×

قربانی مطرح کرد: ضرورت آسیب‌شناسی اجرای‌ آزمایشی پزشک‌خانواده/ سیستم‌ارجاع بهترین مسیر مدیریت منابع حوزه سلامت

 • کد نوشته: 6055
 • ۱۳۹۵-۰۷-۰۴
 • 83 بازدید
 • ۰
 • نایب رئیس کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر ضرورت آسیب‌شناسی اجرای آزمایشی برنامه پزشک خانواده، گفت: سیستم‌ارجاع و پزشک‌خانواده بهترین مسیر مدیریت منابع حوزه سلامت است که باید در اولویت قرار گیرد. به گزارش پایگاه خبری گیل و دیلم محمدحسین قربانی در خصوص اما و اگرهای اجرای آزمایشی پزشک خانواده، گفت: در حوزه طرح تحول […]

  قربانی مطرح کرد: ضرورت آسیب‌شناسی اجرای‌ آزمایشی پزشک‌خانواده/ سیستم‌ارجاع بهترین مسیر مدیریت منابع حوزه سلامت
 • نایب رئیس کمیسیون بهداشت‌ودرمان مجلس با تاکید بر ضرورت آسیب‌شناسی اجرای آزمایشی برنامه پزشک خانواده، گفت: سیستم‌ارجاع و پزشک‌خانواده بهترین مسیر مدیریت منابع حوزه سلامت است که باید در اولویت قرار گیرد.

  به گزارش پایگاه خبری گیل و دیلم محمدحسین قربانی در خصوص اما و اگرهای اجرای آزمایشی پزشک خانواده، گفت: در حوزه طرح تحول نظام سلامت اقدامات مناسبی از جمله اجرای آزمایشی برنامه پزشک خانواده بر مبنای برنامه پنجم توسعه انجام گرفت، از این رو در لایحه برنامه ششم توسعه نیز با اصلاحاتی مجددا بر برنامه‌های مذکور تاکید می‌شود، البته در لایحه برنامه ششم بندی افزوده شد که به موجب آن تمام امور سلامت‌محور برنامه پنجم توسعه در آن لحاظ خواهد شد.

  نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی مدیریت منابع مالی حوزه سلامت را از اصلاحات لایحه برنامه ششم خواند وتصریح کرد: به موجب آن منابع تمام امور حوزه سلامت اعم از برنامه پزشک خانوده و غیره مدیریت می‌شود،‌ در حقیقت باید تلاش شود این منابع در حوزه خود مصرف شود.

  وی با تاکید بر اینکه نمایندگان در مجلس دهم به دنبال تقویت بعد نظارتی قانونگذاری هستند، افزود: برای مدیریت صحیح منابع بهترین مسیر سیستم ارجاع و پزشک خانواده است چراکه بدون سیستم ارجاع و پزشک خانواده بار سنگین درمان به دوش جامعه باقی خواهد ماند، بنابراین باید نسبت به اجرای آن اقدامات لازم در دستور قرار گیرد.

  قربانی با بیان اینکه با مدیریت منابع و توزیع عادلانه ثروت، افزایش بهره‌وری در حوزه سلامت را شاهد خواهیم بود، معتقد است: پزشکان هم‌اکنون به شکل شبکه‌ای و با تکیه بر بعد درمانی فعالیت دارند و به نظارت، مریض‌یابی، کنترل، غربالگری و سیستم ارجاع توجه نمی‌شود، کما اینکه برای اجرای این مباحث باید در دو استانی هم که برنامه پزشک خانواده به صورت پایلوت اجرا شده آسیب شناسی صورت گیرد.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: نظارت بر اجرای طرح تحول نظام سلامت و برنامه پزشک خانواده با جدیت دنبال خواهد شد تا بتوان ایرادات و مشکلات موجود حاصل از اجرای آزمایشی را مرتفع کرد.

  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برنامه پزشک خانواده و سیستم ارجاع در تمامی مناطق کشور باید اجرایی شود و در حین اجرا با تقویت نظارت نقاط ضعف و قوت آن باید شناسایی شود.

  به گزارش پایگاه خبری گیل و دیلم؛ عزت‌الله گل‌علیزاده، مسئول کمیته پزشک خانواده انجمن پزشکان عمومی ایران ضمن انتقاد از اجرای ناقص برنامه پزشک خانواده روستایی در سال ۱۳۸۴ و ادامه اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در چند استان به صورت آزمایشی بدون رفع نواقص، گفت: اجرای آزمایشی برنامه پزشک خانواده موفقیت آمیز نبود چرا که وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه با یکدیگر هماهنگ نبودند.

  منبع: خانه ملت

  لینک کوتاه مطلب:

  https://gildeylam.ir/?p=6055

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *