: این موضوع نه دست بانک مرکزی است و نه دست دولت و نه دست وزارت اقتصاد. این موضوع، آسیب به اعتباری است که در اقتصاد کلان از ان به عنوان اعتبار مواضع اعلام شده توسط دولت حکایت دارد و به نظر می‌رسد که این اعتبار دیگر فرو ریخته است و اکنون هر آدم معمولی که می‌بینیم به دنبال این است که اندک پس اندازی که دارد را تبدیل به یک کالای دیگر از جمله ارز کنند. همین موضوع در آینده به انتظارات تورمی نیز دامن می‌زند.

راغفر با بیان اینکه بر اساس این شرایط، انتظار این است که روند قیمت ها افزایشی باشد، تصریح کرد: جالب است بدانید که طلایی که در داخل به فروش می‌رسد از قیمت طلای جهانی با همین ارز آزاد هم گران تر است. بنابراین نشان می‌دهدکه مافیاهای متعددی در اقتصاد ایران فعال هستند، از این فضای ناامن و بی اعتمادی مردم، حداکثر سواستفاده را می‌کنند و حل این شرایط امکان پذیر نیست مگر اینکه یک تغییرات ساختاری اساسی در کشور اعلام شود و بر اجرای آن، تاکید شود. بدون این مسئله اصلا امکان خروج از این مسیر سقوط ممکن نخواهد بود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: مقصر اصلی دولت و حاکمیت است که باید اقداماتی را انجام دهند تا جلوی سقوط اقتصاد کشور را بگیرند. هجوم مردم به بازارها به خودی خود باعث افزایش قیمت ها می‌شود و حبابی که در این بازارها وجود دارد را بزرگتر می‌کند؛ از آن سمت نگه داشتن ریال باعث از بین رفتن ارزش پولشان می‌شود. در این شرایط واقعا نمی‌توانم به مردم توصیه ای داشته باشم، چرا که در شرایط کنونی هیچ راه حل و هیچ نشانه ای برای اصلاحات وجود ندارد. افزایش قیمت ها تا زمانی که اصلاحات صورت نگیرد، ادامه خواهد داشت.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

قالیباف: روش فعلی اداره کشور و مدیریت آن غلط است | چگونه می‌خواهیم به آیندگان جواب دهیم که پول خود را به آتش می‌کشیم

رئیس مجلس گفت: با ابراز تأسف از اینکه ما مدیران سالی ۱۰۴ میلیارد دلار به قیمت سال ۱۴۰۰، ثروت را هدر می‌دهیم، گفت: منظور بد استفاده کردن ثروت نیست بلکه منظور این است که ثروت خود را از...

آیت‌الله علوی بروجردی: در قم احساس خطر می‌کنیم/وضعیت معیشتی مردم بحرانی است/ این زندگی سزاوار مردم ایران نیست/ خطای مسئولین به روحانیت ضربه می‌زند

آیت‌الله علوی بروجردی به شدت از وضعیت حکمرانی در کشور انتقاد کرد. آیت‌الله علوی بروجردی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، ضمن انتقاد نسبت به گرانی کالاها، وضعیت معیشتی مردم، قیمت مسکن و اجاره بها و...

اینکه می‌گویند اکثر مردم قبل از انقلاب متدین‌تر بودند دروغ است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه الان در همه کشورها جز ایران کاپیتولاسیون وجود دارد، گفت: این کشف حجاب‌ها و سلبریتی‌سازی‌ها برای این است که می خواهند ما را به دوران قبل از انقلاب برگردانند. به گزارش گیل...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.