خانهاقتصادی۴۳ هزار جعبه...

۴۳ هزار جعبه تخم نوغان در کشور توزیع شد

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: تاکنون نزدیک به ۴۳ هزار جعبه تخم نوغان میان فعالان این حوزه در کشور توزیع شده‌ است.

به گزارش گیل و دیلم ،عدیل سروی زرگر روز چهارشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه توزیع تخم نوغان امسال از سوم فروردین ماه در استان‌های گرمسیری و تولید کننده عمده ابریشم چون خراسان رضوی، شمالی، اصفهان و گلستان آغاز شده است، اظهار کرد: هم اکنون توزیع تخم نوغان جز در مناطق سردسیری در بقیه مناطق کشور به پایان رسیده‌ است.

وی قیمت هر جعبه تخم نوغان برای توزیع بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی ۲۰ هزار تومان در سراسر کشور عنوان کرد و افزود: توزیع تخم نوغان در تمام ۳۱ استان کشور انجام می‌شود و امسال استقبال نوغانداران برای دریافت تخم نوغان خوب بوده‌است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور اظهار کرد: برداشت پیله‌های‌تر ابریشم نیز در تعدادی از استان‌های کشور که توزیع جعبه‌های تخم نوغان آنها زودتر انجام شده از جمله خراسان رضوی، شمالی و گلستان نیز آغاز شده‌است.

وی افزود: توزیع تخم نوغان در گیلان هم از چهارم اردیبهشت‌ماه در ۱۱ شعبه منتخب نوغانداری در سطح هشت شهرستان لنگرود، شفت، لاهیجان، صومعه‌سرا، فومن، رشت، بندرانزلی و آستانه‌اشرفیه شروع شده و این روند تا چهارم خردادماه ادامه دارد که با توجه به بارندگی‌ها، امکان تمدید توزیع تخم نوغان در استان نیز هست.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه برای تسهیل دسترسی نوغانداران در سایر شهرستان‌های گیلان، توزیع در محل مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان‌ها نیز در حال انجام است، ادامه داد: امسال ۱۶ هزار و ۴۰۰ جعبه تخم نوغان برای نوغانداران گیلان در نظر گرفته شد.

بر اساس آخرین اطلاعات، تعداد نوغانداران کشور ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر است که البته هر ساله با توجه به فعالیت آنها برای پرورش کرم ابریشم متغیر است.

۳۱ استان کشور در حوزه صنعت نوغانداری فعالیت دارند و گیلان به عنوان قطب تولید پیله تر ابریشم در کنار خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر با تولید ۸۵ درصد نخ ابریشم کشور پایتخت ابریشم کشی ایران به شمار می‌روند.

٩ هزار و ٩٢ خانوار در استان گیلان به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که سالانه حدود ۴۹۳ تن پیله ابریشم تولید می‌کنند با پرورش هر جعبه تخم نوغان به طور متوسط ۳۵ کیلوگرم پیله‌تر ابریشم تولید می شود. از هر پنج کیلوگرم پیله‌تر پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم خام حاصل می‌شود.

حدود ۴۸ هزار جعبه تخم نوغان بر اساس نیاز امسال برای توزیع در ۳۱ استان کشور آماده شده‌است.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

قالیباف: روش فعلی اداره کشور و مدیریت آن غلط است | چگونه می‌خواهیم به آیندگان جواب دهیم که پول خود را به آتش می‌کشیم

رئیس مجلس گفت: با ابراز تأسف از اینکه ما مدیران سالی ۱۰۴ میلیارد دلار به قیمت سال ۱۴۰۰، ثروت را هدر می‌دهیم، گفت: منظور بد استفاده کردن ثروت نیست بلکه منظور این است که ثروت خود را از...

آیت‌الله علوی بروجردی: در قم احساس خطر می‌کنیم/وضعیت معیشتی مردم بحرانی است/ این زندگی سزاوار مردم ایران نیست/ خطای مسئولین به روحانیت ضربه می‌زند

آیت‌الله علوی بروجردی به شدت از وضعیت حکمرانی در کشور انتقاد کرد. آیت‌الله علوی بروجردی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، ضمن انتقاد نسبت به گرانی کالاها، وضعیت معیشتی مردم، قیمت مسکن و اجاره بها و...

اینکه می‌گویند اکثر مردم قبل از انقلاب متدین‌تر بودند دروغ است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه الان در همه کشورها جز ایران کاپیتولاسیون وجود دارد، گفت: این کشف حجاب‌ها و سلبریتی‌سازی‌ها برای این است که می خواهند ما را به دوران قبل از انقلاب برگردانند. به گزارش گیل...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.